«Դոն Պիպո» մականվամբ հայտնի Արթուր Ասատրյանը կալանավորվեց երկու ամսով
ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում որոշում կայացվեց «Դոն Պիպո» մականվամբ հայտնի Արթուր Ասատրյանի նկատմամբ խափանման միջոց կիրառել երկամյսա կալանքը:Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Արթուր Ասատրյանը բերման էր ենթարկվել և ձերբակալվել ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ և 6-րդ կետերով («Մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով, զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ, երեք անձի առևանգումը») և 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով («Մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի կերպով ձեռք բերելը և պահելը») նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով:
ԱԱԾ հաղորդագրության համաձայն` 2017 թվականի մայիսի 23-ին հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ և ՌԴ քաղաքացի՝ Դոն Պիպո մականվամբ Արթուր Օնիկի Ասատրյանի սպանության նախապատրաստության դեպքի առթիվ։ Նշված հանցագործության մեջ մեղադրված 4 անձանցից 3-ը նախաքննության սկզբնական փուլում հայտարարել էին, որ 2017 թվականի մայիսի 21-ին առևանգվել և 3 օր ապօրինի պահվել են Էջմիածին քաղաքի տարբեր տարածքներում, այնտեղ ծեծի են ենթարկվել, իրենցից պահանջել են խոստովանել, թե ով է սպանության պատվիրատուն։ 2017 թվականի հունիսի 1-ին վերը նշված անձանց առևանգման դեպքի առթիվ հարուցվել է նոր քրեական գործ։ Նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել առևանգման փաստը հաստատող որոշակի տվյալներ, այդ թվում՝ առևանգվածներից մեկի բջջային հեռախոսում հայտնաբերվել էր տեսագրություն, որից երևում է, որ անազատության մեջ պահվող անձանցից առևանգողները սպառնալիքներ հնչեցնելով պահանջել են հայտնել սպանության պատվիրատուի անունը, ընդ որում հարցադրումները կատարվել են Պիպո անունով հանդես եկող անձի կողմից։ Սպանության նախապատրաստության մեջ մեղադրված և առևանգված վերը նշված անձանց վարույթն իրականացնող մարմինը բազմիցս առաջարկել է մանրամասն ցուցմունքներ տալ առևանգման հանգամանքների, կատարողների և կազմակերպիչների վերաբերյալ, սակայն ինչ-ինչ պատճառներից դրդված նրանք ձեռնպահ են մնացել ցուցմունքներ տալուց և քննչական գործողություններին մասնակցելուց։ Չնայած այդ հանգամանքին, սպանության նախապատրաստության դրվագով գործը մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկելուց հետո էլ առևանգման մասով շարունակվել են ակտիվ քննչական գործողությունները, ինչպես նաև ձեռնարկվել են համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ։ Արդյունքում՝ 2018թ. հունիսի 16-ին կատարված խուզարկություններով Արթուր Ասատրյանին պատկանող Էջմիածին քաղաքի առանձնատանը հայտնաբերվել է ապօրինի պահվող մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք, մասնավորապես՝ «ԱԿ-74» տեսակի 2 հատ ինքնաձիգ՝ լիցքավորված 56 փամփուշտներով, 7.62 մմ տրամաչափի «ՏՏ» տեսակի 1 հատ ատրճանակ, 9 մմ տրամաչափի «ՊՄ» տեսակի ատրճանակ, լիցքավորված 8 փամփուշտներով, 9 մմ տրամաչափի «ԱՊՍ» տեսակի ատրճանակ, լիցքավորված 10 փամփուշտներով, 9 մմ տրամաչափի «Բերետտա» տեսակի 2 հատ ատրճանակ, լիցքավորած 34 փամփուշտներով, «Կոլտ» տեսակի թմբուկավոր 1 հատ ատրճանակ։

Артур Асатрян по прозвищу «Дон Пипо» арестован на два месяца
Суд общей юрисдикции города Еревана принял решение о применении в отношении гражданина Армении и РФ Артура Ониковича Асатряна по прозвищу «Дон Пипо» меры пресечения в виде ареста на два месяца. Как сообщает Арменпресс, Артур Асатрян был подвергнут приводу и задержан по подозрению в совершении преступления, предусмотренного п. 1, 2, 3 и 6 ст. 131 (Похищение трех человек, совершенное группой лиц по предварительному сговору с применением насилия, опасного для здоровья, с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия) и ч. 2 ст. 235 (Незаконные приобретение и хранение огнестрельного оружия и боеприпасов группой лиц по предварительному сговору) УК Армении.
Как уже сообщалось, 23-го мая 2017 года было возбуждено уголовное дело по факту подготовки убийства гражданина РА и РФ Артура Ониковича Асатряна по прозвищу «Дон Пипо». Трое из четырех лиц, обвиняемых в данном преступлении, на начальном этапе предварительного следствия заявили, что 21-го мая 2017 года были похищены и три дня незаконно удерживались в различных местах города Эчмиадзина, где подвергались избиению, у них требовали признаться в том, кто заказчик убийства.
1-го июня 2017 года по факту похищения вышеуказанных лиц было возбуждено новое уголовное дело. В ходе предварительного следствия были получены некоторые данные, подтверждающие факт похищения, в том числе, в мобильном телефоне одного из похищенных была обнаружена видеозапись, из которой следует, что похитители, озвучивая угрозы, требовали у содержащихся в неволе лиц назвать имя заказчика убийства, причем вопросы озвучивались со стороны лица по имени Пипо.
Орган, осуществляющий производство, лицам, похищенным и обвиняемым в подготовке убийства, множество раз предлагал дать детальные показания об обстоятельствах похищения, об исполнителях и организаторах, однако по тем или иным причинам они воздержались от дачи показаний и участия в следственных действиях.
Несмотря на это обстоятельство, после того, как дело по эпизоду подготовки убийства с обвинительным заключением было направлено в суд, активные следственные действия по части похищения были продолжены, также были предприняты соответствующие оперативно-розыскные мероприятия. В результате, 16-го июня 2018 года во время обысков в принадлежащем Артуру Асатряну особняке в Эчмиадзине было обнаружено большое количество незаконно хранившегося оружия и боеприпасов, в частности, два автомата «АК-74», заряженные 56 патронами, один пистолет «ТТ» 7.62-мм калибра, пистолет «ПМ» 9-мм калибра, заряженный 8 патронами, пистолет «АПС» 9-мм калибра, заряженный 10 патронами, два пистолета марки «Беретта» 9-мм калибра, заряженные 34 патронами, один барабанный пистолет марки «Кольт».
Артур Асатрян подвергнут приводу и задержан по подозрению в совершении преступления, предусмотренного п. 1, 2, 3 и 6 ст. 131 (Похищение трех человек, совершенное группой лиц по предварительному сговору с применением насилия, опасного для здоровья, с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия) и ч. 2 ст. 235 (Незаконные приобретение и хранение огнестрельного оружия и боеприпасов группой лиц по предварительному сговору) УК РА. В рамках того же уголовного дела задержаны еще четыре лица, являющихся гражданами РФ, предположительно являющихся телохранителями Асатряна, которые по предварительному сговору с последним незаконно хранили обнаруженные оружие и боеприпасы.