Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի մասնակիցները ջերմ ծափահարություններով ողջունեցին Շառլ Ազնավուրի հավերժական ներկայությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի մասնակիցները միջոցառման մեկնարկին ջերմ ծափահարություններով ողջունեցին աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հավերժական ներկայությունը:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր բացման խոսքում նշեց, որ ցանկանում է արտահայտել այն անսահման ցավը, որ իրեն համակում է Շառլ Ազնավուրի մասին մտածելիս:
«Այնքան թանկ մի անձնավորություն, ով մեզանից հեռացավ հոկտեմբերի 1-ին: Այդ մեծ անձնավորությունը, ֆրանսերեն լեզվի դեսպանը 100 տոկոս ֆրանսիացի էր, միևնույն ժամանակ 100 տոկոս հայ: Ինչպես ինքն է սիրում ասել, կցանկանար երկար լիներ մեր կողքին՝ արտահայտելու իր նվիրվածությունը սիրելի երկու երկրներին՝ Ֆրանսիային և Հայաստանին, նաև նշանավորելու համար Ֆրանկոֆոնիայի տոնը, որին ամբողջ կյանքում ծառայում էր: Ֆրանսիական շանսոնյեի նրա գլուխգործոցները, որոնք արդեն բազմաթիվ սերունդներ են ուղեկցել և դեռ կուղեկցեն, երկար կմնան մեր հիշողություններում: Մենք սգում ենք, որովհետև սիրում ենք: Նա, լինելով Հայաստանի եռանդուն պաշտպան, մեր երկրի դեսպանը միջազգային կազմակերպություններում, բարձր է պահել Հայաստանի անունը: Մենք հավերժ երախտապարտ կլինենք իրեն: Նա հեռացավ մեզնից, բայց ներկա է մեր մտքերում: Նրա հիշատակը 1 րոպե լռությամբ հարգելու փոխարեն, խնդրում եմ նրա հիշատակը տոնելու համար ջերմ ծափահարություններով ողջունել Շառլ Անզնավուրի հավերժական ներկայությունը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Delegates of the XVII summit of the International Organization of La Francophonie applauded and saluted the eternal presence of Charles Aznavour.
In opening remarks, PM Nikol Pashinyan said that he wants to express the endless pain which he feels when thinking about Aznavour.
“Such a valuable person, who left us on October 1. This great person, the ambassador of French language was 100% French, and at the same time 100% Armenian. As he himself used to say, he would like to be next to us longer, to express his dedication to his beloved two countries, France and Armenia, also to mark the Francophonie celebration, to which he served his all life. His masterpieces of French chanson, which have already accompanied many generations and will continue to accompany many more, will remain in our memories for long time. We grieve because we love. He, being a vigorous defender of Armenia, the ambassador of our country in international organizations, has kept Armenia’s name high. We will eternally be grateful to him. He left us, but is present in our thoughts. Instead of holding a moment of silence to honor his memory, I am asking to celebrate his memory by warmly applauding Charles Aznavour’s eternal presence,” Pashinyan said.