Թրամփը Իրանի համար օգտակար գործարք կնքելու ցանկություն է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հույս ունի լավ գործարք կնքել Իրանի հետ, որը օգտակար կլինի այդ երկրի համար: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը: «Նախորդ վարչակազմի՝ ազգային անվտանգության հետ կապված խոշոր սխալների մեծ թվաքանակի մեջ ամենավատը Իրանի միջուկային աղետալի գործարքն էր, որն օգնեց Իրանին մոտենալ միջուկային զենքին եւ, ի վերջո, շատ արագ ձեռք բերել այն»,- Ինդիանայի կողմնակիցների հետ հանդիպմանն ասել է Թրամփը՝ հավելելով, որ Մերձավոր Արեւելքի երկրները, որոնք ունեն գումարներ, հանկարծ կսկսեն ամենուր միջուկային զենք ստանալու ուղիներ փնտրել, ինչը կբերի աղետի:
Ամերիկացի առաջնորդի խոսքով՝գործարքը ռեժիմին տվեց միլիարդավոր դոլարներ, 150 միլիարդ դոլար եւ 1,8 միլիարդ դոլար կանխիկ, որոնք կօգտագործվեն Մերձավոր Արեւելքը սպանելու եւ ոչնչացնելու համար:
«Այս ամենի հետ մեկտեղ, մենք դնում ենք Իրանի դեմ ամենաբարձր, ամենաուժեղ պատժամիջոցները: Եվ հույս ունեմ, որ կարող եմ նրանց հետ գործարք կնքել, լավ գործարք, որը ձեռնտու կլինի Իրանի համար, բայց մենք չենք կարող թույլ տալ միջուկային զենք ունենալ »,-հայտարարել է նա:

Трамп выразил желание заключить полезную для Ирана сделку
Президент США Дональд Трамп надеется заключить хорошую сделку с Ираном, которая пошла бы этой стране на пользу, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Среди большого числа крупных просчетов по части нацбезопасности предыдущей администрации одним из наиболее худших была катастрофическая иранская ядерная сделка, которая помогла Ирану подобраться к ядерному оружию и, в конечном счете, очень быстро приобрести его", - сказал Трамп, выступая перед сторонниками в Индиане.
"И, кстати говоря, другие страны Ближнего Востока, у которых действительно есть деньги, внезапно начнут повсюду искать способы получения ядерного оружия. Это приведет к катастрофе", - продолжил он.
По словам американского лидера, "сделка подарила режиму миллиарды долларов: 150 млрд долларов и 1,8 млрд долларов наличными, которые будут использоваться на убийства и разрушения по всему Ближнему Востоку".
"С учетом всего сказанного, мы вводим самые жесткие, сильные, строгие санкции в отношении Ирана. И я надеюсь, что смогу заключить с ними сделку. Хорошую сделку. Которая пойдет Ирану на пользу. Но мы не можем позволить им иметь ядерное оружие", - заявил Трамп.
Кроме того, он подчеркнул, что США "должны быть в состоянии отправиться на объекты (Ирана - ИФ) и проверить их", "должны быть в состоянии проникнуть на иранские военные базы, чтобы увидеть своими глазами, жульничают они или нет".