Արամ Խաչատրյանի հոբելյանը կնշանավորվի բալետային փառատոնով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 115-ամյակին նվիրված Բալետի փառատոնին կներկայացվեն խաչատրյանական «Սպարտակ», «Գայանե» և «Դիմակահանդես» բալետները։ Փառատոնը կանցկացվի հունիսի 8-13-ը Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում:
Այս մասին հունիսի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսեցին փառատոնի կազմակերպիչները:
«Աշխարհի տարբեր ծայրերում ներկայացվում է Խաչատրյանի այս կամ այն բալետը, սակայն միայն մեր թատրոնում են ցուցադրվում նրա երեք բալետները, այն էլ աստղաբույլով»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց փառատոնի նախաձեռնողը՝ թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Կոնստանտին Օրբելյանը:
Թատրոնի գլխավոր բալետմայստեր, «Գայանե», «Դիմակահանդես» բալետային ներկայացումների բեմադրիչ Վիլեն Գալստյանի խոսքով` ինքը հպարտ է, որ մենք Արամ Խաչատրյան ունենք, որը երեք բալետ է նվիրել մեզ: «Մենք պետք է շնորհակալ լինենք Արամ Խաչատրյանին մեր փոքր ազգին երեք հրաշալի բալետ նվիրելու համար: Օրինակ՝ Ուկրաինայի պես հարուստ երկիրը չունի ոչ մի ազգային բալետ»,-շեշտեց Գալստյանը:
Մենակատարներ Սյուզաննա Փիրումյանը, Մերի Հովհաննիսյանը, Սևակ Ավետիսյանը և Ռուբեն Մուրադյանը նշեցին, որ սիրով են կերպավորում բոլոր դերերը, և երեք բալետային ներկայացումներն էլ սիրում են: Ռուբեն Մուրադյանն ասաց, որ ներկայացումները շքեղ են, հեքիաթային: «Այն, որ երեք բալետներից երկուսը մաեստրո Գալստյանի բեմադրություններն են, արդեն իսկ ձեռքբերում է: Ափսոսում եմ, որ Խաչատրյանը երեք բալետ է գրել. լավ կլիներ, որ տասից ավելին ստեղծեր»,-նշեց նա ու հավելեց, որ իր համար ճակատագրական ներկայացում էր «Սպարտակ»-ը, որն իրեն ճանաչում բերեց ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ երկրից դուրս:
Բալետային խմբի ղեկավար Արմեն Գրիգորյանն ընդգծեց, որ մենք հրաշալի արտիստներ ունենք ու պետք է կարողանանք ըստ արժանվույն գնահատել նրանց, քանի որ մեր պարողները չեն զիջում ոչ ոքի:
Փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը Խաչատրյանի երեք բալետներին նվիրված ցուցահանդես կանցկացվի: Նախատեսված է նաև Արամ Խաչատրյանի մասին պատմող տեսաֆիլմի ցուցադրություն:
Փառատոնային երեք օրերին հոբելյանական հետաքրքիր միջոցառումներ կիրականացվեն:
«Գայանե» պարտիտուրի պատմությունը սկիզբ է առնում 1939 թվականին գրված «Երջանկություն» բալետից: «Գայանե»-ի մասին Արամ Խաչատրյանն ասել է. «Ռազմաճակատին զենք, հաց, մախորկա էր անհրաժեշտ, իսկ հոգևոր սննդի` արվեստի կարիք ուներ և՛ ճակատը, և՛ թիկունքը: Մենք` արտիստներս ու երաժիշտներս, հասկանում էինք այդ ամենը, և մեր ուժերը ներդնում դրանում: Մոտ 700 էջից բաղկացած «Գայանե»-ի պարտիտուրը գրեցի կես տարվա ընթացքում հյուրանոցային սառն ու փոքր սենյակում, որտեղ դաշնամուր, աթոռակ, սեղան ու մահճակալ կար»:
«Սպարտակ»-ի մասին Արամ Խաչատրյանն ասել է. «Ձեռնամուխ եմ լինում ստեղծագործական մեծ հուզմունքի զգացումով»:
1941 թվականին Արամ Խաչատրյանը ռուսական դասական երաժշտության ավանդույթներով գրեց երաժշտություն Մ. Լերմոնտովի «Դիմակահանդես» դրամայի, իսկ 1954 թվականին՝ Բ. Լավրենյովի «Լերմոնտով» դրամայի բեմադրությունների համար: 1982 թվականին կոմպոզիտոր Էդգար Հովհաննիսյանը, խմբագրելով այդ երկու դրամաների երաժշտությունը, ստեղծեց «Դիմակահանդես» բալետը, որը բեմադրվեց Երևանի օպերայի և բալետի թատրոնում և մեծ հաջողություն ունեցավ:

Юбилей Арама Хачатуряна ознаменуется балетным фестивалем
Во время балетного фестиваля, посвященного 115-летию со дня рождения Арама Хачатуряна, будут представлены такие спектакли на его музыку, как «Спартак», «Гаянэ», «Маскарад». Балетный фестиваль состоится 8-13-го июня в Театре оперы и балета имени Спендиаряна. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказали организаторы балетного фестиваля.
По словам худрука и директора Театра оперы и балета имени Спендиаряна Константина Орбеляна, пройдет эксклюзивный показ всех 3 его балетов, которые, хотя и ставятся на различных сценах, однако впервые пройдут в ансамбле.
По словам постановщика балетов «Гаянэ», «Маскарад», главного балетмейстера Театра оперы и балета имени Спендиаряна Вилена Галстяна, он горд тем, что мы имеем Арама Хачатуряна, который подарил нам эти 3 балета. «Мы должны быть благодарны Араму Хачатуряну, который подарил нашему маленькому народу эти 3 балета. Например, такая богатая страна как Украина, вовсе не имеет национальных балетов»,- сказал Вилен Галстян.
Солисты Сюзанна Пирумян, Мери Ованнисян, Севак Аветисян и Рубен Мурадян отметили, что все они с любовью преображаются в соответствующие образы и любят эти спектакли.
«Жаль, что Хачатурян написал всего 3 балета, лучше бы их было больше десятка»,- сказал Рубен Мурадян и добвил, что роль Спартака стала для него судьбоносной, принеся ему известность как в Армении, так и за рубежом.
Руководитель балетной труппы Армен Григорян сказал, что мы имеем чудесных артистов, и должны ценить их по достоинству.
В конце 1930-х годовАрам Хачатурян(1903-1978) получил заказ на музыку к балету «Счастье». Спектакль с традиционным для того времени сюжетом о счастливой жизни «под сталинским солнцем» готовился к Декаде армянского искусства в Москве. Хачатурян вспоминал: «Весну и лето 1939 года я провел в Армении, собирая материал для будущего балета „Счастье". Здесь-то и началось глубочайшее изучение мелодий родного края, народного творчества». Через полгода, в сентябре, балет поставили в Армянском театре оперы и балета им. А. А. Спендиарова, а через месяц показали в Москве. Несмотря на большой успех, были отмечены недостатки в сценарной и музыкальной драматургии.
Через несколько лет композитор вернулся к работе над музыкой, ориентируясь на новое либретто, написанное Константином Державиным (1903-1956). Переработанный балет, названный по имени главной героини «Гаянэ», готовился к постановке в Государственном академическом театре оперы и балета имени С. М. Кирова
Музыка к балетам «Гаянэ» и «Спартак» относится к числу лучших произведений Хачатуряна. Музыка «Гаянэ» отличается широким симфоническим развитием с использованием лейтмотивов, ярким национальным колоритом, темпераментом и красочностью. Она органично включает в себя подлинные армянские мелодии. Запоминается проникнутая нежным чувством колыбельная Гаянэ. Многие десятилетия настоящим шлягером был полный огня и мужественной силы «Танец с саблями». За балет «Спартак» А. Хачатуряну присуждена в 1959 году Ленинская премия.
Арам Хачатурян принадлежит к числу художников, которые входят в искусство не проторенными дорогами, а путями трудными и сложными, путями новаторства, неустанных исканий.
Театральные партитуры Хачатуряна получили высокую оценку. Особую популярность завоевала музыка к спектаклям «Валенсианская вдова» Лопе де Вега и «Маскарад» Лермонтова. Популярнейший вальс из «Маскарада» Лермонтова — музыкальный образ, имеющий большое самостоятельное значение, в раскрытии идейно-художественного замысла спектакля.
В 1941 году Арам Хачатурян написал музыку к спектаклю «Маскарад», а в 1954 году – к драме Лавренева «Лермонтов». В 1982 году Эдгар Ованнисян отредактировал эти произведения, создав балет «Маскарад», который был поставлен в Театре оперы и балета имени Спендиаряна.