ԿԳ նախարարը կայցելի Շիրակի պետական համալսարան՝ առաջացած խնդրին լուծում տալու
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կրթության և գիտության նորանշանակ նախարար Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 15-ին կայցելի Շիրակի պետական համալսարան՝ այնտեղ առաջացած խնդիրներին լուծում տալու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է նախարարը: «Վաղն առավոտյան կայցելեմ Գյումրի՝ Շիրակի պետական համալսարան: Կողմերին կոչ եմ անում ցուցաբերել հանդարտություն, վստահ եմ՝ վաղը կունենանք հանգուցալուծում: Գյումրիի պետական համալսարանը չի կարող մնալ նման անորոշ վիճակում: Պետությունը դա չի կարող թույլ տալ»,-գրել է Հարությունյանը:
Շիրակիպետականհամալսարանիուսանողներըբողոքիակցիաներենիրականացնում՝պահանջելովՇիրակիպետականհամալսարանիռեկտորՍահակՄինասյանիհրաժարականը:
Բողոքիակցիանկազմակերպելուորոշումըկայացվելէմայիսի4-ին,երբպարզէդարձել,որ բուհիռեկտորնաշխատանքիցազատելէպրոռեկտորԱնահիտՖարմանյանին:
Մեկ ամիս առաջ նա աշխատանքից ազատել էր նաև բուհի դասախոսներ Գագիկ Համբարյանին, Հովհաննես Խորիկյանին: Նրանք դեռ 2017 թվականի սեպտեմբերին բաց նամակով խոսել էին Մինասյանի չարաշահումերի մասին: Շիրակի պետական համալսարանի ռեկտորի կողմից կատարված ենթադրյալ չարաշահումների վերաբերյալ ԶԼՄ առանձին հրապարակումներն ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազությունից օրերս ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության Գյումրի քաղաքի Մուշի բաժին՝ դրանցում զետեղված տեսագրությունը և առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տեղեկությունները ստուգելու, քրեական դատավարության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու նպատակով:

New education and science minister to personally visit Shirak University to tackle highly publicized student protests
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. Armenia’s minister of education and science Arayik Harutyunyan will visit the State University of Shirak on May 15 to personally solve the highly publicized problems involving the rector.
“Tomorrow morning I will visit Gyumri, the State University of Shirak. I call on the sides to display calmness, I am sure that we will have a resolution tomorrow. The Gyumri State University can’t remain in such uncertain situation. The state cannot allow this,” the minister said on Facebook.
Students of the university have been protesting against rector Sahak Minasyan, demanding his resignation.
The protests began May 4, when the rector fired vice-rector Anahit Farmanyan.
A month earlier, the rector had also fired two lecturers. The two lecturers, Gagik Hambaryan and Hovhannes Khorikyan, had raised the issue of the rector’s misconduct back in 2017.
Media reports on alleged misconduct involving the rector have been recently forwarded to Gyumri police by the prosecution.