Հայաստանը ոչ թե անվտանգություն սպառող, այլ անվտանգություն ապահովող երկիր է. Նարեկ Մինասյանը ՀՀ-ՆԱՏՕ հարաբերությունների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 16ՀՈՒԼԻՍԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՆԱՏՕ գագաթաժողովի եզրափակիչ փաստաթղթում Ղարաբաղյան հակամարտությանն առնչվող հատվածում տեղ գտած ձևակերպումները որոշակի հակասականություն են պարունակում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանը:
Ինչպե՞ս կգնահատեք վարչապետ Ն. Փաշինյանի այցը Բրյուսել՝ ՀՀ-ՆԱՏՕ հարաբերությունների համատեքստում:
Նախ պետք է նշել, որ բրյուսելյան այցը կրում էր ճանաչողական բնույթ, քանի որ սա վարչապետի պաշտոնում Ն. Փաշինյանի առաջին այցն էր Բրյուսել և ընդհանուր առմամբ այն կարելի է գնահատել դրական:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ-ՆԱՏՕ հարաբերություններին, ապա այցը բավական կարևորվեց այդ կառույցի և առանձին անդամ երկրների ղեկավարների հետ շփումներով, ինչն էական նշանակություն ունի կապերի հաստատման, տարբեր խնդիրների վերաբերյալ տեսակետների փոխանակման առումով: Այցի շրջանակներում անհրաժեշտ է առանձնացնել հատկապես վարչապետի մասնակցությունը Աֆղանստանում վճռական աջակցության առաքելությանը նպաստող պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը, որի շրջանակներում վարչապետ Ն. Փաշինյանը հանդես եկավ նաև ելույթով:
2010 թվականից ի վեր Հայաստանը մասնակցում է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի կողմից իրականացվող խաղաղության հաստատման գործողությանը, և այսօր շուրջ 130 հայ զինծառայողներ շարունակում են ծառայություն իրականացնել այդ երկրում: Հատկանշական է, որ մասնակցությունն այդ առաքելությանը ոչ միայն նպաստում է մեր զինծառայողների հմտությունների զարգացմանը, այլ նաև բավական դրական է անդրադառնում Հայաստանի միջազգային հեղինակության վրա: Ըստ էության դա հստակ ցուցիչ է, որ Հայաստանը ոչ թե անվտանգության սպառող, այլ անվտանգություն ապահովող երկիր է:
Մամուլում շրջանառվում են տարբեր մեկնաբանություններ ՆԱՏՕ-իգագաթաժողովիեզրափակիչ հռչակագրում Ղարաբաղյան հակամարտությանն առնչվող հատվածի հետ կապված: Ի՞նչ շեշտադրումներ են առկա այդ հատվածում:
Ըստ էության, ՆԱՏՕ գագաթաժողովի եզրափակիչ փաստաթղթում Ղարաբաղյան հակամարտությանն առնչվող հատվածը գրեթե նույնությամբ կրկնում է 2016թ.-ի հուլիսին Վարշավայի գագաթաժողովի եզրափակիչ ակտում տեղ գտած ձևակերպումները: Պետք է նշել, որ այդ ձևակերպումները որոշակի հակասականություն են պարունակում, ինչը հանդիսանում է ՆԱՏՕ-ի կողմից տարբեր հակամարտությունների նկատմամբ միասնական մոտեցում ցուցաբերելու ոչ այդքան օբյեկտիվ մոտեցման արդյունք: Փաստաթղթում նշված է, որ կառույցն աջակցում է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի և Մոլդովայի տարածքային ամբողջականությանը, անկախությանը և ինքնիշխանությանը։ Միևնույն ժամանակ ամրագրվում է, որ ՆԱՏՕ-ն շարունակում է աջակցել Հարավային Կովկասում առկա հակամարտությունների (այդ թվում՝ Ղարաբաղյան հակամարտության) խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին և չափանիշներին, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Կանոնադրությանը և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտին համապատասխան: Ըստ էության, այս ձևակերպմամբ անուղղակի հղում կա նաև ազգերի իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքին, որն, ինչպես հայտնի է, հանդիսանում է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի կարևոր սկզբունքներից մեկը:
Այս ձևակերպումային հակասականության մասին հայկական կողմը պարբերաբար բարձրաձայնել է՝ կոչ անելով հակամարտությունների հետ կապված որդեգրել տարբերակված մոտեցում, որը հաշվի կառնի նաև դրանց առանձնահատկությունները: Միևնույն ժամանակ, հստակ շեշտվել է, որ ՆԱՏՕ-ն Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում որևէ դերակատարություն և մանդատ չունի և նման զգայուն հիմնախնդրի հետ կապված ցանկացած չհավասարակշռված մոտեցում կարող է բացասական հետևանքներ ունենալ:
Տարբեր տարիների ՀՀ իշխանությունները որոշակի վերապահումներով են մոտեցել ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովներին մասնակցելու խնդրին՝ ձևակերպումային խնդիրներով պայմանավորված: Օրինակ, եղել են տարիներ, երբ հայկական կողմը պարզապես որոշել է չմասնակցել գագաթաժողովներին: Եղել են նաև տարիներ, օրինակ, 2014թ. Ուելսում, 2016թ. Վարշավայում և, ինչպես տեսանք նաև այս տարի՝ Բրյուսելում, հայկական կողմը մասնակցեց գագաթաժողովին՝ այդ հարթակը հնարավորինս արդյունավետ օգտագործելով իր առաջնահերթությունները, մոտեցումներն ու տեսակետները բարձրաձայնելու համար, այդ թվում՝ Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ: Այս ամենի ամենաակնառու դրսևորումներից էր, թերևս, վարչապետի ելույթը ՆԱՏՕ-ում, որտեղ Ղարաբաղյան հակամարտությունը և Ադրբեջանի ագրեսիվ վարքագիծը ներկայացվեց հետաքրքիր և նորարարական մոտեցմամբ, ինչը, կարծում եմ, բավական արդյունավետ էր:

Armenia is not security consuming, but security providing country – political scientist on Armenia-NATO ties
YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. The formulations in the final document of the NATO summit relating to the Nagorno Karabakh conflict contain some contradictions, political scientist Narek Minasyan told ARMENPRESS.
-How do you assess Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s visit to Brussels in the context of the Armenia-NATO relations?
-Firstly, I would like to state that the Brussels visit was of cognitive nature since this was Pashinyan’s first visit to Brussels as a Prime Minister, and overall the visit can be assessed as positive.
As for the Armenia-NATO relations, the visit was quite important in terms of the contacts with the leaders of the structure and its separate member states which is vital for establishing ties and exchanging views on different matters. On the sidelines of the visit it’s necessary to highlight the PM’s participation in the meeting of the heads of state and government contributing to the Resolute Support mission in Afghanistan during which the Armenian PM delivered remarks.
Armenia is taking part in the NATO’s peace operation in Afghanistan since 2010. And today nearly 130 Armenian servicemen continue conducting service in that country. It’s worth to mention that the participation in this mission not only contributes to the development of skills of the Armenian servicemen, but also positively affects Armenia’s international reputation. In fact, it’s a clear indicator that Armenia is not a security consuming, but a security providing country.
-Different comments are being circulated in the media in connection with the point in the NATO summit’s final document relating to the Karabakh conflict.
-Actually, the part in the final document of the NATO summit relating to the Karabakh conflict repeats the formulations reflected in the final act of the 2016 July Warsaw summit. I want to state that these formulations contain some contradictions which is due to not so objective approach by NATO to show a single approach to different conflicts. The document states that the structure supports the territorial integrity, independence and sovereignty of Armenia, Azerbaijan, Georgia and Moldova. At the same time it states that NATO continues supporting the efforts aimed at peacefully settling the conflicts in the South Caucasus (including the Karabakh conflict), in accordance with the principles and norms of the international law, as well as the UN Charter and the Helsinki Final Act. In fact, this formulation makes indirect reference to peoples’ right to equality and self-determination, which is one of the key principles of the Helsinki Final Act.
The Armenian side has constantly voiced about the controversy of such formulation, calling on to adopt a differentiated approach over conflicts which will take into account also their features. At the same time, it was clearly stated that NATO plays no role and has no mandate in the NK conflict settlement process, and any unbalanced approach on such sensitive issue can lead to negative consequences.
The Armenian leadership of different years has approached to issue of participation in the NATO summits with some reservations, in connection with such formulations. For instance, there have been years when the Armenian side made a decision not to participate in the summits. But there have also been years, for instance in Wales 2014, Warsaw 2016, and as well as this year in Brussels, that the Armenian side participated in the summit by using this platform to voice about its proposals, approaches and views on the NK conflict as effectively as possible. One of the most vivid manifestations of this was perhaps the Armenian PM’s speech at the NATO during which the NK conflict and Azerbaijan’s aggressive behavior were presented with an interesting and new approach, which, I think, was quite effective.