Փոխզիջումների մասին խոսք կարող է լինել միայն այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը պատրաստ լինի ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում փոխզիջումների մասին խոսք կարող է գնալ միայն այն դեպքում, երբ Ադրբեջանի հստակ ուղերձ լինի, որ Բաքուն պատրաստ է ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Արցախում մեկնարկած մամուլի ասուլիսի ընթացքում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Փոխզիջումների մասին ես իմ կարծիքն արդեն արտահայտել եմ: Չի կարող խոսք գնալ փոխզիջումների մասին այն պարագայում, երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը բարձրաձայնում է Երևանը, Զանգեզուրը գրավելու մասին: Փոխզիջումների մասին կարող է խոսք լինել միայն այն պարագայում, երբ մենք Ադրբեջանից ստանանք հստակ ուղերձ, որ Բաքուն պատրաստ է ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է շատ հստակ արձանագրի, որ Արցախի հարցի էությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրն է, որովհետև խնդիրը ծագել է այն բանի արդյունքում, երբ Ադրբեջանը ոչ միայն ի վիճակի չի եղել ապահովել ԼՂ ինքնավար մարզի հայ բնակչության նվազագույն իրավունքները, այլև ուղիղ սպառնալիք է ստեղծել նրանց կյանքի և անվտանգության, նրանց ինքնության իրավունքին: «Այսինքն, Ադրբեջանը սպառնալիք է ստեղծել Արցախի ժողովրդի գոյության համար, իրական սպառնալիք, և այդ սպառնալիքները ոչ թե բանավոր խոսքով, այլ կոնկրետ գործողություններով` խաղաղ բնակչության դեմ ռազմական պայքար մղելով»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:

We can speak about mutual concessions only in case Azerbaijan recognizes Artsakh’s right to self-determination – Armenian PM
YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS. We can speak about mutual concessions in Nagorno Karabakh conflict settlement only in case Azerbaijan gives a clear message that Baku is ready to recognize the right of the people of Artsakh to self-determination, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan announced at a press conference in Artsakh. “I have already expressed my opinion on mutual concessions. There can be no talks about mutual concessions when the Azerbaijani leadership announces about occupying Yerevan or Zangezur. We can speak about mutual concessions only in case Azerbaijan gives a clear message that Baku is ready to recognize the right of the people of Artsakh to self-determination”, ARMENPRESS reports Pashinyan as saying.
The Armenian Premier emphasized that the international community should clearly record that the nature of Artsakh issue is a matter of protection of human rights, because the issue emerged as a result of not only Azerbaijan’s inability to ensure the minimal rights of the Armenian population of Nagorno Karabakh autonomous oblast, but also Azerbaijan created a direct threat to their right to life, security, and identity. “This means Azerbaijan was a threat to the existence of the people of Artsakh, a real threat, and those threats were not demonstrated through slogans or speeches, but concrete actions, by waging a war against the civilian population”, the Armenian PM said.