Նաիրա Զոհրաբյանը տեսնում է Երևանը եվրոպական մշակութային և տուրիզմի կենտրոն դարձնելու բոլոր հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքապետի թեկնածու Նաիրա Զոհրաբյանը կարծում է, որ Երևանի խնդիրները շատ են: Նրա խոսքով՝ բացի այն տեսանելի խնդիրներից, որոնց երևանցիներն ամեն օր բախվում են, կան նաև չերևացող խնդիրներ: Սեպտեմբերի 9-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծեց, որ Երևանը կենդանի օրգանիզմ է, որի արյունատար համակարգը խախտված է: «Տարբեր քաղաքային իշխանություններ փորձել են ընդամենը ստենտներ տեղադրելով կարճաժամկետ լուծումների գնալ, բայց այլևս պահանջվում են երկարաժամկետ և խորքային լուծումներ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Զոհրաբյանը:
Երևանի հիմնական խնդիրներից Նաիրա Զոհրաբյանն առանձնացրեց տրանսպորտի, աղբահանության, բնակֆոնդի, վերելակային տնտեսությունների հետ կապված խնդիրները: Զոհրաբյանը կարևորեց նաև Երևանի կանաչապատման խնդիրը: «Մենք բոլոր խնդիրների վերաբերյալ առաջարկում ենք լուծում և մատնացույց ենք անում այն ռեսուրսները, այն ներդրողներին, ովքեր պատասխանատվություն ստանձնել են ներդրումներ անել՝ այդ խնդիրները լուծելու համար»,- ընդգծեց Զոհրաբյանը:
Նա հավելեց՝ եթե իրեն հարցնեն, թե Երևանի որ խնդիրներն են առաջնահերթ լուծում պահանջում, Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծեց, որ 5-6 խնդիր կա, որոնք պետք է շատ արագ օպերատիվ լուծում ստանան: «Մենք մեր ծրագրում փորձել ենք այդ առաջնային խնդիրները ներառել: Երևանի սոցիալական խնդիրները, Երևանն ապրելու համար հարմարավետ դարձնելու խնդիրներն այնքան մեծ են, որ մենք մոռանում ենք մի շատ կարևոր բան: Երևանն ունի բոլոր հնարավորությունները դառնալ եվրոպական մշակույթի և տուրիզմի կենտրոններից մեկը: Դա միանշանակ է: Մենք փորձել ենք նաև դա չմոռանալ, չմոռանալ Երևանի պատմամշակութային արժեքը, որը մենք ամեն օր կորցնում ենք»,- մանրամասնեց Նաիրա Զոհրաբյանը:
ԲՀԿ-ի համամասնական ցուցակի երկրորդ համարը զբաղեցնող Պետրոս Ղազարյանն իր հերթին նշեց՝ իրենց նպատակն է խաղաղ, մրցակցային, ազնիվ ընրություններ անցկացնելը։
«Մեր նպատակն է խաղաղ, մրցակցային, ազնիվ ընրություններ անցկացնելը, որի ավարտին բոլոր ուժերը կշնորհավորեն հաղթողներին, կամ հաղթողին, և մենք արդեն նոր մշակույթ կձևավորենք ընտրական առումով։ Սա նաև կլինի ամենամեծ հարվածը հակահեղափոխությանը․ եթե մենք կարողանանք անցկացնել միջազգային չափանիշների ընտրություններ, ապա սա կլինի հեղափոխության ամենամեծ հաղթանակը», - ասաց Ղազարյանն՝ ընդգծելով, որևէ ֆեյքային պատերազմի մեջ չեն մտնելու, որևէ մեկին չեն սևացնելու, սևացնողներին էլ չեն պատասխանելու, իրենց քննադատությունը կապված է լինելու միայն ծրագրերի հետ։
Պետրոս Ղազարյանը վստահություն հայտնեց, որ Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններին մասնակցող բոլոր քաղաքական ուժերն ունեն Երևանը շենացնելու անկեղծ ցանկություն՝ շեշտելով, որ իրենք հարգանքով են վերաբերվում իրենց բոլոր մրցակիցներին:
Երևանի ավագանու ընտրությունները տեղի կունենան սեպտեմբերի 23-ին: Ընտրություններին կմասնակցի 12 քաղաքական ուժ՝ 4 դաշինք և 8 կուսակցություն։ Քարոզարշավը կմեկնարկի սեպտեմբերի 10-ին, կավարտվի սեպտեմբերի 21-ին։

Наира Зограбян видит все  возможности сделать Ереван европейским центром культуры и туризма
Кандидат в мэры от ППА Наира Зограбян, помимо проблем, с которыми ереванцы сталкиваются ежедневно, видит и скрытые, невидимые.
Как передает Арменпресс, на пресс-конференции 9 сентября кандидат в мэры сказала, что Ереван – живой организм, кровеносная система которого нарушена.
«Разные городские власти пытались просто стентировать и временно замазать проблему, но уже требуются скрупулезные, глубинные решения», - сказала Зограбян.
Среди основных проблем Зограбян отметила транспорт, вывоз мусора, жилфонд, лифтовое хозяйство, озеленение и др.
«Мы предлагаем свои решения этих вопросов – с привлечением тех инвесторов, кто взял на себя вкладывать в эти вопросы», - сказала она.
Она подчеркнула 5-6 вопросов, которые требуют оперативного решения.
«Мы включили в свою программу приоритетные вопросы. Ереван имеет все возможности стать европейским центром культуры и туризма. Не нужно забывать и о культурно-историческом наследии города, которое теряем с каждым днем», - сказала Наира Зограбян.
Второй кандидат от ППА Петрос Казарян в свою очередь отметил, что одна из их целей – провести конкурентные, честные выборы.
«Одна из их целей – провести конкурентные, честные выборы. Это будет самый сильный удар контрреволюции. Если мы проведем выборы, соответствующие мировым критериям, то это будет величайшая победа революции», - сказал Казарян, добавив, что они не вовлекутся ни в одну фейковую войну, никого не будут очернять, а на очернительство отвечать не собираются – их критика будет касаться исключительно программных положений.
Он выразил уверенность, что все участвующие в выборах силы искренне желают благоустроить Ереван.
Внеочередные выборы Совета старейшин Еревана состоятся 23 сентября. Официальный старт избирательной кампании будт дан 10 сентября и завершится 21 сентября.
Заявки и документы, необходимые для участия в выборах Совета старейшин, в ЦИК представили 12 политических сил: партия Реформистов, ППА, партия Айказуны, ЛДПА, блок «Ереванцы», блок «Мой шаг», АРФД, блок «Ереванская общественность», партия «Наследие», партия «Оринац еркир», партия «Еркир цирани», АОД и партия «Демократический путь».