Հայաստանը և Գամբիան դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հոկտեմբերի 9-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական 35-րդ համաժողովի շրջանակներում Հայաստան ժամանած Գամբիայի արտաքին գործերի, միջազգային համագործակցության և արտերկրում բնակվող գամբիացիների հարցերով նախարար Մամադու Թանգարայի հետ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Գամբիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները ստորագրեցին դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ արձանագրություն` համոզմունք հայտնելով, որ այն խթան կհանդիսանա երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով փոխգործակցության զարգացման համար:
Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ հայկական կողմը մեծ կարևորություն է տալիս Աֆրիկյան մայրցամաքի երկրների հետ համագործակցությանը՝ որպես այս ուղղությամբ կապերի զարգացման կարևոր հարթակ նշելով բազմակողմ ձևաչափերը, մասնավորապես՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը: Այս համատեքստում Զոհրաբ Մնացականյանը և Մամադու Թանգարան մտքեր փոխանակեցին ՖՄԿ նախարարական 35-րդ համաժողովի օրակարգի շուրջ:

Diplomatic relations established between Armenia and The Gambia
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan met on October 9 with Minister of Foreign Affairs,International CooperationandGambiansAbroad of the Republic of TheGambiaMamadou Tangarain the sidelines of the 35th Ministerial conference of Francophonie.
As ARMENPRESS was informed from the press service of MFA Armenia, the Foreign Ministers of Armenia and The Gambia signed a protocol on establishing diplomatic relations between the two countries, expressing confidence that it will foster bilateral and multilateral cooperation.
FM Mnatsakanyan noted that the Armenian side attaches great importance to cooperation with African countries, highlighting the role of Francophonie in this context.