Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է Հյուսիս-հարավ ծրագրում հայտնաբերված խախտումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային ծրագրի» առաջին տրանշում 2 միլիոն դոլարի չափով խախտումներ են հայտնաբերվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը:
«Տրանշ 1-ով մեր կողմից բացահայտվել է շուրջ 2 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով կրկնակի վճարված աշխատանք, որը համապատասխան ընթացակարգով հետ կգանձվի»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ ևս 2 միլիոն դոլարի չափով հիմա վերջնական քննություն է կատարվում, և սա դեռ վերջը չէ:
«Որակի վերահսկողության առումով Տրանշ 1-ով և 2-ով ցեմենտի, խճի և բետոնի փորձանմուշներ են վերցվել և ուղարկվել Կանադա լրացուցիչ փորձաքննության»,-հավելեց նախարարի պաշտոնակատարը:
«Հյուսիս-հարավ ճանապարհային ծրագրի» առաջին տրանշի վարկային համաձայնագիրը կնքված է 2009 թ-ի հոկտեմբերի 12-ին: Առաջին տրանշի շինարարության պայմանագրային գինն էր սահմանվել 70,4 մլն ԱՄՆ դոլար՝ ներառյալ հարկերը:

Акоп Аршакян рассказал о нарушениях, выявленных в программе Север-юг
Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами сказал и.о. министра транспорта, связи и IT-сферы РА Акоп Аршакян.
«По траншу-1 нами выявлены нарушения в виде двойной оплаты труда в размере около 2 млн долларов. Эта сумма будет возвращена в установленном порядке», - сказал он, добавив, что в настоящее время завершается рассмотрение еще 2 млн долларов, и это еще не конец.
«В плане контроля за качеством по траншу-1 и траншу-2 взяты пробы цемента, щебня и бетона и отправлены в Канаду на дополнительную экспертизу», - сказал Аршакян.
Кредитный договор по траншу-1 Дорожной программы Север-юг подписан 12 октября 2009г. Цена транша - 70,4 млн долларов – включая налоги.