ՀՀ վարչապետի մոտ քննարկվել են շինարարական աշխատանքների հաշվարկման կարգին վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում մարտի 22-ին տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են գործող գներով շինարարական աշխատանքների հաշվարկման նոր կարգին վերաբերող հարցեր: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանը կառավարության ղեկավարին զեկուցել է քննարկումների արդյունքների, գնագոյացման կարգի վերանայման վերաբերյալ առաջարկությունների ու լուծումների մասին:
Վարչապետը համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին առաջարկել է համատեղ աշխատել և ներկայացնել հատկապես սոցիալական ենթակառուցվածքների՝ միավոր դպրոցի, հիվանդանոցի, բնակելի շենքի և այլ ենթակառուցվածքների շինարարական աշխատանքների՝ գործող գներով հաշվարկման նոր կարգի նախագիծ: Նման հաշվարկները հիմք կծառայեն պետական և համայնքային բյուջեների արդյունավետ պլանավորման համար: Վարչապետն առաջարկել է քննարկումներում ներգրավել նաև մասնագետների՝ ոլորտում գործող մասնավոր կազմակերպություններից:

У премьер-министра Армении обсуждены вопросы, касающиеся порядка учета строительных работ
В ходе состоявшегося сегодня в правительстве под председательством премьер-министра Карена Карапетяна совещания были обсуждены вопросы, касающиеся нового порядка учета строительных работ по действующим ценам.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, председатель Государственного комитета по градостроительству Нарек Саргсян доложил главе правительства о результатах обсуждений, предложениях и решениях относительно пересмотра порядка ценообразования.
Премьер-министр предложил представителям соответствующих ведомств совместно работать и представить проект нового порядка учета строительных работ по действующим ценам, особенно в части социальных инфраструктур: школ, больниц, жилых зданий и других инфраструктур. Подобные расчеты послужат основой планирования государственных и муниципальных бюджетов. Премьер-министр предложил вовлечь в обсуждения и специалистов из действующих в сфере частных организаций.