Փաշինյանը կոռուպցիայի դեմ պայքարը կարևորում է նաև Հայաստանի ներդրումային միջավայրն օտարերկրյա ներդրողների համար ավելի գրավիչ դարձնելու տեսանկյունից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարը իրականացվում է ոչ միայն արդարության և օրենքի գերակայության հաստատման, այլ նաև ներդրումային միջավայրի բարելավման համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, չինական Phoenix TV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք կարծում ենք, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը մեզ հնարավորություն կտա մեր ներդրումային միջավայրն ավելի գրավիչ դարձնել օտարերկրյա ներդրողների համար: Հետևաբար, մենք դա անում ենք ոչ միայն արդարություն և օրենքի գերակայություն հաստատելու համար: Բացի այդ, մենք հույս ունենք, որ այն իրավիճակը, երբ մեր երկրում կոռուպցիա չի լինի, կգրավի օտարերկրյա ներդրողներին, որպեսզի գան Հայաստան և ներդրումներ անեն,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանում եղել են տնտեսական մենաշնորհներ: «Եղել են մարդիկ, ովքեր ունեցել ավելի շատ իրավունքներ, քան մյուսները: Ես կարող եմ երաշխավորել, որ Հայաստանում բոլոր մարդիկ հավասար են օրենքի առաջ: Եվ մեր կառավարության հաջորդ առաջնահերթությունը երկրում իրապես անկախ արդարադատության համակարգի ստեղծումն է, որովհետև, դժբախտաբար, մեր արդարադատության համակարգը նույնպես կոռումպացված էր, և հիմա մենք աշխատում ենք մեր արդարադատության համակարգը իրապես անկախ դարձնելու ուղղությամբ»,- նշել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը:
Փաշինյանը նաև ընդգծել է, որ Երևանի փողոցներում քայլելու ընթացքում կարելի է տեսնել շատ ժպտացող մարդկանց և հավելում, որ նույն իրավիճակը չէր, օրինակ, վեց ամիս առաջ: «Հայաստանում մարդկանց մեծ մասը երջանիկ չէին և իրենց չհարգված էին զգում: Մենք երկիր էինք, որը միշտ խնդիրներ է ունեցել՝ կապված ընտրությունների արդյունքների հետ, երբ ամեն անգամ ընտրությունների արդյունքները կեղծվել են: Բայց հիմա մենք վերացրել ենք այդ խնդիրը, և հիմա ես՝ որպես Հայաստանի վարչապետ, կարող եմ երաշխավորել, որ մենք երբեք նման խնդիր չենք ունենա»,- ընդգծել է Փաշինյանը:

Pashinyan highlights anti-corruption combat also in terms of increasing country’s appeal for foreign investors
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. The combat against corruption in Armenia is carried out not only for establishing justice and rule of law, but also for improving the investment environment, caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in an interview to the Chinese Phoenix TV.
“We believe that the anti-corruption combat will enable us to make the investment environment more attractive for foreign investors. Therefore, we are doing it not only for establishing justice and the rule of law. In addition, we hope that the situation when there won’t be any corruption in our country will attract foreign investors, in order for them to come and make investments in Armenia,” Pashinyan said.
He added that economic monopolies existed in Armenia. “There were people who had a lot more rights than others. I can guarantee that everyone is equal before the law in Armenia. And our government’s next priority is the creation of a truly independent judiciary in the country, because, unfortunately, our judiciary was also corrupt, and now we are working in the direction of making our judiciary truly independent,” he said.
Pashinyan also stressed that while walking the streets of Yerevan one can see many smiling people, and noted that the situation wasn’t the same six months ago.
“Most people in Armenia weren’t happy and were feeling disrespected. We were a country that always had problems regarding election results, when each time the results were rigged. But now we have eliminated this problem, and now, as Prime Minister of Armenia, I can guarantee that never again will we have such a problem,” he said.