Հանրապետությունում մեկնարկել է «Հայոց լեզու և գրականություն» միասնական քննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում անցկացվող միասնական քննությունների հսկողությունն ավելի է ուժեղացվել, և համապատասխան հանձնարարականներ են եղել նաև իրավապահ մարմիններին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը: Նա հունիսի 12-ին այցելել էր Արամայիս Երզնկյանի անվան թիվ 118 ավագ դպրոց, որտեղ մեկնարկել է «Հայոց լեզու և գրականություն» առարկայի միասնական քննությունը:
Հարությունյանը սկզբում զրուցեց ծնողների հետ, ովքեր տեսախցիկների միջոցով հետևում էին իրենց երեխաներին, ապա շրջեց դպրոցի այն հատվածներով, որտեղ դիմորդներն իրենց քննություններն էին հանձնում, և հաջողություն մաղթեց բոլորին:
Նախարարը հետաքրքրվեց, արդյոք դպրոցում հսկողությունը բավարար մակարդակի վրա՞ է, ինչին ի պատասխան ասացին, որ ամեն ինչ նորմալ է:
«Նախորդ քննություններին՝ «Կենսաբանություն», «Աշխարհագրություն» և «Ընդհանուր պատմություն» առարկաների, նույնպես մասնակցել եմ, և կածես թե ամեն ինչ նորմալ է ընթանում: Ֆեյսբուքում երկու բողոք եմ տեսել՝ մեկ հոգի ինձ գրել էր Չարենցավանում հսկողությունն ուժեղացնելու վերաբերյալ, իսկ մյուսն էլ ասել էր, որ թիվ 190 դպրոցում հսկողության հետ կապված խնդիր է եղել: Ես խնդրեցի, որպեսզի հստակ փաստերով ներկայացվի եղելությունը, թե որ ժամին և որ լսարանում է եղել, բայց ինձ կոնկրետ պատասխան չտրվեց: Խոսել եմ նաև ԳԹԿ տնօրենի պաշտոնակատարի հետ, և նա ինձ ասաց, որ ոչ մի բողոք չի ներկայացվել իրենց»,- շեշտեց Արայիկ Հարությունյանը:
Այս տարի դիմորդների քիչ լինելու վերաբերյալ նա նշեց, որ այդ փաստը բուհերի համար ճգնաժամային է, սակայն պետք է փորձել դուրս գալ այս իրավիճակից:
«Նմանատիպ դիմորդների քիչ քանակը դեռ 6 տարի շարունակ «հետապնդելու» է բուհերին: Հույս ունեմ նաև, որ պրոֆեսորադասախոսական կազմերի կրճատումներին բանը չի հասնի»,- ասաց Հարությունյանը:
Հաջորդ միասնական` 12-ամյա դպրոցի ավարտական և բուհական ընդունելության քննությունը կանցկացվի հունիսի 15-ին «Ֆիզիկա» առարկայից: Հունիսի 19-ին «Օտար լեզու» առարկաներից միասնական քննություններ: «Մաթեմատիկա» առարկայի միասնական քննությունը կկայանա հունիսի 22-ին, «Հայոց պատմության» և «Քիմիա» առարկաների քննությունները՝ հունիսի 25-ին, իսկ «Ռուսաց լեզու» առարկայի միասնական քննությունը՝ հունիսի 27-ին:

В Армении стартовали ЕГЭ по предмету «Армянский язык и литература»
12-го июня в Армении стартовали ЕГЭ по предмету «Армянский язык и литература». В республике усилен контроль над ходом ЕГЭ, подключены и соответствующие правоохранирельные органы. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал министр ОН Армении Араик Арутюнян.
12-го июня он посетил школу номер 118 имени Арамаиса Ерзнкяна, где идет ЕГЭ по предмету «Армянский язык и литература».
Сначала министр ОН Армении Араик Арутюнян побеседовал с родителями абитуриентов, которые могли наблюдать за детьми на мониторах, затем обошел зал, где идет экзамен, и пожелал абитуриентам успеха.
«Экзамены в этом году проходят под более строгим контролем, чем в прежние годы. Я говорил с директором Центра оценки и тестирования, у них проблем нет»,- сказал в беседе с журналистами министр ОН Армении Араик Арутюнян.
Как сообщалось ранее, с 8-го июня в Армении стартовали ЕГЭ по предметам «Биология», «География», «Общая история». В беседе с«Арменпресс»начальник отдела по внешним связям Центра оценки и тестирования Вардан Парсамян сказал, что предмет«География» сдают 125 абитуриентов, предмет «Общая история» сдают 34 абитуриента, предмет «Биология» сдают 542 абитуриента. Экзамены проходят в 12 экзаменационных центрах в Ереване и в областях, они продлятся 3 часа.
Как сказал начальник отдела по внешним связям Центра оценки и тестирования Вардан Парсамян, о результатах ЕГЭ абитуриенты смогут узнать через 5 дней, у них будет возможность опротестовать результаты. «Выходя с экзамена, абитуриент может взять с собой копию своей работы. Через полчаса по завершении ЕГЭ в сайте Центра оценки и тестирования размещаются правильные ответы, и абитуриент сможет составить представление о своих результатах»,- сказал начальник отдела по внешним связям Центра оценки и тестирования Вардан Парсамян. В Ереване 8-го июня будет действовать только один экзаменационный центр – в школе номер 190.
Следующий экзамен состоится 12-го июня, по предмету «Армянский язык и литература». 15-го июня абитуриенты будут сдавать «Физику», 19-го июня - «Иностранный язык», 22-го июня - «Математику», 25-го июня - «Историю Армении» и «Химию», 27-го июня - «Русский язык».