Թեհրանում Իրանին, ՌԴ-ին եւ ՉԺՀ-ին կոչ են արել ԱՄՆ-ի քաղաքականությանը հակազդելու ռազմավարություն ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար ծովակալ Ալի Շամխանին կոչ Է արել Իրանին, ՌԴ-ին եւ Չինաստանին՝ միասնական ռազմավարություն ընդունել ԱՄՆ-ի քաղաքականությանը հակազդելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 26-ին հայտնել Է IRNA գործակալությունը:
«Թեհրանը, Մոսկվան եւ Պեկինը պետք Է ընդունեն Վաշինգտոնի կողմից ձեռնարկվող միջոցներին հակազդելու ընդհանուր ռազմավարություն, քանի որ այս երկրներն ԱՄՆ-ը ներառել են ազգային անվտանգության սպառնալիքների ցուցակի մեջ»,-հայտարարել Է Շամխանին:
Արծարծելով ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերը՝ ծովակալը նշել Է, որ ծայրահեղականները կորցրել են իրենց դիրքերը Իրաքում եւ Սիրիայում: Նա նաեւ հիշեցրել Է Աֆղանստանի տարածքում զինյալների վերատեղաբաշխման հնարավոր ռիսկերի մասին:
«Այս համատեքստում Իրանի, Չինաստանի, Ռուսաստանի Պակիստանի եւ Աֆղանստանի միջեւ համագործակցությունն անհրաժեշտ Է տարածաշրջանում ահաբեկչության տարածմանը խոչընդոտելու համար»,- հավելել Է Շամխանին: IRNA-ն նշում Է, որ այս թեմաները քննարկվել են Շամխանիի՝ Սոչի ուղեւորության ընթացքում: Այնտեղ ապրիլի 25-26-ին ընթանում Է 118 երկրների անվտանգության հարցերը տնօրինող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հանդիպումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Тегеране призвали Иран, РФ и Китай принять общую стратегию противодействия политике США
Секретарь Высшего совета национальной безопасности ИРИ адмирал Али Шамхани призвал к принятию Ираном, Россией и Китаем единой стратегии по противодействию политике США. Как передает Арменпресс, об этом в четверг сообщило агентствоIRNA.
"Тегеран, Москва и Пекин должны принять общую стратегию противодействия мерам Вашингтона, так как США внесли эти три страны в список угроз национальной безопасности", - заявил Шамхани.
Затронув вопросы борьбы с терроризмом, адмирал отметил, что экстремисты потеряли свои позиции в Ираке и Сирии. Он также напомнил о возможных рисках передислокации боевиков на территорию Афганистана. "В этом контексте сотрудничество между Ираном, Китаем, Россией, Пакистаном и Афганистаном необходимо для предотвращения распространения терроризма в регионе", - считает Шамхани.
IRNA отмечает, что данные темы обсуждались в ходе поездки Шамхани в Сочи. Там 25-26 апреля проходит международная встреча высоких представителей 118 стран, курирующих вопросы безопасности.