Մեծ Բրիտանիան պնդում Է, որ Իրանի հետ գործարքից հրաժարումը սխալ կլինի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Բորիս Ջոնսոնն այն կարծիքին Է, որ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ 2015 թվականին Թեհրանի հետ կնքված գործարքը լավագույն հնարավորությունն Է՝ թույլ չտալու, որ Թեհրանի ձեռքում միջուկային զենք հայտնվի, իսկ Վաշինգտոնի մտահոգությունները կարելի Է փարատել: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, ասված Է նախարարի հոդվածում, որը նրա՝ ԱՄՆ-ում սկսվող այցի նախաշեմին հրապարակվել Է The New York Times թերթում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Խոսելով Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի մասին՝ Ջոնսոնը նշել Է. «Մեր ունեցած բոլոր հնարավորություններից նրանք, որոնք մեզ թույլ են տալիս երաշխավորել, որ Իրանը երբեք միջուկային զենք չի ստանա, այդ պայմանագիրը ամենից քիչ թերություններն ունի»: «Բնականաբար, այն ունի իր թույլ կողմերը, բայց ես վստահ եմ, որ դրանք կարելի Է շտկել: Ներկայում որպեսզի հենց այդպես Էլ տեղի ունենա, Մեծ Բրիտանիան աշխատում Է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի եւ մեր ֆրանսիացի ու գերմանացի դաշնակիցների հետ»,-ընդգծել Է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարը:
Իրանը եւ միջազգային բանակցորդների «վեցյակը» 2015 թվականի հուլիսի 14-ին համաձայնության են հասել իրանական բազմամյա միջուկային հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ: Երկարատեւ բանակցություններն ավարտվել են Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ընդունմամբ:
2016 թվականի հունվարի 16-ին հայտարարվել Է ԳՀՀԾ-ի իրականացումն սկսելու մասին, որին հավանություն Է տրվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւով: Այդ ծրագիրը նախատեսում Է ավելի վաղ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական ու ֆինանսական պատժամիջոցների վերացում: Փոխարենը Թեհրանը պարտավորվել Է սահմանափակել իր միջուկային գործունեությունը՝ այն դնելով միջազգային հսկողության ներքո: ԱՄՆ-ի ներկայիս վարչակազմը խստիվ քննադատում Է այդ համաձայնագիրը եւ սպառնում Է դուրս գալ դրանից՝ փաստաթուղթը համարելով «վատագույն գործարքը» ԱՄՆ-ի համար: Համաձայնագրի վերանայման դեմ վճռականորեն հանդես են գալիս Ռուսաստանը եւ Չինաստանը: Իրանը պնդում Է, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները վերանայման ենթակա չեն: ՄԱԳԱՏԷ-ն, որն ստուգում Է Թեհրանի կողմից ԳՀՀԾ-ի պայմանների կատարումը, հաստատում Է, որ Իրանի կողմից խախտումներ չեն հայտնաբերվել:

Джонсон уверен, что отказ от сделки с Ираном по атому будет ошибкой
Глава МИД Соединенного Королевства Борис Джонсон полагает, что заключенная в 2015 году сделка с Ираном по атому является лучшей возможностью не допустить появления у Тегерана ядерного оружия, а обеспокоенности Вашингтона можно устранить. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в статье министра,опубликованнойв воскресенье в газете The New York Times в преддверии его начинающегося визита в США.
Говоря о Совместном всеобъемлющем плане действий (СВПД), Джонсон отметил: "Из всех имеющихся у нас возможностей гарантировать, что Иран никогда не получит ядерное оружие, этот договор имеет меньше всего недостатков". "Разумеется, у него есть свои слабые стороны, но, я уверен, их можно исправить. В действительности, в настоящее время над тем, чтобы так и произошло, Великобритания работает с администрацией [президента США Дональда] Трампа и нашими французскими и германскими союзниками", - подчеркнул глава британского МИД.
Джонсон, говоря об ограничениях, которые были наложены на Тегеран, подчеркнул: "Сейчас, когда оковы на месте, я не вижу возможных выгод в том, чтобы отбросить их. Лишь Иран выиграет от отказа от ограничений на его ядерную программу".
СВПД - договоренности, достигнутые с Ираном пятью постоянными членами Совета Безопасности ООН (Россия, Великобритания, КНР, США, Франция) и Германией в июле 2015 года и вступившие в стадию реализации в январе 2016 года. В ответ на отмену санкций, введенных ранее СБ ООН, США и Евросоюзом, Иран обязался ограничить свою ядерную деятельность, поставив ее под международный контроль.
Трамп не раз уже утверждал, что СВПД не предотвратил возможность создания Ираном ядерного оружия, а лишь отсрочил тот день, когда Тегеран получит его в свое распоряжение. 12 января 2018 года президент предупредил, что Вашингтон прекратит участие в СВПД, если в него не будут внесены изменения. Он напомнил, что вновь продлил отмену санкций в отношении Ирана, однако, по его словам, это было сделано "лишь с целью заключить соглашение с европейскими союзниками, чтобы исправить ужасные недостатки иранской ядерной сделки".