Ֆունդամենտալ ռեֆորմներ իրականացնելու ժամանակն է. կառավարությունում քննարկվել են USAID-ի հետ գործընկերության առաջնահերթությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարություն-ԱՄՆ ՄԶԳ համագործակցությանը նվիրված շնորհանդես-քննարկում՝ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիսերի, ԱՄՆ ՄԶԳ աշխատակազմի և պետական մի շարք գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կարևորել է ԱՄՆ ՄԶԳ հետ 1992 թ. ի վեր ծավալված համագործակցությունը և նշել, որ այսօրվա շնորհանդեսը լավ առիթ է քննարկելու ու մտքեր փոխանակելու, թե որտեղ ենք գտնվում և ինչպես ենք ուզում շարժվել առաջ:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը նշել է, որ ԱՄՆ կառավարության կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցության 70 տոկոսն իրականացվում է ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրերի և մեխանիզմների միջոցով: Ռիչարդ Միլսի խոսքով՝ ներկայում USAID-ն Հայաստանում իրականացնում է 30-ից ավելի ծրագիր, որոնց շրջանակում օժանդակություն է ցուցաբերվում ՀՀ կառավարության կողմից առաջնահերթ համարվող ոլորտների բարեփոխումներին՝ տնտեսություն, կառավարում, դատական համակարգ, կոռուպցիայի դեմ պայքար և այլն:
ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիսերը ներկայացրել է իրականացվող ծրագրերի ցանկը և հիմնական արդյունքները՝ նշելով, որ USAID-ի հիմնական նպատակներն են սատարել Հայաստանում տնտեսական աճի ապահովմանը (նպաստավոր միջավայր առևտրի և ներդրումների համար ու թիրախային ոլորտների մրցունակության բարձրացում) և ժողովրդավարության զարգացմանն ու կառավարման բարելավմանը (քաղաքացիական ավելի մեծ մասնակցություն ու վերահսկողություն բարեփոխումներում և քաղաքականության մշակման ու իրականացման առավել բաց մոտեցումներ): Տնտեսական աճի ապահովմանն ուղղված ծրագրերը հիմնականում իրականացվում են էներգետիկայի, գյուղի զարգացման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ջրային ռեսուրսների բնագավառներում, իսկ ժողովրդավարության և կառավարման ոլորտում համատեղ աշխատանքները միտված են վարչատարածքային, երեխաների պաշտպանության, քաղաքացիական հասարակության, մարդու իրավունքների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և հումանիտար ոլորտներում ծրագրերի իրականացմանը: Դեբորա Գրիսերը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին՝ արդյունավետ համագործակցության համար և ընդգծել, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն պատրաստ է Հայաստանի կառավարության հետ համատեղ քննարկել հետագա գործընկերության ուղղությունները՝ իր մոտեցումները համապատասխանեցնելով մեր երկրի զարգացման առաջնահերթությունների հետ:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ համատեղ ծրագրեր իրականացնող շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարները շնորհակալություն են հայտնել տարիների ընթացքում հաջող գործակցության համար՝ ներկայացնելով արձանագրված ձեռքբերումները, ինչպես նաև պատկերացումները հետագա փոխգործակցության վերաբերյալ:
Ամփոփելով մտքերի փոխանակումը՝ կառավարության ղեկավարը նույնպես շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ գործընկերներին տպավորիչ համագործակցության համար, որի արդյունքում արձանագրվել են շոշափելի արդյունքներ: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը գտնվում է կարևոր բարեփոխումների փուլում, և ԱՄՆ ՄԶԳ հետ գործակցության խորացումը մեծ նշանակություն ունի: «Մենք ունենք բաց գործընկերային հարաբերություններ՝ և´ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան, և´ USAID-ի հետ: Մենք չափազանց շահագրգռված ենք այդ համագործակցության մեջ: Առաջնահերթությունները շատ են՝ հակակոռուպցիոն քաղաքականություն, սնանկացում, դատական համակարգ, ոռոգման համակարգի ռեֆորմ, առողջապահության ապահովագրում, տեսչական մարմիններին տեխնիկական և ինստիտուցիոնալ աջակցություն, թվային օրակարգ, գյուղատնտեսություն, տարածքային կառավարում, ռեգիոնալ և կենտրոնական մարմինների իրավունքների բալանսավորում, հարկային, մաքսային վարչարարություն, սոցիալական հասցեականություն, վարչական ռեգիստր և բազմաթիվ այլ խնդիրներ, որոնք լուծման անհրաժեշտություն ունեն: Չի գալու մի պահ, որ մենք օրակարգում խնդիր չունենանք, բայց հիմա հետաքրքիր, ֆունդամենտալ ռեֆորմներ իրականացնելու ժամանակն է», - նշել է ՀՀ վարչապետը:

Time to implement fundamental reforms – cooperation priorities with USAID discussed at Armenian Government
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. Chaired by Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan, a presentation-discussion on Armenian Government-USAID cooperation was held on February 9, attended by U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, USAID / Armenia Mission Director Deborah Grieser, USAID Staff and heads of RA State agencies.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Government of Armenia, highlighting the importance of the ongoing cooperation with USAID, underway since 1992, the Prime Minister pointed out that today’s presentation is a good opportunity to discuss and exchange ideas about where we are and which way to go.
The U.S. Ambassador noted that 70% of his government’s assistance to Armenia is implemented through USAID programs and mechanisms. According to Richard Mills, USAID is currently engaged in over 30 programs in Armenia, aimed at supporting reforms in priority areas: economy, governance, the judiciary, the fight against corruption, and so on.
USAID / Armenia Mission Director Deborah Grieser presented the list of implemented programs and their key findings, noting that USAID’s main goals are to promote economic growth in Armenia (favorable environment for trade and investment, higher competitiveness in target sectors) and enhance democracy and governance (greater civic participation and oversight of reforms, more transparent approaches to policy development and implementation).
Economic growth-oriented programs are mainly implemented in the spheres of energy, rural development, information technologies and water resources, while the joint efforts undertaken in the field of democracy and governance seek to implement various projects in territorial administration, child protection, civil society, human rights, anti-corruption campaign and humanitarian projects.
Thanking the Prime Minister for effective cooperation, Deborah Grieser underscored that USAID is prepared to discuss with the Armenian government the vectors of further partnership in tune with the country’s development priorities.
The heads of those government agencies implementing joint programs with USAID appreciated the years-long successful cooperation, introduced their achievements and presented their understanding of future cooperation.
Summing up the discussion, the Premier thanked the U.S. partners for impressive cooperation that has led to tangible results. Karen Karapetyan stressed that Armenia has initiated fundamental reforms and, in this respect, the furtherance of cooperation with USAID is of paramount importance.
“We have open partnership ties with both the U.S. Embassy in Armenia and USAID. We are eager to deepen our cooperation. There are several priorities: anti-corruption policy, bankruptcy, judicial system, irrigation system reform, health insurance, technical and institutional support to inspection bodies, digital agenda, agriculture, territorial administration, balancing the powers of regional and central authorities, tax and customs administration, targeted welfare policies, administrative registry and many other issues that call for prompt solutions. Problems will be faced at any time, but now it is time to implement exciting, fundamental reforms,”the Prime Minister said.