Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է Հյուսիս-հարավ ծրագրում հայտնաբերված խախտումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային ծրագրի» առաջին տրանշում 2 միլիոն դոլարի չափով խախտումներ են հայտնաբերվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը:
«Տրանշ 1-ով մեր կողմից բացահայտվել է շուրջ 2 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով կրկնակի վճարված աշխատանք, որը համապատասխան ընթացակարգով հետ կգանձվի»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ ևս 2 միլիոն դոլարի չափով հիմա վերջնական քննություն է կատարվում, և սա դեռ վերջը չէ:
«Որակի վերահսկողության առումով Տրանշ 1-ով և 2-ով ցեմենտի, խճի և բետոնի փորձանմուշներ են վերցվել և ուղարկվել Կանադա լրացուցիչ փորձաքննության»,-հավելեց նախարարի պաշտոնակատարը:
«Հյուսիս-հարավ ճանապարհային ծրագրի» առաջին տրանշի վարկային համաձայնագիրը կնքված է 2009 թ-ի հոկտեմբերի 12-ին: Առաջին տրանշի շինարարության պայմանագրային գինն էր սահմանվել 70,4 մլն ԱՄՆ դոլար՝ ներառյալ հարկերը:

Authorities continue probing abuse of funds in North-South Road Corridor project
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. Violations amounting to 2,000,000 dollars have been discovered in the Tranche 1 construction of the North-South Road Corridor, caretaker Minister of Transportation, Communication and Information Technologies Hakob Arshakyan told reporters today.
“In terms of Tranche 1 we discovered nearly two million dollars in double remunerated salaries, which will be reclaimed by respective procedures,” he said, adding that a final probe into similar violations amounting to another two million dollars is currently underway, with more to come.
He also added that cement and concrete samples from Tranche 1 and Tranche 2 have been sent to Canada for additional tests in terms of quality.