Ցանկություն չկա հարկադրանքի միջոց կիրառելու, բայց չի կարող երկրում տիրել ամենաթողություն. Սերժ Սարգսյանը՝ հավաքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հավաքների իրականացումը չպետք է խանգարի, ուղղակի անհամաչափ ձևով խախտի որիշների իրավունքները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով վերջին օրերին Հայաստանում տեղի ունեցող հավաքներին:
«Հասարակություններում՝ ոչ միայն հայկական, դժգոհությունները միշտ էլ առկա են: Այլ երկրներում շատ հաճախ այդ դժգոհություններն ավելի սուր են, որովհետև, ցավոք սրտի, դեռևս կենսամակարդակը հնարավորություն չի տալիս մարդկանց բավարարելու իրենց բոլոր ցանկությունները: Սակայն այստեղ խնդիրը դժգոհությունների մեջ չէ և ոչ էլ փոփոխությունների մեջ է:
Ինքներդ էլ նկատել եք, թե տարիների ընթացքում ինչքան ենք մենք մեծացրել քաղաքացիների հնարավորությունը՝ արտահայտելու իրենց բողոքն ու դժգոհությունը: Արդեն տարիներ շարունակ Հայաստանում որևէ արգելք չկա որևէ ձևով, բացառությամբ ոչ խաղաղ տարբերակի, արտահայտելու մարդկանց դժգոհությունը: Կարծում եմ, որ դա և՛ իշանություններին է օգուտ, և՛ այդ մարդկանց է օգուտ: Խնդիրը նրանում է, թե որքանով են այդ դժգոհությունները կամ բողոքները արտահայտվում օրենքին համապատասխան ձևով»,- ասաց ՀՀ վարչապետը: Նա ընդգծեց, որ երբ ամեն բան համապատասխանում է օրենքին, բացարձակապես որևէ խնդիր չի լինում:
«Հասկանալով հանդերձ, որ իրենց բողոքի արտահայտման ձևը` հանրահավաքներ, երթեր և այլն, ինչ-որ չափով պետք է սահմանափակի այլ քաղաքացիների և հասարակության իրավունքներն ու ազատությունները, կա սահման, որ չպետք է անցնել: Ե՛վ իրավապահ մարմինները, և՛ իշխանությունները, և՛ այն քաղաքացիները, ովքեր չեն մասնակցում բողոքի ակցիաներին, ինչ-որ կերպ, իրենց մի քիչ նեղելով համակերպվում են այդ մտքի հետ: Բայց երբ մի քանի հարյուր կամ նույնիսկ հազար հոգի անցնում են խաղաղ ցույցերով նախատեսված շեմն ու սկսում խանգարել, ուղղակի անհամաչափ ձևով խախտել որիշների իրավունքները, այստեղ հարց է առաջանում, թե ինչու ծնողները պետք է անհանգստանան երեխաներին դպրոց ուղարկելու համար, թե ինչու ես՝ աշխատող մարդս պետք է գործից ուշանամ 3-4 ժամ միայն այն պատճառով, որ ինչ-որ մարդիկ ցանկանում են երկրում անկայունություն ստեղծել: Մի քանի տասնյակ մարդիկ որոշել են անպայման երկրում անկայություն ստեղծել: Սա է խնդիրը»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով նրան, թե որքան երկար կարող է շարունակվել այս իրադրությունը, վարչապետը համոզմունք հայտնեց, որ հայ ժողովուրդն իմաստուն ժողովուրդ է և այսպիսի պարագաներում միշտ ճիշտ որոշումներ է կայացնում:
«Տեսնում ենք, թե այս ցույցերի ընթացքում իրավապահ մարմինները որքան զուսպ էին: Չէի ցանկանա, որ այդ անհամաչաությունն այնքան խախտվեր, որ իրավապահներն արդեն ստիպված լինեին հարկադրանքի միջոցներ կիրառել: Սա է ամբողջը: Ցանկություն չկա հարկադրանքի միջոց կիրառելու, բայց չի կարող երկրում տիրել ամենաթողության»,- նշեց վարչապետ Սարգսյանը:

Нет желания применять меру принуждения, но в стране не может царить вседозволенность: Серж Саргсян о митингах
Проведение митингов в Армении не должно мешать, просто непропорционально нарушать права других. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью Shant TV сказал премьер-министр Армении Серж Саргсян, коснувшись проходящих в Армении митингов.
«В обществах, не только в Армении, жалобы есть всегда. В других странах эти жалобы часто являются более острыми, поскольку, к сожалению, уровень жизни по-прежнему не позволяет людям удовлетворить все свои желания. Однако проблема здесь не в недовольстве и не в изменениях.
Вы и сами заметили, насколько мы увеличили способности граждан выражать свою жалобу и неудовлетворенность на протяжении этих лет. В течение уже многих лет в Армении не было препятствий тому, чтобы люди выражали свое недовольство, за исключением немирного пути. Я думаю, что это выгодно и властям, и людям. Проблема в том, насколько эти жалобы или протесты выражаются в соответствии с законом», - сказал премьер-министр.
Он подчеркнул, что, когда все соответствует закону, нет абсолютно никакой проблемы.
«Понимая, что их форма протеста, митингов, шествий и т.д. в какой-то степени должна ограничивать права и свободы других граждан и общества, существует предел, который не надо переходить. И правоохранительные органы, и власти, и граждане, которые не участвуют в протестах, немного притесняя себя, смиряются с этой мыслью. Но когда несколько сотен или даже тысяч людей пересекают черту мирных демонстраций и начинают мешать, просто непропорционально нарушают права других, возникает вопрос, почему родители должны беспокоиться, когда отправляют детей в школу, почему работающий человек на 3-4 часа должен опаздывать на работу только потому, что некоторые люди хотят создать нестабильность в стране. Несколько десятков человек решили обязательно создать нестабильность в стране. Вот в чем проблема», - сказал Саргсян.
Коснувшись того, как долго эта ситуация может продолжаться, премьер-министр выразил уверенность, что армянский народ - мудрый народ и всегда принимает правильные решения в таких ситуациях.
«Мы видим, как настолько сдержанными были правоохранительные органы во время этих демонстраций. Я бы не хотел, чтобы эта непропорциональность была нарушена настолько, чтобы правоохранительные органы были вынуждены прибегнуть к средствам принуждения. Вот в чем суть. Нет желания применять меру принуждения, но в стране не может царить вседозволенность», - сказал премьер-министр Армении Серж Саргсян.