Հանրակրթության ոլորտի բյուջեն կաճի նշանակալի չափով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության 2019 թ. պետական բյուջեով հանրակրթության ոլորտին, 2018 թ. համեմատ, կտրվի 4.3 միլիարդ դրամով ավելի գումար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նոյեմբերի 5-ին պետական բյուջեն կքննարկվի ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում: Այս մասին հայտնեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը:
«Մի շարք ուղղություններով մենք արձանագրել ենք հատկացվող գումարների ավելացում: Դա, մասնավորապես, վերաբերում է հանրակրթությանը: Մի շարք նոր ծրագրեր ենք սկսել տարբեր ոլորտներում, որոնք արդեն հաջորդ տարի կարող են տալ իրենց արդյունքը: Հանրակրթության ծրագրին այս տարի հատկացրել ենք շուրջ 4.3 մլրդ դրամով ավելի գումար՝ ոլորտի կազմակերպման, միջնակարգ մասնագիտական հանրակրթության ենթածրագրի իրականացման համար»,- նշեց Հարությունյանը:
Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ հաջորդ տարվա բյուջեն տարբերվում է նախորդ տարվա բյուջեից, որովհետև այն ծրագրային է, և հիմնականում հենված է այն ցուցանիշների վրա, որոնք պետք է լինեն տարվա վերջում:

Public education to get billions more in 2019
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. The public education sector will receive 4,3 billion drams more than in 2018 by the 2019 state budget.
The 2019 state budget bill will be debated today in the parliamentary committee on science, education, culture, youth and sports affairs and the committee on fiscal and budgetary matters, caretaker minister of education and science Arayik Harutyunyan said.
“We have recorded increase of allocated sums in several directions. This particularly relates to public education. We’ve started a number of new programs in various sectors which can give results already next year. We have allocated nearly 4,3 billion drams more money this year to the public education program for organization of the sector and implementation of the elementary specialized public education subproject,” Harutyunyan said.