Եկել Է Իրանի հետ միջուկային գործարքում փոփոխություններ կատարելու ժամանակը. Փենս
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Մայքլ Փենսը հայտարարել Է, որ եկել Է իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի դրույթները փոխելու ժամանակը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք միասին ենք դիմակայում ահաբեկչության գլխավոր հովանավոր հանդիսացող պետությանը՝ Իրանին: Նախագահ Թրամփի որոշումը՝ հայտարարելու, որ իր կողմից, Իրանի հետ միջուկային գործարքին համապատասխան, պատժամիջոցների չեղարկման երկարացումն ստորագրելը վերջինը կլինի, հստակ ազդանշան Է մեր եվրոպացի դաշնակիցներին առ այն, որ եկել Է համաձայնության մեջ փոփոխություններ մտցնելու ժամանակը,- ասել Է Փենսը հունվարի 23-ին Երուսաղեմում Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հետ բանակցությունների սկսելուց առաջ:-Իսկ եթե դաշնակիցները չանսան, նախագահ Թրամփը հստակ հասկանալ Է տվել, որ մենք անհապաղ դուրս կգանք իրանական ատոմի շուրջ համաձայնագրից»:
Փոխնախագահը հավելել Է, թե «հուսով Է՝ իրադրությունը կշտկվի առաջիկա ամիսներին, ինչն օգուտ կբերի տարածաշրջանի անվտանգությանը, Իսրայելի անվտանգությանը եւ ամերիկյան շահերի անվտանգությանը»:
Իսրայելի նախագահի դիվանատանը Փենսի ելույթի հեռարձակումը հունվարի 23-ին իրականացրել Է հրեական պետությունում ԱՄՆ-ի դեսպանությունը:

Пенс: пришло время для внесения изменений в ядерную сделку с Ираном
Вице-президент США Майкл Пенс заявил, что пришло время изменить положения Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Мы вместе противостоим государству, являющемуся главным спонсором терроризма, - Ирану. Решение президента Трампа заявить о том, что подписание им продления отмены санкций в соответствии с ядерной сделкой с Ираном будет последним, - четкий сигнал нашим европейским союзникам, что пришло время для внесения изменений в соглашение, - сказал Пенс во вторник перед началом переговоров в Иерусалиме с президентом Израиля Реувеном Ривлином. - Если же союзники не прислушаются, президент Трамп четко дал понять, что мы немедленно выйдем из соглашения по иранскому атому".
Вице-президент добавил, что "надеется на исправление ситуации в ближайшие месяцы, что принесет пользу безопасности в регионе, безопасности Израиля и безопасности американских интересов". Трансляцию выступления Пенса в канцелярии президента Израиля во вторник осуществляло посольство США в еврейском государстве.
СВПД был подписан в Вене летом 2015 года. Его участниками, помимо США и Ирана, являются Россия, Китай, Великобритания, Франция и Германия. Договоренность предусматривает, в частности, отказ Тегерана от производства оружейного плутония и сокращение объемов имеющегося у него обогащенного урана в обмен на снятие международных санкций.