Սերժ Սարգսյանը հիշեցրել է դառը օրերի մասին, ինչից բոլորը եզրակացություն պետք է անեն. Կարեն Կարապետյանը՝ Սարգսյան-Փաշինյան հանդիպման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի առաջին փոխվարչապետ Կարեն Կարապետյանն արձագանքել է ընդդիմադիր դաշտում հնչող կարծիքներին, թե վարչապետ Սերժ Սարգսյանի և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման ընթացքում վարչապետի կողմից մարտի 1-ի դեպքերի մասին հիշեցնելն այդ դեպքերի կրկնության սպառնալիք էր: Ապրիլի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ առաջին փոխվարչապետը շեշտեց, որ դա սպառնալիք չէր, այլ հիշեցում մեր պատմության մեջ դաժան և դառը օրերի մասին: «Ես վստահ եմ, որ դրանից բոլորը պետք է եզրակացություն անեն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Կարապետյանը:
Անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման արդյունքներին՝ առաջին փոխվարչապետն ընդգծեց, որ բոլորը, այդ թվում՝ ինքն ակնկալում էին, որ այդ հանդիպումը կտա որոշակի տարբերակներ, որոշակի ճանապարհային քարտեզ, թե ինչպես ենք այս իրավիճակից դուրս գալիս: «Բանակցությունը, կամ երկխոսությունը ենթադրում է, որ ինչ-որ մեկը գալիս է խոսելու, մեկը մյուսին լսելու, հնարավոր է՝ լուծում գտնելու, հնարավոր է՝ ոչ: Բայց երբ հանդիպումը լինում է ուլտիմատիվ, դա երկխոսություն չէ»,- նշեց Կարապետյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ ակնհայտ է, որ կողմերից մեկը չէր եկել բանակցելու, չէր եկել այն տրամաբանությամբ, որ ինքը լուծում էր ցանկանում գտնել:

First Deputy PM Karen Karapetyan weighs in on Sargsyan-Pashinyan faceoff
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. First Deputy Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan has reacted to arguments of the opposition who claim that Prime Minister Serzh Sargsyan’s remarks about the March 1, 2008 events during today’s meeting with opposition leader Nikol Pashinyan was a threat of a repetition of those events.
March 1 is a colloquial term referring to the 2008 post electoral developments in Armenia, when mass protests turned violent and claimed 10 lives.
Karapetyan told reporters during a Sunday press briefing that the remark of the PM was no threat whatsoever, rather a reminder about the bitter and cruel days of our history.
“I am sure that everyone must draw conclusions from it”, the First Deputy PM said.
Commenting on results of the Sargsyan-Pashinyan meeting, Karapetyan stressed that everyone, including himself, expect for this meeting to give certain options, a certain roadmap as to how to find a way out of this situation.
“Negotiations or dialogue assume that someone comes to speak, to listen to one another, perhaps to find a solution, perhaps not. But when a meeting is ultimatum [in nature], it isn’t a dialogue”, he said.
In his words, it is obvious that one of the parties didn’t come to negotiate, didn’t come with the logic to try and find solution.
The meeting between Armenia’s Prime Minister and opposition MP Nikol Pashinyan, leader of the ongoing demonstrations, lasted only a few minutes Sunday morning.
The meeting took place in the Marriott Hotel in Republic Square of Yerevan, the main rally site where every evening demonstrators gather to protest.