Նիկոլ Փաշինյանի գլխավոր ռեսուրսն իր հսկայական հանրաճանաչությունն է. Ալեքսանդր Իսկանդարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից համաձայնության կառավարության ձևավորումն անհրաժեշտություն է: Ինչպես «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, նրան խորհրդարանում աջակցություն է անհրաժեշտ:
«Նիկոլ Փաշինյանի գլխավոր ռեսուրսն իր հսկայական հանրաճանաչությունն է: Հասկանալի է, որ խորհրդարանական փոքրամասնությունը, եթե կառավարություն կազմի, ապա այն երկար չի տևի: Հասկանալի է նաև, որ կադրերի խնդիր կա, իսկ Փաշինյանի շրջապատում շատ չեն կադրերը: Դրանից բացի, նրա շուրջ եղած մարդիկ հանրահավաքների լիդերներ էին, իսկ թե ինչպես իրենք իրենց կդրսևորեն կառավարման ոլորտում, այլ հարց է: Նրանք, ովքեր խորհրդարանում աջակցեցին Փաշինյանին, հասկանալի է, որ դա արվել է ոչ նրա գեղեցիկ աչքերի համար: Եվ որպեսզի առաջացած խնդիրները լուծվեն, եղած պահանջները բավարարվեն, դրա համար անհրաժեշտ է աջակցություն խորհրդարանում: Քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը ցանկանում է գնալ օրենսդրական ճանապարհով, հետևաբար այս փուլում համաձայնեցված կառավարության ձևավորումն անհրաժեշտություն է»,-ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Նա ընդգծեց, որ ներկայում ակնհայտ է մի բան, քաղաքական ուժերի միջև շատ ինտենսիվ քննարկումներ են ընթանում:
Ինչ վերաբերում է Հանրապետական կուսակցությանը, ապա քաղաքագետը նշեց, որ ընթանում է պայքար, թե արդյո՞ք ՀՀԿ դերը կպահպանվի հետագա քաղաքական իրողությունում: Երբ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց, փորձ արվեց փոքր-ինչ հետքայլ անել՝ պահպանելով Հանրապետականն իր ունեցած դերով: Ըստ Ալեքսանդր Իսկանդարյանի՝ այդ փորձը չհաջողվեց և արդեն հանրապետականները ստիպված էին ևս զիջել, ինչն արեցին մայիսի 8-ին: Եվ հիմա նրանց կողմից, ամեն ինչ արվում է, որ կուսակցությունը միասնական պահպանվի ու հետագա իրողություններում որևէ դիրք զբաղեցնի խորհրդարանում:
Անդրադառնալով արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հնարավորությանը՝ քաղաքագետը նշեց, որ փոքր-ինչ բարդ իրավիճակ է ստեղծվել:
«Խոսվում է Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին: Ակնհայտ է, որ դրա համար անհրաժեշտ է խորհրդարան, և որպեսզի խորհրդարանում այդ փոփոխություններն ընդունվեն, պետք է աջակցություն: Դրան հասնելու համար կամ պետք է նրանց հետ պայմանավորվել կամ շարունակել ճնշումը փողոցից, կամ և՛ նա, և՛ նա»,-ասաց քաղաքագետը՝ նշելով, որ դա ժամանակ կպահանջի: Նա հավանական է համարում, որ հանրապետականները երկու ոտքը կդնեն մի կոշիկի մեջ և կփորձեն դեմ կանգնել ցանկացած փոփոխության, սակայն դա նրանց մոտ այդքան էլ լավ չի ստացվի, որովհետև ճնշումը կշարունակվի: Հաշվի առնելով առկա իրավիճակը՝ քաղաքագետը շատ կարճ ժամկետներում ընտրությունների անցկացում չի ակնկալում:

YEREVAN, MAY 10, ARMENPRESS. The formation of an agreed government by Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan is a necessity, political scientist Alexander Iskandaryan told a press conference in Armenpress, adding that Pashinyan needs support in the Parliament.
“Nikol Pashinyan’s main resource is his huge popularity. It is understandable that if the parliamentary minority forms a government, it will not last long. It is also understandable there is an issue of cadres, and the cadres around Pashinyan are not so many. In addition, people surrounding him were leaders of rallies, but how they will demonstrate themselves in the governance field is another issue. It is understandable that those who supported Pashinyan in the Parliament, did it not for his beautiful eyes. And in order to solve the existing issues, to satisfy the existing demands, support is needed in the Parliament. As Nikol Pashinyan wants to move on the legislative path, at this stage the formation of an agreed government is a necessity”, the political scientist said, stating that at this stage one thing is obvious – intensive discussions are being held between the political forces.
As for the Republican Party of Armenia (RPA), the political scientist said now fight is underway whether RPA’s role will be maintained in the future political reality. When Serzh Sargsyan resigned, an attempt was made to step back a little by keeping the RPA with its role. According to Iskandaryan, this attempt failed and in such circumstances the RPA members had to yield which they did on May 8. And now they do everything to maintain the party united and to have any position in the parliament in the future situations.
Commenting on the possibility to hold snap parliamentary elections, the political scientist said a little difficult situation has been created.
“There are talks to make changes in the Electoral Code. It’s obvious that parliament is needed for that, and in order for that changes to be adopted in the parliament, support is needed. In order to reach this either they need to agree with them or to continue the pressure in the street, or both”, the political scientist said, adding that this will require time. He says the RPA will probably oppose any change, but they will not succeed greatly since the pressure will continue. Alexander Iskandaryan, taking into account the current situation, doesn’t expect holding elections in a very short period of time.