ՀՀԿ ԳՄ-ն կուսակցության խորհրդին կառաջարկի վարչապետի թեկնածու առաջադրել Սերժ Սարգսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը շաբաթ օրը կուսակցության խորհրդին է առաջարկելու ՀՀ վարչապետի պաշտոնում առաջադրելու կուսակցության ղեկավար Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտնեց կուսակցության խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«ՀՀԿ ԳՄ-ն սկսեց քննարկումները ապագա վարչապետի հետ կապված: Քննարկումները գնացին միասնության, համերաշխության մթնոլորտում: Բոլորն ընդունեցին այն առաջարկը, որն արվել էր ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի կողմից նախօրեին, և մենք որպես Գործադիր մարմին, ՀՀԿ խորհրդի նիստին շաբաթ օրը կներկայացնենք վարչապետի թեկնածուին: Պարզ է , թե ով է լինելու մեր վարչապետի թեկնածուն՝ կուսակցության ղեկավար Սերժ Սարգսյանը: Այլ թեկնածուի անուն չի էլ հնչել»,- ասաց նա:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյաննապրիլի 9-ինանդրադարձել էր նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը, պատասխանել նաև ապագա վարչապետի թեկնածության մասին հարցին և ներկայացրել իր տեսակետը: «Անդրադարձել ենք նաև վարչապետի թեկնածուի վերաբերյալ հարցին, խոսել ենք Սահմանադրության, կառավարման նոր համակարգի մասին: Համակարծիք էինք, որ երկրի առջև կանգնած մարտահրավերների և խնդիրների պարագայում կառավարման նոր համակարգին սահուն անցումը ապահովելը և վերջնական ձևավորումը չափազանց կարևոր խնդիր է: Ինչպես նաև հաշվի առնելով վերջին ժամանակահատվածում ներկայիս կառավարման կոնֆիգուրացիայով արձանագրված հաջողությունները՝ որոշել ենք մեր կուսակցական գործընկերներին առաջարկել այս ժամանակահատվածում ներկայիս կառավարման կոնֆիգուրացիան պահպանել, այսինքն, որպես առաջին դեմք ներկայացնել Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը: Որովհետև, կրկնում եմ, չափազանց կարևոր է սահուն, արդյունավետ և ռիսկերը նվազեցնելով անցում կատարել կառավարման նոր համակարգին»,- ասել էր նա:

На заседании Совета партии РПА выдвинет кандидатуру Сержа Саргсяна на пост премьер-министра Армении
Республиканская партия Армении (РПА) выдвинет кандидатуру Сержа Саргсяна на пост премьер-министра Армении на заседании Совета партии. Как сообщает Арменпресс, об этом после заседания Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) в беседе с журналистами сказал пресс-секретарь РПА, вице-спикер НС Армении Эдуард Шармазанов.
«Республиканская партия Армении начала обсуждения вопросы о будущем премьер-министре. Обсуждения продолжались в атмосфере единства, солидарности. Все приняли предложение, сделанное накануне исполняющим обязанности премьер-министра Кареном Карапетяном, и мы в субботу представим на заседании Совета РПА кандидатуру премьер-министра. Понятно, кто будет нашим кандидатом в премьеры - лидер партии Серж Саргсян. Никакого другого имени кандидата не упоминалось», - сказал он.
Исполняющий обязанности Армении премьер-министра Карен Карапетян 9 июня коснулся встречи с Сержем Саргсяном, ответил также на вопрос о кандидатуре будущего премьер-министра и представил свою точку зрения. «Мы коснулись также вопроса кандидатуры Премьер-министра, говорили о Конституции, новой системе правления. Мы были единого мнения в том, что при наличии стоящих перед страной вызовов и проблем обеспечение плавного перехода к новой системе правления и ее окончательное формирование – крайне важная задача. Учитывая также достигнутые в последний период успехи в нынешней конфигурации управления, мы решили предложить нашим партийным коллегам в этот период сохранить конфигурацию управления, то есть, в качестве первого лица предложить кандидатуру Сержа Саргсяна. Потому что, повторяю, крайне важно, снижая риски, осуществить плавный, эффективный переход к новой системе правления», - сказал Карапетян.