Կառավարությունում քննարկվել են համայնքներից ստացված սուբվենցիայի ծրագրային հայտերը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի ղեկավարությամբ ապրիլի 6-ին տեղի է ունեցել սուբվենցիաներ ստանալու ծրագրային հայտերի գնահատման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը ներկայացրել է համայնքներից ստացված սուբվենցիաների ծրագրային 40 հայտերը, որոնց ընդհանուր արժեքը 1 մլրդ 371 մլն դրամ է: Նշված գումարից համայնքների ներդրումը կազմում է 791 միլիոն դրամ, իսկ մնացած մասը պետական աջակցությունն է: Հայտերը վերաբերում են համայնքային նշանակության ծրագրերի, որոնցով, մասնավորապես, նախատեսվում է իրականացնել փողոցային լուսավորություն, կոյուղագծերի կառուցում, փողոցների ու ճանապարհների բարեկարգում ու հիմնանորոգում, մանկական այգու ստեղծում ու համայնքային պուրակների կառուցապատում, մանկապարտեզների վերանորոգում, ջրագծերի կառուցում և այլն:
Դավիթ Լոքյանի ներկայացմամբ՝ բոլոր ծրագրերը մանրամասն քննարկվել են շահագրգիռ գերատեսչությունների կողմից, ներկայացվել են համապատասխան առաջարկություններ:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կարևորել է ծրագրերի արդյունավետությունը՝ ընդգծելով, որ պետք է հաշվի առնվեն գերատեսչությունների առաջարկությունները, որպեսզի ձևավորվեն իրատեսական ծրագրեր: Նա նաև հորդորել է խրախուսել ու ամենայն աջակցություն ցուցաբերել արդյունավետ աշխատող և իրենց համայնքների զարգացմանն ուղղված ծրագրեր իրականացնող համայնքապետներին:
Քննարկումների ընթացքում որոշվել է վերոնշյալ 40 ծրագրային հայտից 3-ին առայժմ հավանություն չտալ՝ համայնքների կողմից համաֆինանսավորման ոչ բավարար ծավալի պատճառով, որպեսզի վերջիններս կարողանան սահմանված ծավալով կատարել համաֆինանսավորման իրենց պարտավորությունները:

В правительстве Армении обсудили заявки на субвенции, полученные из общин
Под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна сегодня, 6 апреля, состоялось заседание межведомственной комиссии по оценке программных заявок на получение субвенций.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью правительства РА, министр территориального управления и развития РА Давид Локян представил 40 программных заявок на предоставление субвенций, полученных из областей Армении, общая стоимость которых составляет 1 млрд 371 млн драмов.
Из указанной суммы вклад общин составляет 791 млн драмов, остальная часть является государственной поддержкой. Заявки касаются программ общинного значения, по которым, в частности, планируется реализовать: освещение улиц, строительство канализационных сетей, улучшение и реконструкция дорог, основание детского парка и застройка общинных скверов, ремонт детских садов, строительство водопроводов и др.
По словам Д. Локяна, все программы были подробным образом обсуждены заинтересованными ведомствами, представлены соответствующие предложения.
Премьер К. Карапетян подчеркнул важность эффективности программ, отметив, что необходимо учесть предложения других ведомств с целью формирования реалистичных программ. Он также призвал поощрить и оказать максимальную поддержку руководителям общин, которые проводят наиболее эффективную работу и реализуют программы по развитию данных общин.
В ходе обсуждений было принято решение одобрить пока 37 из 40 представленных заявок по причине недостаточного софинансирования со стороны общин, а также для того, чтобы последние смогли в установленном объеме выполнить свои обязательства по софинансированию.