Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունում գործում է թեժ գիծ հրդեհներից տուժած Հայաստանի քաղաքացիների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի Ատտիկա և մյուս շրջաններում մոլեգնող հրդեհների հետևանքով տուժած ՀՀ քաղաքացիների համար Հունաստանում Հայաստանի դեսպանությունում գործում է թեժ գիծ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է Հունաստանում Հայաստանի դեսպանատունը:
«Զոհերի կամ վիրավորների վերաբերյալ տեղեկություն ունենալու դեպքում խնդրում ենք զանգահարել (+30) 2106831130 կամ (+30) 6989479827 հեռախոսահամարներով»,-ասված է գրառման մեջ:
Այս պահին հրդեհներից տուժած ՀՀ քաղաքացիների մասին տեղեկություն չկա:
Աթենքի արվարձաններում բռնկված հրդեհների հետեւանքով զոհվածների թիվը հասել Է 50-ի: Տուժել Է առնվազն 156 մարդ: Ավելի վաղ Հունաստանի նախարարների կաբինետի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դիմիտրիս Ձանակոպուլոսը հայտնել Էր տվյալներ 20 զոհվածների եւ 69 հոսպիտալացվածների մասին: ERT-ի տեղեկություններով՝ տուժածներից շատերը գտնվում են օրհասական վիճակում: Փրկարարական ծառայությունների եւ ձկնորսների կողմից ավելի քան 700 մարդ Է փրկվել լողափերից, ուր մարդիկ փախել Էին կրակից: Ինչպես հաղորդել Է հեռուստաալիքը, հուլիսի 24-ի առավոտվա դեմ հրդեհների մեծ մասը հաջողվել Է վերցնել հսկողության տակ: Սաստիկ քամին հանդարտվել Է, որը վերջին օրերին նպաստում Էր կրակի տարածմանը: Կրակի մարմանը գործի են դրված հրշեջ ինքնաթիռներ եւ ուղղաթիռներ: Հունաստանում հուլիսի սկզբից շոգ եղանակ Է հաստավել, վերջին օրերին օդի ջերմաստիճանը հասնում Է 38 – 40 աստիճանի: Հուլիսի 23-ին Աթենքի շուրջը միանգամից հրդեհի մի քանի օջախ Է բռնկել: Հունաստանի իշխանություններն արդեն օգնություն են խնդրել այլ երկրներից՝ տարերքի դեմն առնելու համար:

Armenian embassy in Greece launches emergency hotline as wildfires rage
YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. The Embassy of Armenia in Greece has launched a hotline in case of citizens of Armenians being among the affected by the wildfires.
“Hotline is open at the Embassy of Armenia to Greece regarding the information about Armenian citizens injured by the fire in Attica and other regions of Greece. In case of having any information related to the Armenian citizens please contact the Embassy by following hotline numbers: (+30) 2106831130 (+30) 6989479827”, the embassy said on Facebook.
At the moment there is no information about Armenian victims in the wildfires.
At least 50 people have died and 156 have been injured in forest fires raging near Athens, the Greek Civil Protection Agency said on Tuesday.
Earlier the Greek government put the death toll at 20.
According to ERT, many of the injured are in critical condition.
More than 700 have been rescued from beaches, where people had fled from the wildfires. Firefighters were able to contain only a part of the raging fires in the morning of July 24. Strong winds, which caused the fire to spread rapidly, have calmed down. Firefighting aircraft have been deployed to the area.