Փաշինյանը և Սվիտալսկին քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին առնչվող օրակարգային հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպանՊյոտրՍվիտալսկիին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը կարևորել է Եվրոպական միության հետ համագործակցության շարունակական զարգացումը և անդրադարձել կառավարության գործունեության առաջնահերթություններին ու ծրագրերին: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ մեր երկրում տեղի ունեցած իրադարձություններն էապես նպաստել են ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Վարչապետի խոսքով՝ ստեղծված բարենպաստ մթնոլորտը նոր խթան կհանդիսանա տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների և արմատական փոփոխությունների իրականացման համար: Գործադիրի ղեկավարը շեշտել է, որ կառավարության թիվ մեկ առաջնահերթությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարն է և գործադիրի քայլերն ուղղված են ժողովրդավարական ինստիտուտիների զարգացմանը, բիզնես միջավայրի շարունակական բարելավմանը, այդ թվում` ներդրումների պաշտպանվածության բարձրացմանը, մենաշնորհների դեմ պայքարին, պետական գնումների ոլորտում կոռուպցիոն դրսևորումները նվազագույնի հասցնելուն, ներդրումների ներգրավմանը և այլն: «Մենք վճռական ենք մեր կողմից նախանշված նպատակները, ծրագրերն ու միջոցառումները կյանքի կոչելու հարցում՝ կոնկրետ արդյունքներ արձանագրելու նպատակով»,- ընդգծել է վարչապետը:
Պյոտր Սվիտալսկին ողջունել և կարևորել է վարչապետ Փաշինյանի գլխավորած կառավարության ծրագրերը՝ ընդգծելով, որ Եվրոպական միությունը պատրաստ է առարկայական օժանդակություն ցուցաբերել դրանց իրականացմանը, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ժամանակավոր կիրարկման շրջանակում: Դեսպանը նշել է, որ տեսնում է դեպի Հայաստան եվրոպական ներդրումներ ներգրավելու լավ հնարավորություններ, հատկապես, պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակում տարբեր ծրագրեր իրականացնելու ուղղությամբ: Պյոտր Սվիտալսկիի խոսքով՝ եվրոպացի ներդրողները պատրաստ են քննարկել կոնկրետ ծրագրեր:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդարադարձ են կատարել նաև Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգային մի շարք այլ հարցերի:

YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received Ambassador PiotrŚwitalski– Head of the EU Delegation to Armenia, on June 6, the PM’s Office told Armenpress.
PM Pashinyan attached importance to the constant development of the partnership with the European Union and touched upon the government’s activity priorities and programs. In particular, the PM said the recent events in Armenia significantly contributed to the development and strengthening of democracy. According to him, the current favorable environment will give new impetus to implement reforms and radical changes in different spheres. Nikol Pashinyan said the main priority of the Cabinet is to fight corruption, and its steps are aimed at developing democratic institutions, constantly improving the business environment, including increasing the protection of investors, fighting monopolies, reducing the corruption manifestations in public procurement, attracting investments and etc. “We are determined to implementing our goals, programs and events aimed at recording concrete results”, the Armenian PM said.
The EU Ambassador welcomed and appreciated the Cabinet’s programs led by Pashinyan, stating that the European Union is ready to provide substantive assistance for their implementation, including within the frames of the provisional implementation of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA). Ambassador Świtalski said he sees great opportunities for attracting European investments to Armenia, especially in the direction of implementing different projects within public-private partnership. The EU Ambassador stated that the European investors are ready to discuss concrete projects.
During the meeting the officials also touched upon other issues relating to holding snap parliamentary elections in Armenia, the reforms in the Electoral Code, as well as the Armenia-EU ties.