Փաշինյանը կարևորել է հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացումը տարբեր ոլորտներում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռուսաստանի մշակույթի նախարար, Հայ-ռուսական յոթերորդ միջտարածաշրջանային ֆորումում ռուսական պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Մեդինսկիին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը կարևորել է հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացումը տարբեր ոլորտներում և համոզմունք հայտնել, որ Երևանում ընթացող միջտարածաշրջանային ֆորումը կնպաստի երկկողմ կապերի հետագա խորացմանն ու ընդլայնմանը: «Մենք շահագրգռված ենք Ռուսաստանի հետ ամուր և դինամիկ զարգացող հարաբերություններով: Մեր նպատակն է, որպեսզի երկկողմ կապերն էլ ավելի խորանան և հարաբերությունները լինեն սերտ՝ առավել քան երբևէ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վլադիմիր Մեդինսկին հույս է հայտնել, որ երևանյան ֆորումը նոր թափ կհաղորդի երկկողմ փոխգործակցությանը՝ տնտեսության, մշակույթի, հումանիտար և այլ ոլորտներում: ՌԴ պատվիրակության ղեկավարն առաջարկել է դիտարկել երկու երկրների մարզերի և տարածաշրջանների միջև գործարար կապերի խթանմանը միտված միություն ստեղծելու հնարավորությունը, ինչը կնպաստի առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանն ու համատեղ նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը: Պարոն Մեդինսկին կարևորել է նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ֆիլմարտադրության ոլորտներում համագործակցության խորացումը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է ինչպես միջտարածաշրջանային տնտեսական հարաբերությունների զարգացմամբ, այնպես էլ ֆիլմարտադրության խթանմամբ ու մշակութային ոլորտում համագործակցության ընդլայնմամբ: Անդրադառնալով հայ-ռուսական առևտրատնտեսական կապերին՝ վարչապետը նշել է, որ ընթացիկ տարվա ընթացքում Հայաստանից ՌԴ արտահանումների ծավալներն ունեն դինամիկ զարգացում և հույս հայտնել, որ առաջիկայում այդ տեմպերը կշարունակեն ոչ միայն պահպանվել, այլ նաև ավելանալ:

Обсуждены вопросы дальнейшего развития армяно-российских отношений
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял министра культуры России, руководителя российской делегации на 7-м армяно-российском межрегиональном форуме Владимира Мединского.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер-министр подчеркнул важность развития армяно-российских отношений в разных сферах и выразил уверенность, что проходящий в Ереване межрегиональный форум будет способствовать дальнейшему углублению и расширению двусторонних отношений. “Мы заинтересованы в сильных и динамично развивающихся отношениях с Россией. Наша цель – еще более углублять двусторонние отношения и иметь более тесные, чем когда-либо, отношения”, - сказал Никол Пашинян.
Владимир Мединский выразил надежду, что ереванский форум придаст новый импульс двустороннему сотрудничеству в экономической, культурной, гуманитарной и других сферах. Глава делегации РФ предложил рассмотреть возможность создания союза, направленного на развитие деловых связей между областями и регионами двух стран, что будет способствовать расширению торгово-экономических связей и реализации совместных инвестиционных программ. Г-н Мединский также отметил важность углубления сотрудничества в сфере информационных технологий и кинопроизводства.
Никол Пашинян отметил, что правительство Армении заинтересовано как в развитии межрегиональных экономических отношений, так и в продвижении кинопроизводства и расширении сотрудничества в культурной сфере. Коснувшись армяно-российских торгово-экономических отношений, премьер-министр отметил, что объемы экспорта из Армении в РФ в этом году динамично развиваются, и выразил надежду, что в ближайшем будущем эти темпы не только сохранятся, но и возрастут.