ԱՄՆ կոնգրեսը հետևողական է լինելու Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների ազատ արձակման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունները ԱՄՆ վարչակազմին և կոնգրեսի անդամներին կոչ են արել պաշտպանել Ադրբեջանում ձերբակալված լրագրողներին և մյուս քաղբանտարկյալներին: Ադրբեջանի քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու կոչը հնչել է ԱՄՆ կոնգրեսի «Ազատությունների նախագծի» շրջանակներում:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալության Վաշինգտոնի թղթակիցը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունների ներկայացուցիչները նշել են, որ 2014թ-ից սկսած Ադրբեջանի իշխանությունները լայնածավալ ճնշումներ են իրականացնում քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ:
«Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների թիվը հասել է 160-ի: Նրանց մեջ են ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Իլգար Մամեդովը, երիտասարդ ընդդիմադիր ակտիվիստ Իլքին Ռուստամզադեն և լրագրող Սեյմուր Հազին: Նրանք արդեն մի քանի տարի է բանտարկության մեջ են: Նրանցից երիտասարդ ընդդիմադիր ակտիվիստներ Բայրամ Մամեդովը, Գիյաս Իբրահիմով և լրագրող Աֆղան Մուխտարլին էլ ձերբակալվել են վերջերս»,- նշել է Freedom Now կազմակերպության Վաշինգտոնի գրասենյակի տնօրեն Մելինա Միլատսոն:
«Մենք ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից կտրուկ արձագանք ուղղեցինք Ադրբեջանի կառավարությանը: Օրինակ 2017 թ-ի նոյեմբերին սենատոր Դուրբինն առաջարկեց լրագրող Մեհման Ալիևին ազատ չարձակելու դեպքում Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառել, և դրանից հետո լրագրողն ազատ արձակվեց: Մեզ Կոնգրեսում ավելի շատ ձայն է հարկավոր, որպեսզի օգնենք Ադրբեջանում լռեցված շատ մարդկանց»,-նշվում է Մելինա Միլատսոյի հայտարարության մեջ:
Նրա հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ 2012թ-ին մեկնարկած «Ազատությունների նախագիծը» Կոնգրեսի անդամներին խղճի բանտարկյալներին» օժանդակություն և հասարակական աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորություն է տալիս:
«Բացի այդ կոնգրեսականները կարող են նրանց ազատ արձակման համար միջազգային ուշադրություն ցուցաբերել»,-հավելել է Միլատսոն:
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության Հյուսիսային Ամերիկայի բաժանմունքի ղեկավար Մարգո Յուեն առաջարկել է Սեյմուր Հազիին և Աֆղան Մուխտարլիին ընդգրկել «Ազատությունների նախագծի» ցանկում:
Հանձնաժողովի համանախագահ Ջեյմս Մաքգովերնը հանդիպման վերջում ընդգծել է, որ իրենք ուշադիր հետևելու են, որ աշխարհի «խղճի բանտարկյալները» չմոռացվեն և չանտեսվեն:
Ադրբեջանում շինծու մեղադրանքներով ընդդիմադիրներին ձերբակալելու և մեկուսացնելու պրակտիկան բավականին տարածված է:
Այս երկրում լրագրողների նկատմամբ գրաքննությունը բավականին բացահայտ և երկարաժամկետ բնույթ է կրում:
Ալիևի վարած անօրինական, մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները ոտնահարող քաղաքականության արդյունքում տուժել և տուժում են բազմաթիվլրագրողներ, բլոգերներ, խմբագիրներ, կազմակերպություններ, լրատվամիջոցներ:

Конгресс США усилит поддержку политзаключенных в Азербайджане
Известные международные структуры по защите прав человека в четверг призвали администрацию США, а также членов Конгресса выступить в защиту осужденных журналистов и других политзаключенных в Азербайджане. Призыв за их освобождение прозвучал в рамках инициативы Конгресса США, известной как Freedoms Project.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Turan, выступая на слушании в рамках Комиссии по правам человека, Мелина Милаццо - директор Freedom Now в Bашингтоне, напомнила, что с 2014 года правительство Азербайджана проводит широкомасштабное подавление гражданского общества. Число политзаключенных в стране достигло уже 160 человек, включая таких как лидер оппозиционной партии Ильгар Мамедов, молодежный активист Илкин Рустамзаде и журналист Сеймур Хези. Они сидят уже несколько лет.
Другие были арестованы совсем недавно, как молодежные активисты Байрам Мамедов и Гияс Ибрагимов или журналист Афган Мухтарлы.
"Мы видели, как правительство Азербайджана отреагировало на давление со стороны Конгресса США , например, когда в сентябре 2017 года был освобожден журналист Мехман Алиев после того, как сенатор Дурбин внес поправку, где призвал к санкциям против Азербайджана, если журналист не будет освобожден. Нам нужно больше голосов в Конгрессе, чтобы выступить в защиту многих людей, которым заткнули рот в Азербайджане", - сказала она.
Она обратилась в комиссию с просьбой рассмотреть вопрос о том, чтобы стать голосами узников Азербайджана.
Запущенный в 2012 году проект Freedoms project позволяет членам Конгресса солидаризироваться с конкретными узниками совести, находящимися в тяжелом положении и публично выступать в их поддержку. Кроме того, конгрессмены могут также привлекать международное внимание и поддержку для их освобождения.
Марго Юэн - директор "Репортеров без границ" в Северной Америке, также рекомендовала включить в список проекта журналистов Сеймура Хази и Афгана Мухтарлы.
Сеймур Хази, репортер азербайджанской оппозиционной газеты "Азадлыг", был арестован 29 августа 2014 года и приговорен к пяти годам тюрьмы за "хулиганство". Он был номинантом премии RSF за свободу прессы в 2016 году.
Афган Мухтарлы, журналист-расследователь и активист, был похищен в Грузии 29 мая 2017 года и его насильно вернули в Азербайджан, где посадили в тюрьму, обвинив в "контрабанде" и "незаконном пересечении границы".
B своем выступлении конгрессмен Джеймс Макговерн, сопредседатель Комиссии, пообещал, что он и его коллеги-законодатели будут "следить" за тем, чтобы узники совести во всем мире не были забыты.