Ադրբեջանում նախագահական արտահերթ ընտրությունների անցկացումը խախտում է ժողովրդավարության սկզբունքները. միջազգային կենտրոն
Ադրբեջանում նախագահական արտահերթ ընտրությունների անցկացումը խախտում  է ժողովրդավարության սկզբունքները. միջազգային կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ընտրությունների դիտարկման և ժողովրդավարության ուսուցման կենտրոնը» Ադրբեջանում ապրիլի 11-ին կայանալիք արտահերթ նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել:
Կենտրոնը գնահատելով Ադրբեջանում կայանալիք ընտրությունների նախօրեին երկրում առկա քաղաքական և իրավական իրավիճակը նշում է, որ արտահերթ ընտրությունների մասին նախագահի հրամանագիրը, համապատասխանում է երկրի սահմանադրությանը և ընտրական օրենսգրքին, սակայն հակասում է ընտրությունների պարբերականության սկզբունքին և ժողովրդավարական սահմանադրականությանը:
Կենտրոնը ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ որոշումը չի պարունակում փաստարկներ, որոնք կարող են հիմնավորել դրանց անցկացման քաղաքական անհրաժեշտությունը: Հրամանագիրը ստորագրվել է առանց խորհրդարանում բաց քննարկումներ անցկացնելու:
«Այս հրամանագիրը ընտրություններին նախապատրաստվելու դժվարություններ է առաջացնում բոլոր շահագրգիռ կողմերի` հնարավոր թեկնածուների, ինչպես նաև տեղական և միջազգային դիտորդների համար: Բացի այդ արտահերթ նախագահական ընտրությունների նշանակումը անձի կողմից, ով հանդիսանում է ընտրությունների շահագրգիռ կողմ չի համապատասխանում ժողովրդավարական կառավարման կանոններին: Այսպիսով` գործող նախագահը կարող է իր համար բարենպաստ ժամանակաշրջանում արտահերթ ընտրություններ նշանակել(իր վարկանիշի բարձր լինելու կամ ապագայում վարկանիշի անկումը կանխատեսելու պարագայում»,-նշվում է հայտարարության մեջ:
Կենտրոնը նշում է, որ նախագահին նման լիազորություններ տալը նրան հնարավորություն է տալիս անբարեխիղճ և անհիմն ճանապարհով իր համար առավելություններ ապահովել, ինչը ժողովրդավարության տեսանկյունից չի կարող համարվել օրինական:
Կենտրոնն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում խոսքի ազատության և քաղբանտարկյալների խնդիրներին:
«Ցավով նշում ենք, որ Ադրբեջանում կան ավելի քան 140 քաղբանտարկյալներ և այդ երկրում սահմանափակվում է խոսքի ազատությունը: 2017թ-ի մարտից սկսած արգելափակվել են մի շարք անկախ ԶԼՄ-ների կայքեր: Ադրբեջանում ընտրություններից առաջ սոցիալական ցանցերի ակտիվիստները զանգվածային քրեական հետապնդումների են ենթարկվում, այդ երկրում ժողովրդավարական մթնոլորտ չի ապահովվում »,-նշված է հայտարարության մեջ:
Կազմակերպությունը անդրադառնալով 2013թ-ի հոկտեմբերի 9-ին կայացած նախագահական ընտրություններին նշում է, որ դրանից հետո քաղաքացիական հասարակության և իրավապաշտպան կազմակերպությունների նկատմամբ շարունակվող քաղաքական ճնշումները խիստ սահմանափակել են քաղաքացիական հասարակության կարողությունները ընտրողներին կրթելու և տեղական ընտրությունների մոնիտորինգը պատշաճ կազմակերպելու տեսանկյունից:
«Ելնելով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, Եվրախորհրդի, Վենետիկյան հանձնաժողովի և նախորդ ընտրությունների վերաբերյալ դատական եզրակացություններից կարելի է համարել, որ այդ երկրում ժողովրդի կամքի ազատ արտահայտմանն ուղված բարեփոխումներ չեն իրականացվել և մրցակցային քաղաքական միջավայր չի ստեղծվել: Ադրբեջանում Խոսքի ազատության, հավաքի և ասոցիացիայի ազատության, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների ազատ գործունեության հնարավորություններ չկան»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Կազմակերպությունը գնահատելով ապրիլին կայանալիք ընտրությունների շուրջ ստեղծված պատկերը նշում է, որ հաշվի առնելով Ադրբեջանում առկա հիմնական ընդդիմադիր ուժերի` Ժողովրդական ճակատի և Մուսավաթի կողմից ընտրությունները բոյկոտելու, «Հանրապետական այլընտրանք» շարժման առաջնորդ Իլգար Մամեդովի բանտարկված լինելու հանգամանքները, այս ընտրությունները ըստ երևույթին կլինեն առանց քաղաքական այլընտրանքի:
«Միջազգային կազմակերպությունների առաջարկությունները Ընտրական հանձնաժողովներում քաղաքական ուժերի հավասար ներկայացման, բողոքների օբյեկտիվ քննության, թեկնածուների գրանցման պարզեցման վերաբերյալ 15 տարի է իրականացվում: Այդուհանդերձ մենք ներկայացնում ենք ազատ և արդար արտահերթ նախագահական ընտրություններ կազմակերպելու վերաբերյալ մի շարք առաջարկներ: Առաջարկում ենք ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին և ճանաչել քաղաքական կուսակցությունների իրավունքը իրենց հանդիպումները, այդ թվում, բողոքի ակցիաները անցկացնելու տեսանկյունից : Դադարեցնել քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների նկատմամբ ճնշումները: ԿԸՀ ստորագրությունների ցուցակների տրամադրման եւ ընտրողների ստորագրությունների ստուգման հարցերում հանրային և հասարակական վերահսկողություն ապահովել: Վերականգնել արտասահմանյան ռադիոների գործունեությունը և դադարեցնել անկախ ԶԼՄ-ների կայքերի արգելափակումները: Պետական հեռուստատեսությամբ եթերաժամեր տրամադրել քաղաքական ուժերին, այդ թվում նրանց, ովքեր չեն մասնակցելու ընտրություններին, որպեսզի ընտրողները մանրամասն ծանոթանան քաղաքական ուժերին և նրանց պահանջներին»,- եզրափակել է «Ընտրությունների դիտարկման և ժողովրդավարության ուսուցման կենտրոնը»:

Проведение внеочередных выборов в Азербайджане является нарушением международных принципов: ЦМBОД
Центр мониторинга выборов и обучения демократии (ЦМBОД) выступил с заявлением в связи с назначением на 11 апреля внеочередных президентских выборов в Азербайджане.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Туран, давая оценку политико-правовой обстановке в стране в преддверии выборов, ЦМBОД отмечает, что распоряжение президента Азербайджана о внеочередных выборах, хотя и соответствует Конституции и Избирательному кодексу страны, однако противоречит принципам периодичности выборов и демократического конституционализма.
ЦМBОД обращает внимание, что распоряжение о внеочередных выборах не содержит доводов, обосновывающих политическую необходимость их проведения. Распоряжение было подписано без проведения открытых обсуждений в парламенте.
Это затруднило подготовку к выборам всех заинтересованных сторон, включая потенциальных кандидатов в президенты, а также местных и международных наблюдателей.
Кроме того, назначение внеочередных президентских выборов заинтересованным субъектом - главой государства, не соответствует правилам демократического управления.
Так, теоретически президент может назначать внеочередные выборы в выгодное ему время (к примеру, в период его высокого рейтинга, или ожидаемого падения рейтинга в будущем).
Таким образом, наделение президента полномочиями, позволяющими ему необоснованно и несправедливо обеспечивать себе преимущества, не может считаться легитимным с точки зрения демократического общества.
ЦМBОД с сожалением констатирует, что в Азербайджане более 140 политзаключенных, приняты меры по ограничению свободы выражений, включая блокировку с марта 2017 г. ряда сайтов независимых СМИ.
Кроме того в канун выборов массово преследуются активисты социальных сетей, не обеспечивается демократическая атмосфера.
Продолжение политического давления на гражданское общество и правозащитные организации, начатое после президентских выборов 9 октября 2013 года, серьезно ограничило возможности гражданского общества для просвещения избирателей и организации местного мониторинга выборов.
Основываясь на заключениях о предыдущих выборах со стороны БДИПЧ ОБСЕ, Bенецианской комиссии СЕ, и исполнения решений ЕСПЧ, можно считать, что в Азербайджане не проведено никаких реформ для свободного волеизъявления народа, не создана конкурентная политическая среда, не обеспечены свободы выражений, собраний и объединений, не созданы возможности для свободной деятельности партий и институтов гражданского общества, говорится в заявлении.
При этом ЦМBОД отмечает, что с учетом отказа от участия в выборах основных оппозиционных партий: Народного фронта и Мусават, содержания в тюрьме лидера движения "Республиканская альтернатива" Ильгара Мамедова, на предстоящих выборах создана политическая безальтернативность.
ЦМBОД указывает также не выполнение на протяжении 15 лет рекомендаций международных организацией о равном представительстве политических сил в избирательных комиссиях, объективном расследовании жалоб, упрощения регистрации кандидатов.
B заключение ЦМBОД выдвигает ряд рекомендаций в связи с организацией внеочередных выборов и в свободных и справедливых условиях:
Освободить политзаключенных и признать право политических партий проводить свои собрания, в том числе протестные акции.
Отменить реакционные нормы в законодательстве, принятые в последние три года, ограничивающие деятельность местных и иностранных НПО, прекратить давления на активистов гражданского общества;
Обеспечить гласность и общественных контроль в вопросах выдачи ЦИК подписных листов и проверки подписей избирателей;
Bосстановить деятельность иностранных радио, устранить блокировки независимых и оппозиционных сайтов.
Предоставление на государственном телевидении эфирного времени для обстоятельного информирования избирателей о выборах, в том числе для ознакомления с требованиями политических сил, не участвующих в выборах.