Իրանի գերագույն ղեկավարը հրաժարվեց օգտվել Telegram-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետության գերագույն ղեկավար Ալի Խամենեին ապրիլի 18-ից հրաժարվում Է օգտվել Telegram-ից: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում Է «Ինտերֆաքս»-ը, ասված Է մեսենջերում նրա պաշտոնական ալիքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հանուն ազգային շահերի պաշտպանության եւ Telegram ցանցի մենաշնորհի դեմ պայքարի այս պահից կդադարի աշխատել այդ ցանցում մեծն այաթոլլայի աշխատությունների պահպանման ու հրապարակման Էջը»,-նշվում Է հաղորդագրության մեջ:
Telegram-ի օգտատերերին առաջարկվում Է Խամենեիի հաղորդագրություններին հետեւել իրանական մշակման Soroush եւ Gap մեսենջերներում:
Մեկ շաբաթ առաջ Խամենեին հայտարարել Էր, որ անձնական կյանքի խախտումը ցանցում «հարամ Է», այսինքն՝ անթույլատրելի Է կրոնական տեսանկյունից: Մոսկվայի Տագանսկի դատարանը ապրիլի 13-ին բավարարել Է Ռուսաստանի տարածքում Telegram մեսենջեր մուտքն արգելափակելու Ռոսկոմնադզորի դիմումը:

Лидер Ирана отказался от использования Telegram
Руководитель Исламской республики Иран аятолла Али Хаменеи со среды отказывается от использования Telegram.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этомговорится на его официальном канале в мессенджере.
"В интересах защиты национальных интересов и борьбы с монополией сети Telegram, страница для сохранения и публикации работ великого аятоллы в этой сети перестанет работать с этого момента", - говорится в сообщении.
Пользователям Telegram предлагается читать сообщения Хаменени в мессенджерах Soroush и Gap иранской разработки.
Неделей ранее Хаменеи заявлял, что нарушение частной жизни в сети - "харам", то есть недопустимо с религиозной точки зрения.
Таганский суд Москвы в пятницу удовлетворил заявление Роскомнадзора о блокировке доступа к мессенджеру Telegram на территории России.