«Իմ քայլը» դաշինքն առաջարկում է Երևանում կարևոր հարցերը լուծել հանրաքվեով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իմ քայլ»-ը դաշինքն Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններում հաջողության հասնելու դեպքում առաջարկում է Երևանի վերաբերյալ հանրային մեծ հնչեղություն ունեցող հարցերը որոշել քաղաքային հանրաքվեի միջոցով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝«Իմ քայլը» դաշինքի ավագանու թեկնածուների սեպտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց դաշինքի քաղաքապետի թեկնածու Հայկ Մարությանը:
«Մենք ինքներս միաձայն չենք որոշելու, սա պետք է անենք բոլորով՝ երևանի բնակիչներով: Հանրաքվեները տեղի է ունենալու երկու մասով. առաջին մասը լինելու է թվային՝ Երևանի քաղաքապետարանի կայքէջում, իսկ առավել մեծ հարցերի շուրջ հանրաքվեները լինելու են ֆիզիկական մասնակցության միջոցով: Քվեաթերթիկում միանգամից կարող է լինել նույնիսկ 10 հարց, որպեսզի մայրաքաղաքի բյուջեի վրա շատ թանկ չնստի»,- ասաց նա:
Մարությանի խոսքով՝ դաշինքն իր նախընտրական ծրագիրը գրելիս հաշվի է առնել մի շարք կարևոր սկզբունքներ:
«Մենք մեր ծրագիրը գրելիս մի քանի կարևոր սկզբունքներ ենք հաշվի առել. մշտապես գործել քաղաքի կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը միտված, որոշումներ կայացնելիս առաջնորդվել մարդկանց իրավունքների, շրջակա միջավայրի պաշտպանությամբ և հոգատարությամբ, ապահովել քաղաքի կառավարման ներառականությունը, աշխատանքում լինել թափանցիկ և հաշվետու, Երևանը դարձնել հարմարավետ, իսկ այցելուների համար՝ ճամփորդական ուղենիշ»,- նշեց Մարությանը:
Թեկնածուի խոսքով՝ «Իմ քայլը» դաշինքի ցուցակում հնարավորինս ընդգրկվել են այն մարդիկ, ովքեր տարիներ շարունակ պայքարել են Հայաստանում կատարվող անարդարությունների դեմ:
«Մեր ցուցակում մարդիկ են, ովքեր միասին տարիներ պայքարել են այս օրվա համար, նաև մարդիկ, ովքեր մտահոգ են Երևանի ապագայով ու ունեն շատ բարձր պրոֆեսիոնալիզմ տարբեր ոլորտներում»,- ասաց Հայկ Մարությանը:
Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունները տեղի կունենան սեպտեմբերի 23-ին: Ընտրությունների քարոզարշավի պաշտոնական մեկնարկը կտրվի սեպտեմբերի 10-ին:

Блок «Мой шаг» предлагает все важные вопросы в Ереване решать путем референдума
Блок «Мой шаг», в случае успеха на внеочередных выборах Совета старейшин Еревана, предлагает все важные, резонансные для столицы вопросы решать путем референдума.
Как передает Арменпресс, так сказал на пресс-конференции 9 сентября кандидат в мэры от блока «Мой шаг» Айк Марутян.
Мы вместе, граждане Еревана, должны решать эти вопросы. Референдумы будут проводиться в 2 этапа: цифровой – на сайте столичной мэрии, а наиболее важные вопросы будут решаться путем физического присутствия горожан. На голосование могут быть поставлены даже 10 вопросов, чтобы особо не отягощать бюджет города», - сказал он.
По его словам, при составлении предвыборной программы блока учитывался ряд важнейших принципов.
«При составлении предвыборной программы мы учитывали ряд важнейших принципов: неизменно действовать на повышение эффективности управления городом, в своих решениях руководствоваться принципом защиты прав людей, заботой об окружающей среде, обеспечение инклюзивности управления, быть при этом подотчетным и прозрачным в своих действиях, сделать Ереван комфортным, а для гостей привлекательным для путешествия», - сказал Марутян.
По его словам, в блоковый список кандидатов по возможности отбирались те, кто годами боролся с несправедливостью в Армении.
«В нашем списке те, кто годами боролся с царящей в Армении несправедливостью, кто заботиттся о будущем Еревана и обладает высоким профессионализмом», - сказал Марутян.
Внеочередные выборы Совета старейшин Еревана состоятся 23 сентября. Официальный старт избирательной кампании будет дан 10 сентября.