Գիտնականները բացահայտել են ուշ ժամի սնվելու վտանգը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուշ ժամի սնվելը կարող Է սիրտ-անոթային հիվանդություններ եւ շաքարախտ առաջացնել մարդու կենսաբանական ռիթմերի խանգարման պատճառով, այս եզրակացությանն են հանգել Ամերիկյան սրտաբանական ասոցիացիայի մի խումբ գիտնականներ, համապատասխան հետազոտությունը զետեղված Է LiveScience-ի պորտալում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Մասնագետները որոշել են ուսումնասիրել փոխադարձ կապն այնպիսի հիվանդությունների, ինչպիսիք են շաքարախտը, ճարպակալումը եւ հիպերտոնիան, եւ սննդի ընդունման ժամանակի միջեւ:
Գիտափորձը հիմնվել Է 18-ից մինչեւ 76 տարեկան ավելի քան 12,7 հազար լատինամերիկացիների բժշկական հետազոտությունների արդյունքների վրա, որի ընթացքում բժիշկները զուգադրել են երկու օրվա ընթացքում նրանց առողջական վիճակը եւ նրանց կողմից սննդի ընդունման ժամանակը:
Հետազոտողները հայտնաբերել են, որ այն փորձարկվողները, որոնք կերակրի մեկ երրորդը եւ ավելին գործածել են 18.00-ից հետո, ունեցել են արյան մեջ շաքարի եւ ինսուլինի ավելի բարձր մակարդակ, ինչպես նաեւ բարձր ճնշում նրանց համեմատությամբ, ովքեր սննդի մեծ մասը գործածել Է երեկոյան ժամը վեցից առաջ: Ըստ որում ուշ ժամի սնվել սիրողները 19 տոկոսով ավելի Էին հակված նախաշաքարախտի զարգացման եւ 23 տոկոսով ավելի ենթակա՝ հիպերտոնիայի զարգացման:
Հետազոտության առաջատար հեղինակի՝ Նուր Մակարեմի կարծիքով՝ սույն երեւույթը կարելի Է բացատրել ոչ ճիշտ ապրելակերպի պատճառով մարդու կենսաբանական ռիթմերի խանգարմամբ, ինչն իր հերթին հանգեցնում Է նյութափոխականության հետ կապված խնդիրների եւ մեծացնում խրոնիկական հիվանդությունների վտանգը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые раскрыли опасность поздних приемов пищи
Поздние приемы пищи могут вызвать сердечно-сосудистые заболевания идиабет из-за нарушения биологических ритмов человека, ктакому выводу пришла группа ученых изАмериканской кардиологической ассоциации.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости,соответствующее исследование размещено напорталеLiveScience.
Специалисты решили изучить взаимосвязь между развитием таких болезней, какдиабет, ожирение игипертония, ивременем приема пищи.
Эксперимент основывался нарезультатах медицинских обследований более чем 12,7 тысячи латиноамериканцев ввозрасте от18 до76 лет, входе которого медики сопоставляли состояние их здоровья ивремя приема ими пищи втечение двух дней.
Исследователи обнаружили, что испытуемые, которые треть иболее еды употребляли после 18.00, имели более высокий уровень сахара иинсулина вкрови, атакже повышенное давление посравнению стеми, кто употреблял большую часть пищи дошести часов вечера.
При этом любители поздних приемов пищи оказались на19% более склонны кразвитию преддиабета ина 23% более подвержены развитию гипертонии.
По мнению ведущего автора исследования, постдокторанта Нур Макарем, данное явление можно объяснить нарушением биологических ритмов человека из-за неправильного образа жизни, что всвою очередь приводит кпроблемам собменом веществ иувеличивает риск хронических заболеваний.