Հայաստանն ու Բելառուսը պետք է ամրապնդեն գիտական համագործակցությունը. Արմեն Սարգսյան
ՄԻՆՍԿ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԲԵԼՏԱ: Հայաստանը և Բելառուսը պետք է ակտիվացնեն գիտական համագործակցությունը թվային և լազերային տեխնոլոգիաների, կիբեռանվտանգության, միջուկային էներգիայի օգտագործման և դեղագործության ոլորտներում: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ Բելառուսի գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Վլադիմիր Գուսակովի հետ Մինսկում կայացած հանդիպման ժամանակ:
Արմեն Սարգսյանի կարծիքով` հեռանկարային ուղղությունների թվում են նաև կենսատեխնոլոգիայի, գենետիկայի, էլեկտրոնիկայի, սննդի արտադրության ոլորտներում հետազոտությունները: «Այս ուղղություններով մենք կարող ենք միասին ուղիղ աշխատել»,- ընդգծել է նախագահը:
Արմեն Սարգսյանը տպավորվել է Բելառուսի գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտական գործունեության արդյունքներով, հատկապես, տիեզերական հետազոտության, օբյեկտների, արտադրանքի և ծառայությունների ավտոմատ նույնականացման, էլեկտրոնիկայի ոլորտներում: Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ առաջին անգամ Բելառուսի ԳԱԱ այցելել է երիտասարդ տարիքում` 1976 թվականին, երբ մասնակցել է ֆիզիկայի գծով միջազգային կոնֆերանսի աշխատանքներին: «Մեր երկրների գիտությունների ակադեմիայի միջև բարեկամությունը ունի հսկայական արժեք»,- ասել է նա:

YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. Armenia and Belarus should activate scientific cooperation in the sphere of digital and laser technologies, cyber security, nuclear energy use and pharmaceuticals, Armenian President Armen Sarkissian announced in a meeting with President of the National Academy of Sciences of Belarus Vladimir Gusakov in Minsk.
Armen Sarkissian was impressed by the results of the scientific activities of the National Academy of Sciences of Belarus. He noted that he first visited the National Academy of Sciences of Belarus when he was still young, in 1976 and participated in the works of an international conference in the area of physics. “The friendship between the academies of sciences of our countries has a great value”, Sarkissian said.