Հայաստանը և Գամբիան դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հոկտեմբերի 9-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական 35-րդ համաժողովի շրջանակներում Հայաստան ժամանած Գամբիայի արտաքին գործերի, միջազգային համագործակցության և արտերկրում բնակվող գամբիացիների հարցերով նախարար Մամադու Թանգարայի հետ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Գամբիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները ստորագրեցին դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ արձանագրություն` համոզմունք հայտնելով, որ այն խթան կհանդիսանա երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով փոխգործակցության զարգացման համար:
Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ հայկական կողմը մեծ կարևորություն է տալիս Աֆրիկյան մայրցամաքի երկրների հետ համագործակցությանը՝ որպես այս ուղղությամբ կապերի զարգացման կարևոր հարթակ նշելով բազմակողմ ձևաչափերը, մասնավորապես՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը: Այս համատեքստում Զոհրաբ Մնացականյանը և Մամադու Թանգարան մտքեր փոխանակեցին ՖՄԿ նախարարական 35-րդ համաժողովի օրակարգի շուրջ:

Между Арменией и Гамбией установлены дипломатические отношения
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 9 октября встретился с министром иностранных дел и международного сотрудничества Гамбии Мамаду Тангарой, который прибыл в Армению для участия в 35-й министерской конференции Франкофонии.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе встречи главы внешнеполитических ведомств Армении и Гамбии подписали протокол об установлении дипломатических отношений между двумя странами, выразив убежденность, что это станет стимулом для развития двустороннего и многостороннего сотрудничества.
Министр Мнацаканян отметил, что армянская сторона придает большое значение сотрудничеству с африканским континентом, в качестве важной платформы для развития связей в этом направлении отмечая многосторонние форматы, в частности, Международную организацию Франкофонии. В этом контексте Зограб Мнацаканян и Мамаду Тангара обменялись мнениями по повестке дня 35-й министерской конференции МОФ.