ՀՀԿ-ի գրասենյակում մեկնարկել է կուսակցության գործադիր մարմնի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության գրասենյակում մեկնարկել է կուսակցության գործադիր մարմնի նիստը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նիստը վարում է կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Գործադիր մարմնի անդամները քննարկում են մայիսի 8-ին կայանալիք վարչապետի ընտրության հետ կապված հարցեր:
Գործադիր մարմնի նիստից հետո նախատեսվում է նաև ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության նիստը:
Վարչապետի ընտրության առաջին փուլը տեղի ունեցավ մայիսի 1-ին, որտեղ, սակայն, վարչապետի պաշտոնում առաջադրված միակ թեկնածուն՝ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն ընտրվելու համար չստացավ բավարար թվով ձայներ:
Խորհրդարանական մեծամասնություն ունեցող ՀՀԿ-ն մայիսի 1-ի ընտրությունից հետո հայտարարեց, որ վարչապետի ընտրության երկրորդ փուլում կպաշտպանի պատգամավորների մեկ երրորդի (35 պատգամավոր) կողմից առաջադրված թեկնածուին, և այդ օրը ՀՀ-ն կունենա վարչապետ:
Մայիսի 8-ին՝ ժամը 12:00-ին, Ազգային ժողովի հատուկ նիստում տեղի կունենա ՀՀ վարչապետի ընտրության երկրորդ փուլը: ՀՀ վարչապետի միակ թեկնածուն «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն է:

YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. The session of the Executive Body of the Republican Party of Armenia (RPA) has kicked off in the party’s headquarters, reports Armenpress.
The session is chaired by party president Serzh Sargsyan.
Members of the Executive Body are discussing issues relating to the May 8 election of Prime Minister.
After the session, the RPA parliamentary faction is expected to hold a session.
On April 23 Serzh Sargsyan, who was elected Prime Minister by the Parliament on April 17, resigned as widespread protests entered the 11th day.
The first round of the election of the Prime Minister was held on May 1. The only nominated candidate for Prime Minister was Yelk faction head Nikol Pashinyan, but he didn’t receive enough votes to be elected as PM.
The second round of the vote for electing a Prime Minister will take place on May 8 in the Armenian parliament.
Nikol Pashinyan has already been officially nominated as a candidate for the second round. Pashinyan is endorsed by the Tsarukyan and ARF factions, in addition to his own faction – Yelk.
The ruling party said it will not nominate their own candidate for the second round, just like in the first round. However, the RPA said it will not block the election.