Որևէ մեկին թույլ չենք տա Հայաստանի հետ սպառնալիքների լեզվով խոսել. Փաշինյանը Մոսկվայում անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը
ՄՈՍԿՎԱ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում հայ գործարարների հետ հանդիպմանը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաբի հակամարտության կարգավորմանը: Ինչպես Մոսկվայից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ իրեն հաճախ են հարցնում՝ Հայաստանը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում պատրա՞ստ է փոխզիջումների:
«Ես, այդ հարցին պատասխանելիս, միշտ հարկ եմ համարում ընդգծել, որ առաջինը պետք է Ադրբեջանին հարցնել՝ արդյոք նա պատրա՞ստ է փոխզիջումների, որովհետև այն իրավիճակում, երբ Ադրբեջանն անընդհատ սպառնալիքներ է հնչեցնում Հայաստանի և Արցախի հասցեին, որևէ ձևով ասել, որ Հայաստանը պատրաստ է փոխզիջումների, կնշանակի թուլություն ի ցույց դնել: Մենք երբեք դա չենք անի: Եվ ասում ենք, որ Հայաստանի հետ որևէ մեկը չի կարող խոսել սպառնալիքների լեզվով: Մենք դա ուղղակի թույլ չենք տա»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Վարչապետը նաև նշեց, որ ապագայում Արցախը պատկերացնում է որպես Հայաստանի մաս: «Ինչ վերաբերվում է ապագա մեր պատկերացումներին, ես նախկինում էլ ասել եմ, որ պատկերացնում եմ Արցախը որպես Հայաստանի մաս: Իսկ այդ ճանապարհը կարող է բաղկացած չլինել մեկ քայլից, այն կարող է բաղկացած լինել երկու կամ երեք քայլից, բայց ապագայի մեր տեսլականը միանշանակ դա է: Եվ այստեղ որևէ կասկած չի կարող լինել»,- եզրափակեց վարչապետը:

PM Pashinyan sees future of Artsakh as part of Armenia  – Pashinyan speaks about NK conflict settlement in Moscow
YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. In the meeting with the Russian-Armenian businessmen in Moscow, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan spoke about Nagorno Karabakh conflict settlement. The correspondent of ARMENPRESS reports from Moscow that PM Pashinyan noted that he is often asked if Armenia is ready to mutual concessions for NK conflict settlement.
“When answering this question I always emphasize that that question should be first addressed to Azerbaijan. Are they ready for mutual concessions? Because in the situation when Azerbaijan regularly makes threatening announcements addressed to Armenia and Artsakh , saying that Armenia is ready for mutual concessions will be a sign of weakness. We will never do that. And we say that no one can speak to Armenia in the language of threats. We will not allow that”, the Armenian PM said.
Nikol Pashinyan also said that he perceives Artsakh as part of Armenia in the future. “As refers our visions for the future, I have also said in the past that I perceive Artsakh as part of Armenia. And this path can be comprise of a number of steps, it can be comprised of 2 or 3 steps, but this is definitely our vision for the future