Կարեն Կարապետյանը համագործակցության խորացման հարցեր է քննարկել «Ակցիոնա» ընկերության հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դավոսում գտնվող ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այցի երրորդ օրը մեկնարկել է իսպանական «Ակցիոնա» ընկերության ղեկավարների հետ հանդիպումով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, «Ակցիոնա»-ի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Ժոզը Մանուել Էնտրեկանալեսի և «Ակցիոնա Էներջի» (ACCIONA Energy) գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռաֆայել Մատեո Ալկալայի հետ քննարկվել են արևային և հողմային էներգետիկայի ու ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները:
Վարչապետը նշել է, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է, որպեսզի ընկերության կողմից Հայաստանում մեկնարկած ծրագրերն ընդլայնվեն և ընդգրկեն ոչ միայն վերականգնվող էներգետիկայի, այլև ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտը, որտեղ բավականին լուրջ բարեփոխումներ են մեկնարկել։
«Ակցիոնա» -ի ներկայացուցիչները գոհունակություն են հայտնել վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում ստեղծված բարենպաստ ներդրումային միջավայրի կապակցությամբ և նշել, որ նախատեսում են տեսանելի ապագայում այցելել Հայաստան՝ տեղում ներդրումային այլ հնարավորություններին ծանոթանալու նպատակով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ենթակառուցվածքների ոլորտում իրականացվող ծրագրերին և զարգացման ուղղություններին:
Աշխարհի ավելի քան 40 երկրներում գործող «Ակցիոնա» ընկերությունը Իսպանիայի ամենախոշոր բիզնես ընկերություններից է, որն առաջատար է ենթակառուցվածքների զարգացման, վերականգնվող էներգետիկայի, ջրային ռեսուրսների կառավարման և ծառայությունների ոլորտներում: Ընկերությունն այլընտրանքային էներգետիկայի արտադությանն ուղղված ծրագրեր է իրականացնում նաև ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում:

YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. On the third day of his visit to Davos, Prime Minister Karen Karapetyan met with the leadership of Spanish ACCIONA Company, ARMENPRESS was informed from the press service of the Government of Armenia.
The possibility of cooperating in the fields of solar-wind energy and water resources management has been discussed with ACCIONA President and CEO Jose Manuel Entrecanales and Executive Director of ACCIONA Energy Rafael Mateo Alkala.
The Premier said that the Armenian side is keen to see ACCIONA’s Armenia programs expand beyond renewable energy to encompass the management of water resources, where serious reforms are being implemented.
Pleased with Armenia’s investment-friendly climate in the field of renewable energy, the representatives of ACCIONA witnessed their intent to visit Armenia in the foreseeable future to get acquainted with other investment opportunities available in our country. The meeting focused on the ongoing and projected infrastructures development programs.
Involved in over 40 countries worldwide, ACCIONA is one of Spain’s largest business companies, which is a leader in the field of infrastructure development, renewable energy, water resource management and services. The company is currently implementing projects aimed at developing alternative energy in Gegharkunik Province of Armenia.