Գիորգի Կվիրիկաշվիլին հայ-վրացական քաղաքական հարաբերությունների մակարդակը բարձր է գնահատում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին հայ-վրացական քաղաքական հարաբերությունները բարձր է գնահատում: Այդ մասին Կվիրիկաշվիլին նշեց ՀՀ կառավարությունում լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ բանակցություններն ամփոփելիս:
«Վրաստանին և Հայաստանին կապում են բազմադարյա բարեկամությունն ու բարիդրացիական հարաբերությունները, սա է այն հիմքը, որի վրա մենք կարողացել ենք նոր տիպի միջպետական հարաբերություններ հաստատել: Մենք ուրախ ենք, որ երկկողմ հարաբերությունները զարգանում են դրական դինամիկայով: Անցած տարի մենք նշեցինք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյա հոբելյանը, հենց այս տարիների ընթացքում հնարավոր դարձավ վստահության վրա հիմնված փոխշահավետ գործընկերություն զարգացնել մեր երկու եղբայրական ժողովուրդների միջև»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Վրաստանի վարչապետը: Նա ընդգծեց, որ 2017 թվականին անցկացվել են երկկողմ բազմաթիվ բարձր մակարդակի հանդիպումներ:
«Նախորդ տարվա սկզբին Վրաստան է այցելել Հայաստանի վարչապետը, և մենք այսօր պատասխան այցով Հայաստանում ենք: Նաև անցած տարվա վերջին՝ դեկտեմբերին, պաշտոնական այցով Վրաստան ժամանեց Հայաստանի նախագահը, և ուրախ եմ, որ մեր երկու երկրների միջև քաղաքական հարաբերություններն իրապես բարձր մակարդակի վրա են: Այցի նշանակության և հարցերի բազմազանության մասին են խոսում մեր դիվանագիտական հարաբերությունները և ուզում եմ նշել, որ մեր պատվիրակության կազմում են ինչպես նախարարներ, այնպես էլ խորհրդարանական բարեկամական խմբի ներկայացուցիչը»,- ասաց Վրաստանի վարչապետը:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին գոհունակություն հայտնեց այսօրվա բանակցությունների արդյունքներից և ընդգծեց, որ օրվա ընթացքում կշարունակեն բանակցությունները տարբեր ուղղություններով, կանցկացվեն շատ անհրաժեշտ հանդիպումներ: «Շնորհակալություն իմ բարեկամին՝ ջերմ ընդունելության համար և հաջողություն եմ ցանկանում մեր բարեկամ, եղբայր պետությանը»,- ասաց Վրաստանի վարչապետը:

Georgian PM praises level of political relations with Armenia
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashviliappreciates the political relations with Armenia. The Georgian PM made the remarks after meeting Armenian PM Karen Karapetyan in Yerevan.
“Georgia and Armenia are tied with many centuries of friendship and friendly relations, this is the foundation on which we were able to establish new type of interstate relations. We are happy that the bilateral relations are developing with a positive dynamics. Last year we marked the 25th anniversary of establishing diplomatic relations, it was during these very years that it was possible to develop mutually beneficial partnership between our two brotherly peoples based on trust,” the Georgian Prime Minister said.
He stressed that numerous high level bilateral meetings took place in 2017.
“In the beginning of last year the Armenian Prime Minister visited Georgia, and today we are in Armenia with a response visit. Also in the end of last year, in December, Armenia’s President arrived in Georgia on an official visit, and I am happy that the political relations between our two peoples are indeed on a high level. Our diplomatic relations speak about the significance of the visit and diversity of issues and I would like to mention that the delegation includes both ministers and the representative of the parliamentary friendship group,” he said.
Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashviliwas pleased to mention the results of today’s negotiations and stressed that during the day they will continue negotiations in different directions and will have necessary meetings.
“Thank you to my friend for the warm reception and I wish success to our friend, brother state,” he said.