ԵԽ գլխավոր քարտուղարը շնորհավորել է Արմեն Սարգսյանին ՀՀ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ Արմեն Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Եվրոպայի Խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արմեն Սարգսյանի գրասենյակից,ուղերձում մասնավորապես ասված է․
«Հարգելի նորընտիր Նախագահ,
Ձեր ընտրությունը նշանավորում է հսկայածավալ սահմանադրական բարեփոխումների ավարտը, որը իշխանություններն իրականացրել են Եվրոպայի խորհրդի հետ սերտ խորհրդատվությամբ և համագործակցությամբ։
Պետության համար այս պատմական ժամանակահատվածում, հատկապես՝ խորհրդարանական հանրապետությանը անցման շրջանում, ցանկանում եմ վստահեցնել Ձեզ՝ Ձեր երկրի կառույցներին Եվրոպայի խորհրդի շարունակական աջակցության մեջ։
Մաղթում եմ Ձեզ ամենայն հաջողություն՝ Ձեր նոր գործառույթների իրականացման հարցում»:
Ընտրված նախագահ Արմեն Սարգսյանին շնորհավորել են նաեւ Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի անդամ, Հայաստանի հետ բարեկամության խորհրդարանական խմբի նախագահ Ստեֆան Փաունդը, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը, Համաշխարհայինառաջնորդությանհիմնադրամի (Global Leadership Foundation) նախագահ Ֆրեդրիկ Վիլլեմ դե Կլերկը։

YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS. Secretary General of the Council of EuropeThorbjørn Jagland has congratulated Armen Sarkissian on being elected to serve as next president of Armenia.
“Dear Mr. President-elect,
Your election marks the end of the large-scale constitutional reforms which the authorities have implemented with close cooperation and consultation with the Council of Europe.
At this historic period of time for the state, namely the period of transitioning to a parliamentary republic, I would like to reassure you, the institutions of your country in the continuous support of the Council of Europe.
I wish you all the best in the realization of your new functions,” the Secretary General said, according to Mr. Sarkissian’s office.
British MP Stephen Pound, chairman of the parliamentary friendship group with Armenia, Baroness Caroline Cox and Global Leadership Foundation president Frederik Willem de Klerk have also congratulated the Armenian President-elect.