Հայաստանի Նախագահն անբիծ գրական ճաշակի տեր է. Նիալ Ֆերգյուսոնը հիացական գրառում է կատարել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի հայտնի պատմաբան, գրող Նիալ Ֆերգյուսոնը, տեղեկանալով, որ իր հեղինակած գիրքը ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Գիրք նվիրելու օրը նվիրել է հրատարակչությունների տնօրեններին, հիացական գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգում: «Հայաստանի Նախագահն անբիծ գրական ճաշակի տեր է», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գրել է Նիալ Ֆերգյուսոնը:
Նախագահ Սարգսյան փետրվարի 19-ին այցելել է Երևանի «Բուկինիստ» գրախանութ, որտեղ հանդիպում է ունեցել հանրապետության մի շարք հրատարակչությունների ղեկավարների՝ «Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության ղեկավար Մկրտիչ Կարապետյանի, «Զանգակ» հրատարակչության ղեկավար Սոկրատ Մկրտչյանի, «Անտարես» հրատարակչության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանի և «Բուկինիստ» ընկերության տնօրեն Խաչիկ Վարդանյանի հետ: Սարգսյանը նրանց նվիրել է Ֆերգյուսոնի «Քաղաքակրթություն. ինչով է տարբերվում Արևմուտքը մնացած աշխարհից» գիրքը, որը ներկայացնում է համաշխարհային պատմության վերջին 600 տարին:

President of Armenia is a man of impeccable literary taste - Niall Ferguson
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Famous British historian, writer Niall Ferguson made the following twit “The President of Armenia is a man of impeccable literary taste” after learning that President of Armenia Serzh Sargsyan presented his book to the directors of publishing houses on the Book Giving Day, reports ARMENPRESS.
On Book Giving Day, February 19, President Serzh Sargsyan called at Bookinist bookstore in Yerevan, where he met with top executives of several publishing homes.
The President and the meeting participants congratulated each other on Hovhannes Tumanyan’s birthday and on the occasion of Book Giving Day. President Sargsyan noted that the good tradition of celebrating the Book Giving Day is indeed one of the best ways of marking the great poet’s birthday. The meeting participants exchanged books as gifts. The President donated “Civilization: what is the different between the West and the Rest” by British historian Niall Ferguson.