ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Գազ Էլեկտրաէներգիայի դիմաց» համաձայնագրի ժամկետը մինչև 2030 թվականը երկարացնելու շնորհիվ ամեն տարի Իրանը Հայաստան է արտահանում 360 մլն խմ գազ՝ դրա դիմաց ներմուծելով էլեկտրաէներգիա, իսկ Հայաստանից Իրան էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի կառուցման աշխատանքների ավարտը մոտ ապագայում թույլ կտա կրկնապատկել Հայաստանից Իրան էլեկտրաէներգիայի ներմուծումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին SNN գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
«Ես Երևանում եմ մոտ մեկ տարի, և այս ընթացքում մեզ հաջողվել է զգալի առաջընթացի հասնել Իրանի և Հայաստանի հարաբերություններում։ Հայաստանը մեր հարևաններից է և մեզ հետ 46 կմ սահման ունի, որն ամենաապահով սահմաններից է», - իր խոսքում նշել է Իրանի դեսպանն՝ ընդգծելով, որ Երևանի և Թեհրանի պատմական հարաբերությունները եղել են շատ դրական ու հստակ, և Հայաստանի անկախացումից ի վեր՝ երկու երկրների միջև համագործակցության գործընթացը միշտ զարգացել է։
Մեհդի Սոբհանին նկատել է, որ նախորդ տարի Իրանին հաջողվել է Հայաստանի կառավարության հետ կնքել ամենամեծ պայմանագիրը՝ Հայաստանի անկախացումից ի վեր։
«Այս պայմանագրով նախատեսվում է Հայաստանի հարավային մասում Ագարակ-Քաջարան ճանապարհի կառուցումը, որը գտնվում է Հյուսիս-Հարավ միջանցքի երթուղու վրա։ 212 միլիոն դոլար արժողությամբ այս ծրագիրը մեծապես նպաստում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության տեխնիկական և ինժեներական ծառայությունների արտահանմանը Հայաստան», - ասել է դեսպանը՝ տեղեկացնելով, որ այդ ճանապարհը մեկ ժամ 20 րոպեից կրճատվելու է՝ հասնելով 20 րոպեի, իսկ ճանապարհի լայնությունը 6 մետրից հասնում է 17 մետրի, ինչը շատ օգտակար է անվտանգության և արագության տեսանկյունից։
Նա նաև հավելել է, որ 36 միլիոն դոլար արժողությամբ այլ ավելի փոքր ծրագրեր կան Հայաստանի տարբեր վայրերում:
«Առևտրի ոլորտում մեզ հաջողվեց Հայաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը 200 միլիոն դոլարից հասցնել 711 միլիոն դոլարի։ Հայաստանն իր 3 միլիոնանոց բնակչությամբ Եվրասիական միության անդամ է, որն այս երկիրը դարձրել է 200 միլիոնանոց եվրասիական շուկայի հարթակ», - շեշտել է դեսպան Սոբհանին։
Նա հավելել է, որ Իրանի և Հայաստանի միջև օրական 400 բեռնատար է երթևեկում, իսկ անցյալ տարի Իրան է մեկնել Հայաստանի 161 հազար բնակիչ՝ իրենց հետ տանելով 80 միլիոն դոլարի ուղեբեռ։

Iran will double the electricity import from Armenia to Iran in the near future
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. Thanks to the extension of the Gas for Electricity agreement until 2030, every year Iran exports 360 million cubic meters of gas to Armenia, importing electricity in return, and the completion of the construction of the third power transmission line from Armenia to Iran will allow to double the electricity import from Armenia to Iran in the near future․ Mehdi Sobhani stated this in an interview with SNN․
“I have been in Yerevan for almost a year, and during this time we have managed to achieve significant progress in relations between Iran and Armenia. Armenia is one of our neighbors and has a 46 km border with us, which is one of the most secure borders,” said Ambassador of Iran, emphasizing that the historical relations between Yerevan and Tehran have been very positive and clear, and since Armenia gained independence, cooperation between the two countries has always developed.
Mehdi Sobhani highlighted that last year, Iran signed its largest contract with the Armenian government since Armenia's independence.
“This contract provides for the construction of the Agarak-Kajaran road in the southern part of Armenia, which is located on the route of the North-South corridor. With a value of $212 million, this project substantially enhances the export of technical and engineering services from the Islamic Republic of Iran to Armenia,” the ambassador noted. He added that the project will reduce travel time from one hour and 20 minutes to just 20 minutes, and expand the road width from 6 meters to 17 meters, significantly improving safety and speed.
He also added that there are other, smaller projects worth $36 million in different places in Armenia.
“In the field of trade, we managed to increase trade turnover with Armenia from $200 million to $711 million. Armenia, with its 3 million population, is a member of the Eurasian Union, which made this country a platform for the 200 million-strong Eurasian market,” Ambassador Sobhani emphasized.
He added that 400 trucks travel between Iran and Armenia every day, and last year 161,000 Armenians traveled to Iran, taking with them goods worth $80 million