ՀՀ վարչապետը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում կայանալիք գագաթնաժողովին ընդառաջ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրույցի ընթացքում քննարկվել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (OIF) և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Ընդգծելով այդ հարաբերությունների բամաթիվ առումներով առանձնահատուկ որակը՝ Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղարը և վարչապետը մանրամասն քննարկել են հոկտեմբերի 11-12-ին Երևանում կայնալիք պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները։
ՀՀ վարչապետը ՖՄԿ Գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է նաև վերջինիս՝ սեպտեմբերի 10-13-ը Երևան կատարելիք պաշտոնական այցի ծրագիրը, որի շրջանակում տիկին Միկայել Ժանը կմասնակցի ոչ կառավարական միջազգային կազմակերպությունների 11-րդ կոնֆերանսին։

Armenian PM holds phone talk with Secretary General of La Francophonie
YEREVAN, AUGUST 1, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan held a telephone conversation with Secretary General of the International Organization of La FrancophonieMichaëlle Jean ahead of the upcoming 17th La Francophonie summit to be held in Yerevan, the PM’s Office told Armenpress.
During the telephone conversation a number of issues relating to the bilateral relations between the International Organization of La Francophonie (OIF) and Armenia were discussed. The PM and the Secretary General highlighted the unique quality of these relations and thoroughly discussed the preparation works of the upcoming summit.
The Armenian PM also discussed with the Secretary General the program of her upcoming official visit to Yerevan on September 10-13, within the frames of which Mrs. Michaëlle Jean will participate in the 11th conference of International Non-Governmental Organizations.