Տարվա առաջին 6 ամսվա կտրվածքով Հայաստանում արձանագրվել է վերջին 8 տարիների ամենաբարձր տնտեսական աճը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս տարվա առաջին 6 ամսվա կտրվածքով վերջին 8 տարիների ամենաբարձր տնտեսական աճն է արձանագրվել: Սեպտեմբերի 3-ին լրագրողներ հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
«Այն կազմել է 8.3 տոկոս: 2018 թ. առաջին 6 ամսվա մասով այս ցուցանիշը, երբ ճյուղային վերլուծության ենք ենթարկում, պարզ է դառնում, որ աճին ամենաշատը նպաստող հիմնական բլոկն առևտրի և ծառայությունների ոլորտն է՝ շուրջ 5.3 տոկոս: Շինարարությունն աճել է 8.9 տոկոսով, բայց նպաստման չափը 0.5 տոկոսային կետ է, որովհետև նրա տեսակարար կշիռն է տնտեսական աճի մեջ նախորդ ժամանակահատվածում փոքր եղել: Արդյունաբերությունը նպաստել է 1.4 տոկոսային կետով, գյուղատնտեսությունը՝ 0.5 տոկոսային կետով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Մինասյանը:
Նախարարը հայտնեց, որ ընդհանուր առմամբ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունվար-հուլիս ամիսներին եղել է 9.3 տասներորդական տոկոս: «Ընդ որում, արդյունաբերությունն աճել է 4.3 տոկոսով, գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը՝ 4.6 տոկոսով, շինարարության ծավալը՝ 10.4 տոկոսով, առևտրի շրջանառության ծավալը՝ 8.9 տոկոսով և ծառայությունների ծավալը, որն ամենամեծն է եղել՝ 18.7 տոկոսով»,- մանրամասնեց նախարարը:

За первые 6 месяцев года в Армении зарегистрирован самый высокий за последние 8 лет показатель экономического роста
За первые 6 месяцев года в Армении зарегистрирован самый высокий за последние 8 лет показатель экономического роста. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян.
«Показатель экономического роста составил 8.3%. Рассматривая по отраслям, мы видим, что наибольший вклад был внесен блоком торговли и услуг - 5.3%, строительство возросло на 8.9%, однако долевой вклад его составил 0.5%, поскольку ранее удельный вес строительства был мал. Промышленность составила 1.4% в долевом вкладе, сельское хозяйство - 0.5%»,- сказал министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян.
По его словам, экономическая активность за первые 6 месяцев года составила 9.3%, причем, рост в промышленности составил 4.3%, в сельском хозяйстве - 4.6%, в строительстве - 10.4%, в торговом обороте - 8.9%, в отрасли услуг - 18.7%.