Գերմանիայի դեսպանը հեռանկարային է համարել ՀՀ հետ փոխգործակցությունը տնտեսության տարբեր ճյուղերում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը կարևորել է հայ-գերմանական գործընկերության զարգացումը և ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է քայլեր ձեռնարկել, որոնք նոր ազդակ կհաղորդեն երկկողմ քաղաքական և տնտեսական կապերի ընդլայնմանն ու ամրապնդմանը: «Մենք ողջունում ենք Գերմանիայի կողմից Հայաստանում ենթակառուցվածքների զարգացման և այլ ոլորտներում իրականացվող ծրագրերը: Պատրաստ ենք համատեղ աշխատանքով նոր մակարդակի բարձրացնել մեր երկրների համագործակցությունը, որոնք կնպաստեն առևտրատնտեսական հարաբերությունների ակտիվացմանը, ներդրումների ներգրավմանն ու դրանց արդյունավետ իրականացմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով նաև մեր երկրում տարբեր ուղղություններով նախատեսվող բարեփոխումների իրականացման գործում փոխգործակցության անհրաժեշտությունը:
Դեսպանը վստահություն է հայտնել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի Հայաստանի և Գերմանիայի միջև խթանել բազմոլորտ համագործակցությունը: Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ են այնպիսի նախաձեռնություններ, որոնք կխթանեն տնտեսության տարբեր ճյուղերում ներդրումային ծրագրերի իրականացումը: Մաթիաս Քիսլերը հեռանկարային է համարել փոխգործակցությունն արդյունաբերության, ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկայի և այլ ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը, տարածաշրջանում ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակին, Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներին վերաբերող, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր: Անդրադառնալով ընտրությունների մասին հարցին՝ վարչապետը կարևորել է Ընտրական օրենսգրքում այնպիսի փոփոխությունների իրականացումը, որոնք կերաշխավորեն դրանց ազատ, արդար և ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացումը:

German Ambassador considers prospective partnership with Armenia in different branches of economy
YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Bernhard Matthias Kiesler, the PM’s Office told Armenpress.
PM Pashinyan attached importance to the development of the Armenian-German partnership and stated that the Armenian government is interested in taking steps to give new impetus to expanding and strengthening the bilateral political and economic ties. “We welcome the projects implemented in Armenia by Germany in the infrastructure development and other spheres. We are ready to jointly increase the cooperation of our countries to a new level which will contribute to boosting commercial ties, attracting and effectively implementing investments”, the Armenian PM said.
In his turn the German Ambassador expressed confidence that it will be possible to jointly boost the multisectoral cooperation between Armenia and Germany. He said such initiatives are necessary that will promote implementation of investment programs in different sectors. The Ambassador considered prospective the mutual partnership in the fields of industry, infrastructure development, energy and etc.
During the meeting a number of other issues relating to increase of trade turnover volumes between the two countries, the geopolitical situation in the region, holding snap parliamentary elections in Armenia, the reforms of the Electoral Code, as well as issues of bilateral interest were discussed. Commenting on the issue relating to the elections, the Armenian PM attached importance to making changes in the Electoral Code that will guarantee their free, fair holding in accordance with democratic standards.