Նիկոլ Փաշինյան շատ բարձր է գնահատում ՖՄԿ գագաթնաժողովի անցկացման մակարդակը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի կազմակերպիչներին և իրականացնողներին՝ գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով անցկացնելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի ուղիղ եթերի ժամանակ Փաշինյանն արձանագրեց, որ գագաթնաժողովի արդյունքները Հայաստանի համար դրական էին: «Կարող ենք ասել, որ այս իրադարձությունը, որը մեր անկախությունից ի վեր ամենախոշոր միջազգային իրադարձությունն էր մեր երկրում, միանշանակ ծառայեց մեր երկրի միջազգային հեղինակության բարձրացմանը, ինչպես նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ամրապնդմանը և հեղինակության բարձրացմանը»,- ընդգծեց նա:
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ գագաթնաժողովը Հայաստանում կազմակերպելու գործում շատ մեծ էր ՀՀ նախկին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի դերակատարումը: «Գագաթնաժողովի կազմակերպման ընթացքում շատ մեծ ծառայություն իրականացրեց ոստիկանությունը, ազգային անվտանգության ծառայությունը, ամբողջ պետական համակարգը, կամավորները»,-ասաց նա:
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ գագաթնաժողովին մասնակցող բարձրաստիճան հյուրերն արդեն հիմնականում մեկնել են, և հյուրերի մեկնման գործընթացը շարունակվում է: «Հույս ունեմ, որ այն ևս բարձր մակարդակով կիրականացվի և մենք այս հրաշալի միջոցառման էջը պատվով կփակենք»,- նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց նաև իր ֆրանսերենի դասախոս Սյուզան Ղարամյանին և «Ալիանս Ֆրանսեզ» կազմակերպությանը: «Ես շարունակելու եմ ֆրանսերենի, նաև անգլերենի և ռուսերենի ուսումնառությունը, որովհետև լեզվի մակարդակը միշտ էլ պետք է բարձրացնել»,- նկատեց նա:

YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan thanked the organizers of the 17th summit of Francophonie for holding it on a high level in Yerevan. ARMENPRESS reports Pashinyan said on a Facebook live broadcast that the results of the summit were positive for Armenia. “We can say that the event that was the largest in our country since independence undoubtedly raised the international reputation of our country”, he said, emphasizing that it was also positive for the reputation of Francophonie.
PM Pashinyan highly appreciated the role of former foreign minister of Armenia Edward Nalbandian in the organization of the summit in Armenia. “The Police, National Security Service, the entire state administration and the volunteers did a great job during the organization of the summit”, he said.
Pashinyan informed that most of the high level guests have already left Armenia.
Nikol Pashinyan thanked his instructor of French language SuzanneGharamyan and “Alliance Française” organization. “I will continue my studies of French language, as well as English and Russian, because it’s always necessary to raise the level of knowledge of languages”, Pashinyan said.