«Ծառուկյան» խմբակցությունն առաջիկայում կհայտնի դիրքորոշումը վարչապետի պաշտոնում Սերժ Սարգսյանի թեկնածության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Ծառուկյան» խմբակցությունն առաջիկա մեկ-երկու օրերի ընթացքում խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ նիստ կգումարի, որի ժամանակ կքննարկեն իշխող քաղաքական ուժի կողմից առաջադրվող վարչապետի թեկնածուի հարցը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը` անդրադառնալով հարցին` սատարելո՞ւ են վարչապետի պաշտոնում ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը, թե՞ ոչ:
Պատգամավորն ընդգծեց, որ ՀՀԿ-ն միայն ապրիլի 11-ի երեկոյան է հայտարարել, որ վարչապետի պաշտոնում առաջադրելու են կուսակցության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը, ուստի իրենք խմբակցությունում այդ հարցի շուրջ քննարկում դեռ չեն ունեցել: «Իմ կարծիքով առաջիկա մեկ-երկու օրվա ընթացքում կլինի այդ քննարկումը, Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ խմբակցության նիստ է լինելու: Կքննարկենք վարչապետի թեկնածության հարցը, մեր որոշումը կկայացվի, և մեր քվեարկությունը դուք կտեսնեք»,- ասաց Տոնոյանը:
Ապրիլի 11-ին ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀԿ խոսնակ, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հայտնեց, որ կուսակցության խորհրդի շաբաթ օրը կայանալիք նիստի ընթացքում խորհրդին կառաջարկեն վարչապետի պաշտոնում առաջադրել Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը: Շարմազանովը վստահեցրեց, որ, վարչապետի պաշտոնում Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունից բացի, որևէ այլ թեկնածություն չի քննարկվել:
Ապրիլի 9-ին Հայաստանն անցել է կառավարման խորհրդարանական համակարգի, նույն օրը երդվել և պաշտոնն ստանձնել է երկրի նոր նախագահը, հրաժարական է տվել կառավարությունը, սակայն վարչապետն ու բոլոր նախարարները կշարունակեն պարտականությունների կատարումը մինչև նոր կառավարության ձևավորումը: Ապրիլի 17-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի կունենա վարչապետի ընտրությունը:

Tsarukyan faction to announce its position on Serzh Sargsyan’s candidacy for prime minister in coming days
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. Tsarukyan faction of the Armenian Parliament will hold a session in coming days chaired by head of the faction Gagik Tsarukyan during which the issue of the candidate for the prime minister to be nominated by the ruling political force will be discussed, Tsarukyan faction MP Iveta Tonoyan told Armenpress, in response to a question whether they are going to support RPA leader Serzh Sargsyan’s candidacy for the PM or not.
The MP said the Republican Party only in the evening of April 11 announced that they will nominate party leader Serzh Sargsyan’s candidacy for the prime minister, therefore, the Tsarukyan faction didn’t have any discussion on this issue yet. “I think that discussion will be held in the coming days, the faction will hold a session chaired by Gagik Tsarukyan. We will discuss the issue of the candidate for the PM, will make a decision, and you will see our voting”, Tonoyan said.
After the session of the Executive Body of the Republican Party of Armenia on April 11, Vice Speaker of the Parliament Eduard Sharmazanov announced that the party will propose the Board to nominate Serzh Sargsyan’s candidacy for the prime minister. Sharmazanov assured that no one else’s candidacy except from that of Serzh Sargsyan has been discussed.
On April 9 Armenia transitioned to a parliamentary system. On the same day Armen Sarkissian was sworn in as 4th President of Armenia. The government has resigned, but the PM and ministers will continue fulfilling their duties as acting PM and ministers before the new government is formed. The election of the PM will be held in the Parliament on April 17.