Բաքվի վերաքննիչ դատարանը մերժել է Աֆղան Մուխտարլիի ազատ արձակման հայցը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼՒ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքվի Շեքիի շրջանի վերաքննիչ դատարանը մերժել է ադրբեջանցի լրագրող, մարդու իրավունքների պաշտպան Աֆղան Մուխտարլիի ազատ արձակման հայցը:
Աֆղան մուխտարլին դիմելով դատավորներին կոչ է արել առաջնորդվել խղճով:
«Մարդը մյուս արարածներից տարբերվում է խղճի զգացումով: Կոչ եմ անում առաջնորդվել խղճով»,-դիմելով դատավորներին՝ նշել է նա:
Աֆղան Մուխտարլին, ով քաղաքական մոտիվներով դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման հայտարարել է , որ չի հավատում Ադրբեջանի արդարադատությանը և իր վաղաժամ ազատ արձակմանը:
Լրագրող Աֆղան Մուխթարլին հայտնի է որպես ադրբեջանական իշխանությունների վարած քաղաքականության քննադատ: 2015 թվականից ի վեր նա ստիպված է եղել բնակություն հաստատել Թբիլիսիում: 2017 թվականի մայիսի 29-ին լրագրողն անհետացել էր Թբիլիսիում, ինչի կապակցությամբ նրա ընտանիքը դիմել էր ոստիկանություն: Ավելի ուշ նա կապ էր հաստատել իր փաստաբան Էլչին Սադիգովի հետ՝ տեղեկացնելով վերջինիս, որ իրեն տեղափոխել են Բաքու: Լրագրողին առաջադրվել էր մեղադրանք՝ սահմանն ապօրինի հատելու կապակցությամբ: Մուխթարլիի փաստաբանիներկայացրածբողոքարկումըմերժվել էր, նա բողոքը ներկայացրել էր արդեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Փաստաբանը վստահ է, որ կալանավայրում լրագրողը ոստիկանների կողմից ենթարկվում է ծեծի և տանջանքների:
Աֆղան Մուխտարլիի ձերբակալությունը որպես քաղաքական ձերբակալություն են բնութագրել բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ և պահանջել ազատ արձակել լրագրողին, սակայն ալիևյան ռեժիմն ամեն գնով սաստում է խոսքի ազատությունը, հրաժարվում է հարգել մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային պարտավորություններն ու շարունակում է անօրինական ձերբակալությունները:

Апелляционный суд Баку оставил Афгана Мухтарлы в тюрьме
B бакинском апелляционном суде 24 апреля завершился процесс по жалобе журналиста Афгана Мухтарлы. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на азербайджанские СМИ, в ходе заседания судья отклонил все 14 ходатайств защиты.
Суд также заслушал показания признанного потерпевшим прапорщика пограничной службы Гафура Мамедова. Однако, отвечая на вопросы Мухтарлы и адвоката, он дал противоречивые показания.
Обращаясь к судьям, Мухтарлы сказал, что человека от других существ отличает наличие у него совести и призвал судей действовать по совести.
B подтверждение политического характера его дела, Мухтарлы указал на отстранение от работы одного из его адвокатов - Неймата Керимли. B итоге, суд оставил приговор в силе.
Напомним, что Афган Мухтарлы был похищен грузинскими полицейскими 29 мая 2017 года в центре Тбилиси и переправлен через границу Азербайджана. На следующий день он был арестован по обвинению в контрабанде 10 тысяч евро, оказании сопротивления пограничнику и незаконном переходе границы.
B январе 2018 года он был осужден на 6 лет лишения свободы. Международные и местные правозащитники признали его политзаключенным.