Աշոտյանը Փաշինյանից հետաքրքրվեց ԵՄ հետ համաձայնագիրը զրոյացնելու մասին նախկինում արած հայտարարության ճակատագրի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ԱԺ-ում «Ելք» խմբակցության կողմից պաշտոնապես որպես ՀՀ վարչապետի թեկնածու առաջադրված Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք նա պատրաստվում է վարչապետ դառնալու պարագայում զրոյացնել Եվրամիության հետ Հայաստանի կնքած համաձայնագիրը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Աշոտյանն ընդգծեց, որ այս օրերին գրեթե չի եղել հանրահավաք, որտեղ թեզեր չեն հնչեցվել արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ: Նա հիշեցրեց նախկինում ԱԺ պատգամավոր Փաշինյանի կողմից հնչեցված հայտարարությունները Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալու վերաբերյալ: Մասնավորապես, 2017 թվականի սեպտեմբերի 27-ին նա արել էր հետևյալ հայտարարությունները. «ԵԱՏՄ-ում մնալու միակ հիմնավորումը շանտաժն է. գազը կանջատեն, թուրքերին բաց կթողեն մեր վրա և այլն», «ԵԱՏՄ-ն Հայաստանին բացի վնասից օգուտ չի բերել»:
«Հաջորդ մեջբերումն արվել է հոկտեմբերի 3-ին լիագումար նիստերի դահլիճում. «Ելքը» իշխանություններին 10-2 հաղթեց ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու փաստարկների հետ կապված»: Հաջորդ մեջբերումը նույն դահլիճից հետևյալն է. «ԵԱՏՄ անդամակցությունից հետո Հայաստանը տարածքներ է կորցրել»: Սա Ձեր գնահատականներն են: Հարցերս երեքն են. ի՞նչ փոխվեց այս վեց ամսվա ընթացքում, որ գնահատականները ԵԱՏՄ անդամակցության՝ Հայաստանի վրա կործանարար ազդեցության վերաբերյալ գնահատականները կրկին չեն հնչում: Երկրորդ, Դուք միայնակ չեք, թեպետ դուք եք առաջնորդում շարժումը, բայց այն ունի նաև քաղաքական թիմը, որը հարթակում է, ձեզ համար աշխատում է: Գաղտնիք չէ, որ այդ թիմում շատ են նաև արևմտյան հայացքներ ունեցող գործընկերները, ովքեր անգամ այդ հայտարարություններից հետո տարածում են այլ տեղեկություն, այլ տեսակի քաղաքական ուղերձներ, թույլ տվեք ասել՝ հակառուսական: Եվ երրորդ հարցը վերաբերում է Եվրամիությանը: Նույն այդ քննարկման ժամանակ ասել եք հետևյալը՝ «ԵՄ հետ նոր համաձայնագիրը ջուր է», և հարցուպատասխանին ասել եք, որ պետք է պատրաստվի ԵՄ հետ Ասոցացման և ազատ առևտրի մասին նոր համաձայնագիր: Արդյո՞ք մտադրություն ունեք վարչապետ ընտրվելու դեպքում ԵՄ հետ զրոյացնել արդեն ստորագրված համաձայնագիրը և առաջ անցնելով ստորագրել նոր համաձայնագիր: Հիշեցնեմ, որ նորը կհակասի ԵԱՏՄ համաձայնագրին»,- ասաց Աշոտյանը:
Ի պատասխան՝ Փաշինյանն ընդգծեց, որ ըստ էության արդեն պատասխանել է հարցերի առաջին բլոկին: «Մենք հիմա ունենք նոր քաղաքական իրողություն և կարծում եմ՝ ցանկացած քաղաքական ու պետական գործիչ պետք է հաշվի նստի իրողությունների հետ և դրա համատեքստում կազմակերպի իր ծառայությունը սեփական պետությանն ու ժողովրդին: Ընդհանրապես ասեմ, որ մեր շարժման հետ կապված ցանկացած ձևակերպում՝ ռուսամետ, արևմտամետ, ամերիկամետ, սխալ ձևակերպում է, քանի որ մեր շարժումը եղել է, կա ու կշարունակի մնալ հայամետ: Ձեր՝ ցանկացած այդպիսի տպավորություն թյուր է: Նորից եմ ասում՝ սա մաքուր հայկական ու հայաստանյան շարժում է»,- ասաց Փաշինյանը:
Խոսելով Եվրամիության հետ հարաբերություններից՝ Փաշինյանը նշեց, որ պետք է զարգացնել հարաբերությունները բոլոր գործընկերների հետ, սակայն դա չպետք է անել մեկը մյուսի հաշվին:
Աշոտյանը, պատասխանելով վարչապետի թեկնածուի խոսքին, ևս մեկ մեջբերում արեց ավելի վաղ Փաշինյանի արած հայտարարություններից, որում ասվում էր. «Ապրիլյան պատերազմն Ադրբեջանին ԵԱՏՄ մտցնելու մասին էր»: «Սա էլ ապրիլյան պատերազմի հետ կապված Ձեր գնահատականը: Պարոն Փաշինյան, Շարմազանովն ասաց, որ բաց և ուղիղ ենք խոսում: Կարծում եմ, որ երբ ՀՀ երրորդ նախագահ, ընտրված վարչապետ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական էր տալիս և իր հայտնի հայտարարության մեջ ասաց. «Նիկոլը ճիշտ էր, ես սխալվեցի», այս բոլոր հարցերի պատասխանը, կարծում եմ, կարելի էր փակել, որ այս դեպքում «Սերժը ճիշտ էր, Նիկոլը սխալվեց», և չասել, որ իրավիճակ է փոխվել: Ես, իհարկե, ունեմ իմ կարծիքը հայացքների, տեսակետների կտրուկ շրջադարձի մասին, ավելի շատ այն դիտարկում եմ քաղաքական համատեքստում, եթե առիթ լինի վաղը կարող եմ գնահատականներ տալ: Պարզապես փաստեմ ևս մեկ անգամ, որ այս շրջադարձն այս դահլիճում մասնագիտացված առումով, այլ ոչ թե քաղաքական հռետորաբանության, ինձ համար համոզիչ չէր»,- նշեց նա:
Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ քաղաքական իրողություններն ավելի ծանրակշիռ են գտնվում պետության և իշխանության ղեկին գտնվող մարդկանց համար, քան թե դրանից առաջ նրանց արած հայտարարությունները, որոնք եղել են այս կամ այն կոնտեքստում: «Պետության կառավարումն առաջին հերթին իրողությունների հետ հաշվի նստելու, դրանք ավելի լավը դարձնելու մասին է: Մենք բոլոր առումներով խնդիրը դիտարկում ենք հենց այս տեսակետից»,- նշեց վարչապետի թեկնածուն:

MP Ashotyan asks PM candidate Pashinyan on fate of previous statement to nullify agreement with EU
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. MP Armen Ashotyan, Vice President of the Republican Party of Armenia (RPA) asked PM candidate Nikol Pashinyan whether he plans to nullify Armenia’s agreement signed with the EU if elected Prime Minister, Armenpress reports.
During the meeting of the RPA faction and Pashinyan in the Parliament on April 30, Ashotyan said during these days hypothesis on the foreign policy have been voiced during each rally. He recalled Pashinyan’s previous statements on withdrawal from the Eurasian Economic Union (EAEU). Pashinyan in particular made the following statement on September 27, 2017: “The only justification for joining the EAEU is blackmail: gas will be cut off, and etc”. “EAEU will only bring damage to Armenia than benefit”.
“The second remark was made in the plenary session hall on October 3: Yelk defeated the leadership 10:2 over the facts of withdrawing from the EAEU. The next remark is the following: “Armenia lost territories after joining the EAEU”. These are your assessments. I have three questions: what has changed during these six months that the assessments on EAEU membership having devastating impact on Armenia are not being voiced again? Secondly, you are not alone, although you guide the movement, but it also has its political team that is working for you. It’s not a secret that there are also many pro-western partners in this team who spread different information, different political messages, let me say anti-Russian messages, even after these statements. And the third question concerns to the European Union. During that same discussion you said the following: “The new agreement with the EU is water”, and during the Q&A you said that a new Association and free trade agreement with the EU must be prepared. Do you plan to nullify the already signed agreement with the EU and sign a new agreement if elected as Prime Minister? I want to remind that the new one will contradict the EAEU deal”, Ashotyan said.
In response, Nikol Pashinyan said he in fact has already answered the first bloc of questions. “Now we have a new political reality and I think any political and state figure must take into account the realities and in this context organize his/her service for the state and people. In general, I want to state that any formulation – pro-Russian, pro-Western, pro-American, with our movement, is an incorrect formulation as our movement has been, is and will remain a pro-Armenian. I want to once again state this is a clearly Armenian movement”, Pashinyan said.
As for the relations with the EU, Pashinyan said it’s necessary to develop the ties with all partners, but it’s must not take place at the expense of each other.
In response, MP Ashotyan quoted another statement made by Pashinyan earlier which said: “April war was about entering Azerbaijan to the EAEU”. “This is your assessment on the April war. Mr. Pashinyan, Sharmazanov said we are talking openly and directly. I think that when third President of Armenia, elected Prime Minister Serzh Sargsyan resigned and said in his statement that “Nikol was right, I was wrong”, I think the response of all these questions could be closed that in this case “Serzh was right, Nikol was wrong”, and not to say that a situation has changed. I, of course, have my views on drastic turns of opinions, views, I mainly view it in the political context, if there is a chance I can give assessments tomorrow. I just want to once again state that this turn was not convincing for me in this hall from professional, rather than a political rhetoric perspective”, he said.
Pashinyan said the state management is first of all to take into consideration the realities and make them better. “In all cases we view the issue from this point of view”, the PM candidate said.
The Armenian Parliament will elect a Prime Minister on May 1.
On April 30 the Parliament’s Yelk faction unanimously nominated Nikol Pashinyan’s candidacy for the Prime Minister.
The three other factions – the Republican Party of Armenia (RPA), Tsarukyan and ARF, announced they will not nominate a candidate.