Գիորգի Կվիրիկաշվիլին հայ-վրացական քաղաքական հարաբերությունների մակարդակը բարձր է գնահատում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին հայ-վրացական քաղաքական հարաբերությունները բարձր է գնահատում: Այդ մասին Կվիրիկաշվիլին նշեց ՀՀ կառավարությունում լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ բանակցություններն ամփոփելիս:
«Վրաստանին և Հայաստանին կապում են բազմադարյա բարեկամությունն ու բարիդրացիական հարաբերությունները, սա է այն հիմքը, որի վրա մենք կարողացել ենք նոր տիպի միջպետական հարաբերություններ հաստատել: Մենք ուրախ ենք, որ երկկողմ հարաբերությունները զարգանում են դրական դինամիկայով: Անցած տարի մենք նշեցինք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյա հոբելյանը, հենց այս տարիների ընթացքում հնարավոր դարձավ վստահության վրա հիմնված փոխշահավետ գործընկերություն զարգացնել մեր երկու եղբայրական ժողովուրդների միջև»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Վրաստանի վարչապետը: Նա ընդգծեց, որ 2017 թվականին անցկացվել են երկկողմ բազմաթիվ բարձր մակարդակի հանդիպումներ:
«Նախորդ տարվա սկզբին Վրաստան է այցելել Հայաստանի վարչապետը, և մենք այսօր պատասխան այցով Հայաստանում ենք: Նաև անցած տարվա վերջին՝ դեկտեմբերին, պաշտոնական այցով Վրաստան ժամանեց Հայաստանի նախագահը, և ուրախ եմ, որ մեր երկու երկրների միջև քաղաքական հարաբերություններն իրապես բարձր մակարդակի վրա են: Այցի նշանակության և հարցերի բազմազանության մասին են խոսում մեր դիվանագիտական հարաբերությունները և ուզում եմ նշել, որ մեր պատվիրակության կազմում են ինչպես նախարարներ, այնպես էլ խորհրդարանական բարեկամական խմբի ներկայացուցիչը»,- ասաց Վրաստանի վարչապետը:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին գոհունակություն հայտնեց այսօրվա բանակցությունների արդյունքներից և ընդգծեց, որ օրվա ընթացքում կշարունակեն բանակցությունները տարբեր ուղղություններով, կանցկացվեն շատ անհրաժեշտ հանդիպումներ: «Շնորհակալություն իմ բարեկամին՝ ջերմ ընդունելության համար և հաջողություն եմ ցանկանում մեր բարեկամ, եղբայր պետությանը»,- ասաց Վրաստանի վարչապետը:

Премьер-министр Грузии высоко оценивает армяно-грузинские политические отношения
Премьер-министр Грузии Гиорги Квирикашвили высоко оценивает армяно-грузинские политические отношения. Как сообщает Арменпресс, об этом он сказал в заявлении по итогам встречи по завершении состоявшихся в правительстве Армении переговоров.
«Армению и Грузию связывают многовековая дружба и добрососедские отношения: это та основа, на которой мы сумели установить межгосударственные отношения нового типа, и мы рады, что двусторонние отношения развиваются в позитивной динамике. В прошлом году мы отметили 25-летний юбилей установления дипломатических отношений, именно в течение этих лет стало возможным развивать основанное на доверии взаимовыгодное партнерство между двумя нашими братскими народами», - сказал премьер Грузии.
Он подчеркнул, что в прошедшем 2017 году были проведены многочисленные двусторонние встречи высокого уровня, в начале прошлого года Грузию посетил премьер-министр Армении, а премьер Грузии сегодня с ответным визитом находится с Армении.
«Также в конце прошлого года, в декабре, с официальным визитом Грузию посетил Президент Армении, и я рад, что политические отношения между двумя нашими странами находятся на действительно высоком уровне. О значимости визита и многообразии вопросов говорят наши дипломатические отношения, и я хочу отметить, что в состав нашей делегации входят как министры, так и представитель парламентской группы дружбы», - сказал Гиорги Квирикашвили.
Он выразил удовлетворение итогами сегодняшних переговоров, подчеркнув, что в течение всего дня продолжатся переговоры по различным направлениям, будут проведены очень необходимые встречи. «Спасибо моему другу за теплый прием и желаю успехов нашему дружественному, братскому государству», - заключил премьер Грузии.