Վարչապետը հանդիպել է Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ բողոքող քաղաքացիներին ու «Լիդիան Արմենիա»-ի ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 6-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կապանից ուղևորվել է Ջերմուկ: Վարչապետն ուղղաթիռով Հայկական բնապահպանական ճակատի ներկայացուցիչ Լևոն Գալստյանի ու «Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանի հետ հետևել է Ամուլսարի հանքի շահագործման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին, այնուհետև Կեչուտ համայնքում հանդիպել Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ բողոքող բնակիչներին ու բնապահպաններին, լսել նրանց կարծիքներն ու դիտարկումները: Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այցն ունի փաստահավաք նշանակություն: Հանդիպման ընթացքում վարչապետն առաջարկել է հանդիպում անցկացնել բողոքող ցուցարարների և հանքը շահագործող «Լիդիան Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչների հետ, լսել միմյանց դիրքորոշումներն ու հանգել որոշումների, ինչին կողմերը դրական են արձագանքել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է Ջերմուկում: Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ հանքի շահագործման գործընթացը սկսվել է 12 տարի առաջ, եթե բոլոր պրոցեսները տեղի ունենային գործող կառավարության օրոք՝ ինքը չէր ցանկանա, որ այսպիսի հանք գոյություն ունենար Ջերմուկի մոտակայքում: «Ունենք իրավիճակ, երբ կատարվել է ահռելի ծավալի ներդրում, որը դե յուրե տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության թույլտվությամբ, համենայն դեպս, գոնե այս պահին չունենք տեղեկատվություն, որ ինչ-որ կարգ է խախտվել: Հանքի շահագործման հետ կապված սկսվել են ստուգումներ, որոնք կշարունակվեն: Պետք է պատասխանենք երկու հարցի. առաջին՝ պարզել հանքի հնարավոր ազդեցությունը ջրային ռեսուրսների վրա, երկրորդը՝ պարզել հանքի հնարավոր շահագործման ազդեցությունը Ջերմուկի՝ որպես առողջարանային քաղաք զարգացման վրա»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է՝ ի սկզբանե էլ ասել է, որ հանքի հետ կապված որոշումները պետք է հիմնված լինեն բացառապես փաստերի, այլ ոչ թե էմոցիաների վրա: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ էմոցիոնալ որոշումները պետական կառավարման համակարգում այնքան էլ օգտակար չեն և առկա է իրավական վիճակ, որի յուրաքանչյուր հանգուցալուծում ունի իր հնարավոր զարգացումները: «Եթե մենք այս իրավիճակում որևէ ապօրինություն թույլ տանք՝ գոնե միջազգային հարաբերությունների տեսակետից կարող ենք շատ բարդ խնդիրների առաջ կանգնել:
Պետք է հասկանանք հետևյալը՝ համաձայն ենք արդյոք ի գիտություն ընդունել փորձագիտական դե յուրե պատասխանները վերը նշված հարցերի շուրջ: Ցանկացած որոշում պետք է կայացնենք փաստերի հիման վրա: Հույս ունեմ, որ ներկաները համոզված են, որ մենք, և կոնկրետ ես, այս հարցում չունենք ոչ մի այլ շահագրգռություն՝ բացի Հայաստանի հավասարակշռված շահը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն առաջարկել է վերը նշված երկու հարցերի շուրջ պետության, բնապահպանների և «Լիդիան Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչների ներգրավմամբ ստեղծել վստահելի եռակողմ մեխանիզմ, որպեսզի դրանց վերաբերյալ լինի վերջնական ու անառարկելի պատասխան: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ իր կարծիքը պետք է ձևավորվի այս երկու հարցերի փորձագիտական, հիմնավորված և ապացուցված պատասխանների վրա. յուրաքանչյուր որոշում ունի իր գինը և ինքը չի կարող առանց հիմքերի որևէ որոշում կայացնելու մասին մտածել:
Վարչապետի առաջարկի հետ կապված բողոքող քաղաքացիները նշել են, որ պատրաստ են նման մեխանիզմ ստեղծել, եթե «Լիդիան Արմենիա»-ն ուսումնասիրության ընթացքում դադարեցնի գործունեությունը:
Իր հերթին, «Լիդիան Արմենիա»-ի ներկայացուցիչները նշել են, որ նույնպես պատրաստ են ընդունել վարչապետի առաջարկը, սակայն իրենց համար ընդունելի չէ այդ ընթացքում գործունեությունը կասեցնելու առաջարկը: Տեղի ունեցած քննարկումներից հետո վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ պետությունը կհավաքագրի հանքի շահագործման հետ բոլոր փաստերն ու կարտահայտի իր դիրքորոշումը:
Վերադարձի ճանապարհին՝ Գնդեվազի մոտ, վարչապետը զրուցել է իր հետ հանդիպելու նպատակով ճանապարհին կանգնած գնդեվազցիների հետ:

Премьер-министр Армении встретился с протестующими против эксплуатации рудника Амулсара гражданами и представителями компании “Lydian Armenia”
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 6 июля из Капана поехал в Джермук. В сопровождении представителя Армянского экологического фронта Левона Галстяна и исполнительного директора компании “Lydian Armenia” Айка Алояна премьер-министр с вертолета посмотрел на работы по эксплуатации рудника в Амулсаре, после чего в селе Кечут провел встречу с протестующими против эксплуатации месторождения жителями и экоактивистами, выслушал их мнения и замечания.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, Никол Пашинян отметил, что визит носит ознакомительный характер. В ходе встречи премьер-министр предложил активистам и представителям эксплуатирующей рудник компании “Lydian Armenia” провести встречу, ознакомиться с позициями друг друга и найти решения, на что стороны дали положительный ответ.
Далее встреча продолжилась в Джермуке. Премьер-министр Пашинян отметил, что процесс по эксплуатации рудника начался еще 12 лет назад, но если бы все действующие процессы начались при новом правительстве, лично он был бы против создания рудника в окрестностях Джермука.
Мы имеем такую ситуацию, когда были сделаны огромные инвестиции де-юре с разрешения правительства Армении, по крайней мере, на данный момент у нас нет какой-либо информации о каком-либо нарушении норм. В связи с эксплуатацией месторождения начались инспекции, которые будут продолжены. Мы должны ответить на два вопроса: во-первых, выяснить возможное воздействие рудника на водные ресурсы, и, во-вторых, уяснить влияние деятельности шахты на развитие Джермука как курортного города”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян напомнил, что он с самого начала говорил, что решения по вопросу эксплуатации рудника должны быть основаны только на фактах, а не на эмоциях. По словам главы правительства, эмоциональные решения в системе государственного управления неэффективны, и существует правовая ситуация, в которой каждое решение может иметь свои возможные следствия. “Если мы в этой ситуации допустим какое-либо беззаконие, то, по крайней мере, с точки зрения международных отношений мы можем столкнуться с очень серьезными проблемами. Мы должны понимать следующее - согласны ли мы принять экспертные ответы де-юре по вышеуказанным вопросам? Любое решение мы должны принять, основываясь на фактах. Надеюсь, что присутствующие убеждены, что мы, и конкретно я, не имеем никакой иной заинтересованности кроме сбалансированных интересов Армении”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр предложил создать по вышеназванным двум вопросам с участием государства, экологов и представителей компании “Lydian Armenia” основанный на доверии трехсторонний механизм с целью выработки окончательного и не подлежащего сомнению ответа по этим вопросам. Пашинян подчеркнул, что его мнение должно сформироваться на основе экспертных, обоснованных и доказанных ответов на эти два вопроса: любое решение имеет свою цену, и он не может думать о принятии какого-либо решения без основания.
Протестующие в ответ на предложение премьер-министра отметили, что готовы к созданию подобного механизма, если “Lydian Armenia” в период исследований приостановит свою деятельность.
В свою очередь представители “Lydian Armenia” отметили, что также согласны принять предложение премьер-министра, но для них неприемлемо предложение о приостановлении деятельности компании. После состоявшихся обсуждений премьер-министр Пашинян отметил, что государство соберет все факты об эксплуатации месторождения и выразит свою позицию.
На обратном пути, около общины Гндеваз, премьер-министр поговорил с жителями села, которые собрались у дороги, чтобы встретиться с ним.