ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի և Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը տևեց մի քանի րոպե:
Նախատեսվածի նման կողմերը ժամը 10:00-ին եկել էին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոց: Հանդիպումը կազմակերպվել էր լրագրողների ներկայությամբ:
«Ուրախ ենք, որ արձագանքեցիք խոսելու իմ բազմաթիվ կոչերին: Թեև ես լավ չեմ պատկերացնում, թե տասնյակ լրագրողների ներկայությամբ ինչքան կարող ենք բանակցել, այդուհանդերձ ուրախ եմ»,- այս խոսքերով հանդիպումը սկսեց ՀՀ վարչապետ Սարգսյանը:
Փաշինյանի խոսքով՝այստեղ թերևս կա թյուրըմբռնում, քանի որ նա չի եկել երկխոսության, այլ եկել է քննարկելու Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի և իշխանության խաղաղ փոխանցման հարցը:
«Դա բանակցություն չի, դա երկխոսություն չի: Դա ուղղակի ուլտիմատում է, շանտաժ պետությանը, օրինական իշխանություններին: Դուք չեք գիտակցում պատասխանատվության աստիճանը, դուք չեք քաղել դասեր մարտի 1-ից: Եվ եթե պետք է խոսել այդ տոնով, ապա ինձ մնում է միայն ևս մեկ անգամ խորհուրդ տալ, որ գաք օրինական դաշտ և ընդհանրապես տրամաբանական գործողությունների սահման: Հակառակ պարագայում ողջ պատասխանատվությունը ձեր վրա է: Ընտրեք»,- հայտարարեց Սարգսյանը:
Փաշինյանընշեց, թե որևէ մեկը չի համարձակվել ու չի կարող համարձակվել խոսել սպառնալիքների տոնով: Նա նշեց՝ իբր «իրավիճակը Հայաստանում արդեն փոխվել է, իշխանությունն անցել է ժողովրդի ձեռքը»:
«7-8 տոկոս տարած խմբակցությունը իրավունք չունի խոսելու ժողովրդի անունից: Եվ ես այլևս ցանկություն չունեմ ձեզ հետ շարունակելու խոսակցությունը: Եթե դուք պետության օրինական պահանջը չեք ընդունում, ցտեսություն»,- հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը: Ոտքի ելնելով՝ նա դիմեց լրագրողներին՝ ասելով. «Պարոնայք լրագրողներ, դուք ինքներդ կարող եք հետևություն անել»,- և հեռացավ հյուրանոցից:

Серж Саргсян – Пашиняну: «Вы не  извлекли уроков из 1 марта» – встреча  продлилась несколько минут
Встреча премьер-министра РА Сержа Саргсяна и депутата Национального собрания Никола Пашиняна продлилась несколько минут.
Как и договорились, стороны в 10:00 часов прибыли в отель «Армения Мариотт». Встреча проходила в присутствии журналистов.
«Мы рады, что вы откликнулись на мои многочисленные призывы к переговорам. Хотя я не очень хорошо представляю, сколько мы можем говорить в присутствии десятков журналистов, но тем не менее я рад», - такими словами премьер-министр начал беседу.
Пашинян отметил, что, пожалуй, здесь есть некоторая неточность, поскольку он пришел сюда не на переговоры, а на обсуждение вопроса отставки Сержа Саргсяна и мирной передачи власти.
«Это не переговоры, это не диалог. Это просто ультиматум, это шантаж государства, законных властей. Вы не осознаете степени ответственности, вы не извлекли уроков из событий 1 марта. И если придется говорить в таком тоне, то мне остается только вновь посоветовать вам прийти в правовое поле и вообще – в границы логических действий. В противном случае вся ответственность ложится на вас. Выбирайте», - сказал премьер-министр.
Пашинян отметил, что никто не осмеливался и не может осмелиться говорить языком угроз и ситуация в Армении уже изменилась и власть уже перешла в руки народа.
«Фракция, набравшая 7-8 процентов, не имеет права говорить от имени народа. И у меня уже нет желания продолжать разговор с вами. Если вы не принимаете законные требования государства – до свидания», заявил Серж Саргсян.
Встав с места, он обратился к журналистам: «Господа журналисты, выводы можете сделать сами», после чего удалился.