Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի անդամներն առկա ներուժն առավել խորացնելու կարիք են տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Իրանը դեռևս լիովին չեն օգտագործել երկկողմ համագործակցության առկա ներուժը, ինչը ցանկանում են լրացնել երկու երկրների միջկառավարական հանձնաժողովների 15-րդ նիստի արդյունքում:
Այս մասին Երևանում հայտարարեցին նիստի համանախագահներ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն ու Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանը: Նիստի օրակարգում հարցերի լայն շրջանակ է եղել` էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, տրանսպորտի, բնապահպանության, գյուղատնտեսության, բանկային և ապահովագրական համակարգի, առողջապահության, կրթության և այլ ոլորտներից: «Անցնող մեկ տարվա ընթացքում միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում նախանշված ծրագրերը բավականին հավակնոտ, բայց իրատեսական էին, ինչի համար պահանջվում էր ամենօրյա հետևողական աշխատանք: Այսօր, չսպասելով փորձագիտական քննարկումների արդյունքներին, արդեն կարելի է հստակորեն հայտնել, որ մենք մեր առջև դրված խնդիրների համար կարողացել ենք լուծումներ առաջարկել»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Աշոտ Մանուկյանը:
Նախարարն ընդգծեց բարձրաստիճան փոխայցերի կարևորությունը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում` հիշեցնելով 2017 թվականի հոկտեմբերին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի Իրան այցի ընթացքում ձեռք բերված մի շարք պայմանավորվածությունները: Այդ թվում` Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման 3-րդ էլեկտրագծի կառուցումը, որը հնարավորություն կտա ավելացնել երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի և գազի փոխանակման ծավալները:
Աշոտ Մանուկյանն արդեն լրագրողների հետ զրույցում նկատեց, որ երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանը խանգարող ոչինչ չկա: «Իհարկե, մեր ներուժը մինչև վերջ դեռևս օգտագործված չէ, և միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերը, նման հանդիպումները նպաստում են այն խնդիրների լուծմանը, որոնք գոյություն ունեն այդ ճանապարհին»,-ասաց նախարարը: Ինչ վերաբերում է երկու կողմերի գործարարների կողմից բարձրաձայնվող հարցերին` կապված մեր երկրներում օրենսդրական համահարթեցման անհրաժեշտության հետ, ապա նախարար Մանուկյանը վստահեցրեց, որ մի կողմից «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտին, մյուս կողմից` «Արաս»-ը, կարող են նպաստել այս հարցերի կարգավորմանը: «Վստահ եմ, որ այս երկու ազատ տնտեսական գոտիների միջև համագործակցությունը կնպաստի այն օրենսդրական խնդիրների համահարթեցմանը, որոնց մասին խոսում եք: Իհարկե, օրենսդրությունները մեր երկրներում տարբեր են, դրանք կարող են ունենալ տարբեր մեկնաբանություններ, բայց երկու ազատ տնտեսական գոտիները կնպաստեն նման հարցերի կարգավորմանը»,-հավելեց պաշտոնյան:
Իրանի էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանն էլ նշեց, որ Իրանի ու Հայաստանի լավ հարաբերությունները նպաստում են տարածաշրջանի մյուս երկրների հետ կապերի էլ ավելի սերտացմանը: «80-միլիոնանոց շուկա ունեցող Իրանը Հայաստանին դիտարկում է որպես պատուհան ԵԱՏՄ 170-միլիոնանոց շուկա: Մենք կարծում ենք, որ երկու երկրների միջև ավելի մեծ ներուժ կա, որը լավագույնս չի օգտագործվել, մենք որպես հանձնաժողովի համանախագահներ, մեծ պատասխանատվություն ունենք մեր ուսերին՝ իրագործելու այդ աշխատանքը»,-նշեց Ռեզա Արդաքանիանը:
Շեշտադրելով երկկողմ կարևորության մի շարք համատեղ ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը` իրանցի պաշտոնյան ընդգծեց, որ տնտեսական համագործակցության համատեքստում լուրջ դերակատարություն կարող են ունենալ մասնավոր հատվածը ներկայացնող առևտրային կառույցների և հաստատությունների համագործակցության սերտացումը, համատեղ ներդրումների խրախուսումը:
Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց հայկական կողմին Արաքս գետն աղտոտվածությունից մաքրելու հարցում ցուցաբերված աջակցության համար:

YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. Armenia and Iran have not yet utilized the existing potential of bilateral cooperation, but they want to fill this gap as a result of the 15th session of the Armenian-Iranian intergovernmental commission, Armenia’s minister of energy infrastructures and natural resources Ashot Manukyan and Iran’s minister of energy Reza Ardakanian, who are also the co-chairs of the commission, said at the session in Yerevan, reports Armenpress.
The session agenda covered a wide range of issues in the fields of energy, infrastructures, transport, nature protection, agriculture, banking and insurance system, healthcare, education and etc.
“Over the past year the programs outlined within the intergovernmental commission were quite ambitious, but realistic, and this required a daily consistent work. Today, without waiting for the results of expert discussions, it already can be stated that we managed to propose solutions to issues set before us”, Ashot Manukyan said.
The minister highlighted the importance of high-level mutual visits for the development of the relations between the two states, reminding several agreements that were reached during the Armenian Prime Minister’s visit to Iran in October 2017.
Minister Manukyan told reporters that nothing hinders expanding the bilateral cooperation. “Of course, our potential is not fully utilized yet, and the sessions of the intergovernmental commission, such meetings contribute to solving the issues that exist on this path”, the minister said. As for the issues voiced by the businessmen from both sides concerning the need for legislative harmonization in the two countries, minister Manukyan assured that the Meghri free economic zone, on the one hand, and the Aras free trade zone, on the other hand, can contribute to settling these issues. “I am convinced that the cooperation between these two free economic zones will contribute to harmonizing these legislative issues you are talking about. Of course, our countries have different legislations, but the two FEZ will contribute to solving such issues”, the official said.
In his turn the Iranian minister noted that the good relations between Iran and Armenia contribute to further intensifying the ties with the remaining states of the region. “Iran with worth 80 million market considers Armenia as a window to the EAEU 170-million market. We think that there is a greater potential between the two countries which has not been fully utilized, and we as co-chairs have a great responsibility to carry out this work”, Reza Ardakanian said.