Թուրքիան հույս ունի բարելավել հարաբերությունները ԵՄ-ի մի շարք երկրների հետ. Էրդողան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հույս ունի մոտ ժամանակներս բարելավել հարաբերությունները եվրոպական մի շարք պետությունների, այդ թվում՝ Գերմանիայի հետ: Այդ մասին, ինչպես սեպտեմբերի 5-ին հայտնել Է Sabah թերթը, Էրդողանը թուրք լրագրողներին հայտարարել Է Ղրղզստանից վերադառնալուց հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եվրամիության հետ Թուրքիայի հարաբերությունները, բացառությամբ մի քանի երկրների, բարելավման հնարավորություն ունեն: Մենք հնարավորություն կունենանք այս ամսվա վերջին ԳԴՀ-ի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ քննարկել թուրք-գերմանական փոխհարաբերությունների բազմաթիվ թեմաներ: Գերմանիան շատ կարեւոր դիրք ունի ԵՄ-ում, իրոք առաջատար»,- ընդգծել Է Էրդողանը:
Միաժամանակ նա վերստին քննադատության Է ենթարկել Եվրամիությանն այն բանի համար, որ նա չկատարեց փախստականների վերաբերյալ իր խոստումը: Նախագահը կոչ Է արել միությանը՝ տրված խոստումները կատարել ձեռքբերված համաձայնություններին համապատասխան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Эрдоган: Турция рассчитывает улучшить отношения с рядом стран ЕС
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган рассчитывает в ближайшее время улучшить отношения с рядом европейских государств, в том числе с Германией. Об этом, как сообщает в среду газетаSabah, заявилЭрдоган турецким журналистам в самолете по возвращению из Киргизии,передаетАрменпресссо ссылкой наТасс.
"Отношения Турции с Европейским союзом, за исключением некоторых стран, имеют возможность на улучшение. У нас будет возможность обсудить в конце этого месяца [с канцлером ФРГ Ангелой Меркель] многие темы в турецконемецких взаимоотношениях. Германия обладает значительно важной позицией в ЕС, действительно лидирующей", - подчеркнул он.
В то же время Эрдоган вновь подверг критике Европейский союз за то, что он не сдержал слово по соглашению о беженцах. Президент также призвал блок выполнить данные обещания в соответствии с достигнутым соглашением.