Թուրքիան հույս ունի բարելավել հարաբերությունները ԵՄ-ի մի շարք երկրների հետ. Էրդողան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հույս ունի մոտ ժամանակներս բարելավել հարաբերությունները եվրոպական մի շարք պետությունների, այդ թվում՝ Գերմանիայի հետ: Այդ մասին, ինչպես սեպտեմբերի 5-ին հայտնել Է Sabah թերթը, Էրդողանը թուրք լրագրողներին հայտարարել Է Ղրղզստանից վերադառնալուց հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եվրամիության հետ Թուրքիայի հարաբերությունները, բացառությամբ մի քանի երկրների, բարելավման հնարավորություն ունեն: Մենք հնարավորություն կունենանք այս ամսվա վերջին ԳԴՀ-ի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ քննարկել թուրք-գերմանական փոխհարաբերությունների բազմաթիվ թեմաներ: Գերմանիան շատ կարեւոր դիրք ունի ԵՄ-ում, իրոք առաջատար»,- ընդգծել Է Էրդողանը:
Միաժամանակ նա վերստին քննադատության Է ենթարկել Եվրամիությանն այն բանի համար, որ նա չկատարեց փախստականների վերաբերյալ իր խոստումը: Նախագահը կոչ Է արել միությանը՝ տրված խոստումները կատարել ձեռքբերված համաձայնություններին համապատասխան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Turkey hopes to improve relations with several EU states – Erdogan
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. Turkish President Recep Tayyip Erdogan hopes to improve the relations with several European countries, including Germany, in the nearest future, Sabah reported.
“Turkey’s relations with the European Union, except from several countries, have an opportunity to improve. We will have a chance to discuss numerous topics of the Turkish-German relations with Chancellor Angela Merkel in late September. Germany has a very important, really leading position in the EU”, Erdogan told reporters.
At the same time the Turkish leader criticized the EU for not fulfilling its promise concerning refugees. He called on the Union to fulfill the promises in accordance with the agreements reached.